Dosyalarımı aktarmak için masaüstümü ve dizüstü bilgisayarımı ethernet kablosuyla nasıl bağlarım?

19

Dizüstü bilgisayarımı ve masaüstü ubuntu makinemi bağlamak için bir ethernet kablosu (çapraz kablo değil) var. Çok miktarda veri aktarmak istiyorum. Böyle bir kabloyla mümkün mü? İki Windows makinesi arasında böyle bir bağlantı olabileceğine inanıyorum (tam emin değilim).

    
sordu donatello 03.09.2011 22:24

5 cevap

11

Elbette yapabilirsin! Kablo ile bağlayın, her makine için IP adresleri ayarlayın, örneğin masaüstünüz için 192.168.1.1 ve dizüstü bilgisayarınız için 192.168.1.2. Adresleri etkinleştirdikten sonra bağlantıyı devre dışı bırakmayı / etkinleştirmeyi unutmayın, çünkü bunların aktif olması gerekli olabilir.

Ardından, makinelerinizden birinde, muhtemelen verilerin kaynağı, paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayın, "Paylaş" a gidin ve paylaşımı etkinleştirin. Bunun için Samba gereklidir ve siz paylaşmaya izin verirken yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur, aksi taktirde zaten kuruluysa hemen çalışır. Kısa ve boşluksuz, kolay bir paylaşım adı ayarlamayı unutmayın.

Şimdi, diğer makineye gidin, nautilus'u (veya herhangi bir dosya yöneticisi) açın ve yere gidin:

  

smb: //192.168.1.2/folder/

Burada:

192.168.1.2 , klasörün paylaşıldığı kaynak makinenin IP adresidir.
klasör , paylaşımı etkinleştirirken belirlediğiniz klasör adıdır.

Nautilus'ta, CTRL + L'ye tıklayarak ve adres çubuğuna yazarak bu konuma gidