Taşınabilir harici Sabit Diskte Ubuntu nasıl kurulur?

24

İşletim Sistemi: Windows 7. Taşınabilir harici Sabit Sürücü USB 2.0 üzerine Linux Ubuntu'yu yüklemek istiyorum. Çeşitli yöntemler okudum ama çelişkili öneriler ve yöntemler ile kafam karıştı. Aslında, Ubuntu’yu temiz PC’den başka bir şeye kurmak, Windows'u kurmaktan çok daha karmaşık görünüyor. % Co_de% yüklü olmalı. Harici sabit sürücüm kısmen dolu, tüm dosyaları saklamam gerekiyor.

Ubuntu, Windows sistem klasörlerine ve kayıt defterine yazmadan tamamen harici bir sürücü üzerinde çalışacak mı?

Herkes ayrıntılı bir kılavuz gönderebilir Ubuntu'yu harici sabit sürücüye nasıl kurabilirim?

    
sordu triwo 12.04.2014 02:32

3 cevap

30

Çok detaylı bir cevap, tek bir sorunun kapsamı dışında olacak, ancak genel hatlar. Bu çok kolay, ancak başarı kısmen bilgisayarınızın harici bir sabit diskten önyükleme yeteneğine bağlı olacaktır. Bu bios'a bağlı.

Başlamadan önce, BIOS'larınızın bir USB HD'den önyükleme seçeneği olduğundan emin olun.

İhtiyacınız olan tek şey temel kurulum olan Python 2.7 ve C derleyicisiyse, Ubuntu'yu oldukça küçük bir bölüme kurmaktan kurtulabilirsiniz. Asgari Ubuntu yüklemesi gerekenleri unutuyorum, ama yaklaşık 8 GB. En az 10 GB, artı bir takas sürücü istiyorsanız başka bir 2-4 GB tavsiye ederim.

Bir bölüm için alan yarat

Yüklemeden önce yeni bölümü oluşturmak için durumunuzda en iyisi. Önce harici sabit sürücünüzdeki mevcut bölümü küçültmeniz gerekir.

USB HD'yi yedeklemenizi öneririm; ama eğer ikinci bir tane olsaydın, ona yükleyebilirsin. Sürücünün ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak, tam olarak yedekleyemeyebilirsiniz; ama en azından önemli dosyaları yedeklemeyi deneyin. Bu, verilerinizin güvende olması gerektiğinden genel bir uyarı ve önlemdir.

Mevcut bölümü küçültmek için iki seçeneğiniz var:

  1. Yönetimsel araçlarda Windows bölüm yöneticisini kullanın. Bunların Home Premium'da mevcut olduğuna inanıyorum. Eğer bölüm yeterince küçülmezse, oda yapmak için dosyaları silmeniz gerekebilir. Yeterli miktarda mevcut olan ancak yine de küçülmezseniz, dosyaları bölümün başlangıcına yerleştirmek ve taşımak için MyDefrag gibi bir serbestleştirme aracı kullanın.

  2. Ubuntu canlı yükleme medyasından gparted kullanın. Bu muhtemelen bunu yapmanın daha kolay yolu.

Yeni bölüm oluştur

Ubuntu canlı yükleme medyasını oluşturun ve bilgisayarınızı önyüklemek için kullanın. Ubuntu'yu Dene'yi seçin.

Harici sabit sürücüyü takın. % Co_de% programını başlatın. Harici HD'deki bölmeyi zaten küçültmemişseniz, şimdi yapın.

Çoğu durumda, dahili HD gparted ve harici sda olarak görünür, ancak bu garanti edilmez. Gparted'de doğru HD’ye baktığınızdan emin olun.

Bölümün küçültülmesi ayrılmamış alan bırakacaktır. Yeni bir bölüm oluşturmak için bunu kullanın. Bunu sdb olarak biçimlendirin. Bölüm numarasını not alın. Bu ext4 için kullanılacaktır.

Bir takas bölümüne ihtiyacınız yoktur, ancak isterseniz, yeni bölümü istediğiniz boyuta göre küçültün (ya da sadece ilk etapta biraz küçültün). Bu alanı / biçiminde biçimlendirin.

Yeni bölümlerin sayısını not edin.

Yükleyiciyi Çalıştır

Yükleyiciyi masaüstündeki veya başlatıcıdaki simgeden başlatın. Nasıl yüklemek istediğiniz sorulduğunda şunu seçin: Başka Bir Şey .

Bu, yükleyiciyi yükleyici içinde başlatır. Bu linux-swap 'den farklı ve yeni başlayanlara biraz göz korkutucu görünebilir.

Yeni bölümü dikkatlice vurgulayın (numarayı kontrol edin ve dikkatli sürün) ve Değiştir 'i tıklayın.

İletişim kutularını a. Bölümü gparted , b olarak kullanın. ext4 'ye ve c. biçim.

Takas bölümünü vurgulayın ve Değiştir 'i tıklayın. % Co_de% kullan ve hepsini bunun için seçin.

Çok önemli: bootloader'ın kurulumunu USB HD'ye değiştirin. Bu büyük olasılıkla / olacaktır. Bu, sabit sürücünüzdeki ana önyükleme kaydının üzerine yazmanızı önler. (Bunu kazayla yaparsanız, kolayca düzeltilir).

Bölüm seçiminizi iki kez kontrol edin, ardından Şimdi Kur 'u tıklayın.

İşte bu. Ubuntu'yu çalıştırmak için, bilgisayarı USB takılıyken açın. Bios siparişinizi ayarlayın veya USB HD'yi ilk önyükleme konumuna getirin. USB üzerindeki önyükleme menüsü, hem Ubuntu'yu (harici sürücüde) hem de Windows'u (iç sürücüde) gösterir. İstediğinizi seçin. USB olmadan önyükleme yaparsanız, Windows'a normal olarak önyükleme yaparsınız.

Ubuntu'nun varsayılan olarak Python 2.7 yüklüdür. C kombiyi kurmak için, terminali açın, çalıştırın:

sudo apt-get install gcc

veya

sudo apt-get install build-essential

(C programlama için bazı ek programlara yardımcı olmak isterseniz).

Ubuntu'yu sanal bir makinede çalıştırmak için Windows'da VirtualBox veya VMWarePlayer'ı yükleyin. Her ikisi de ücretsizdir. Yeni bir VM oluşturun ve VM'ye yüklemek için yükleyici medyasını kullanın. Ama bu kez, bölümler için endişelenme. Tüm sanal sürücüsüne Ubuntu Yükle 'yi seçin. Bu sabit sürücünün geri kalanını etkilemez.

VM'yi harici hd'ye yerleştirmek istiyorsanız, Sanal Makineyi oluştururken varsayılan konumu geçersiz kıldığınızdan ve harici sürücüdeki bir klasöre koyduğunuzdan emin olun.

LiveUSBCreator gibi bir Windows programı aracılığıyla kurulum medyanızın kalıcı olmasını sağlayın, ancak bu seçenek çok yavaş olacaktır.

    
verilen cevap chaskes 12.04.2014 03:26
8

Ubuntu, harici bir sabit diskten tamamen çalışır ve çalışır. Ubuntu'yu yıllardır bu şekilde kullandım. Windows'u etkilemez. USB sürücülere kurulum konusunda özel bir şey yok. USB sürücüsünü bağlarsınız, bir CD veya bir kalem sürücü kullanarak önyükleme yaparsınız ve yükleme konumunu seçtiğinizde harici diski seçersiniz.

Fakat:

Harici sabit diskin bölümünüz olacak. Dış diskinizin bir NTFS dosya sistemi ile tek bir bölüm olduğunu varsayalım. Yapılacak en iyi şey, bu bölümü yaklaşık 20 GB (Ubuntu için yeterli olan) ile küçültmek ve orada yeni bölümler oluşturmaktır. Bu, göründüğü kadar zor değil (ve Windows'un başka bir kopyasını da yüklemek istiyorsanız bölümler hakkında endişelenmeniz gerekir).

Bölmeyi küçültmek için Windows 'Disk Yönetimi aracını kullanın ya da Ubuntu Live modundan GParted kullanın. Birinciyi kullanmak daha hızlıdır, ancak bölmede son kullanılan sektörden sonra ne kadar alan varsa onu sınırlar (çok fazla boş alanınız olsa bile). İkinci kısmı kullanmak, özellikle bölüm büyükse çok yavaş olabilir, ancak boş alanın çoğunu çıkarmanızı sağlar.

Her iki durumda da, boş alanı aldıktan sonra, orada ve bu genişletilmiş bölüm içinde bir ext4 bölümü oluşturmak için GParted'ı kullanın. Ubuntu'yu bu bölüme yükleyin. Harici sabit diskinizi GRUB (bootloader) kurulumu için cihaz olarak da seçin.

Alternatif:

Kullanışlı bir pendrive'ınız varsa, kalıcı bir Ubuntu sürücüsü oluşturmak için UNETBootin veya Universal USB Installer veya böyle bir aracı kullanın süreklilikle . Kalıcılık etkinse, yeniden başlattığınızda ayarlarınız ve Canlı moddayken yaptığınız Ubuntu'daki diğer değişiklikler kaybolmaz. Düşük kullanım senaryoları için idealdir. Python'u veya başka bir şey yükleyebilir ve Ubuntu ile rahat edip, ne zaman hazır olursanız olun Ubuntu'yu kurabilirsiniz. Canlı modda yapılan değişikliklerin yapmayın ile yaptığınız tüm yüklemeleri etkilediğini unutmayın.

    
verilen cevap muru 12.04.2014 03:22
0

Bunun Wubi ile tamamen desteklendiğini sanmıyorum, ama yapılabilir. Onu nasıl kullanmayı planladığından emin değilim.

Geçmişte, Windows cihazımı fişten çıkardım, harici aygıtıma takılıyım ve sadece harici (ve çoğu durumda, tek) sürücüyü kullanarak yüklemeyi gerçekleştiriyorum. Ubuntu will doğru şekilde kurulur ve bu sürücüyü "bir sürücü" olarak ele alır - özel bir şey harici değildir.

Sonra, çift önyükleme ve GRUB ile uğraşmak yerine, Windows sürücümü yeniden bağladıktan sonra tercih edilen önyükleme aygıtımı seçmek için BIOS / uEFI seçeneklerini kullanabilirim.

Bunu yapmanın başka yolları da var, ancak bunu Windows sistemlerim için mutlak minimum risk ile en kolay şekilde buldum.

    
verilen cevap K. Darien Freeheart 12.04.2014 02:39

Etiketlerdeki diğer soruları oku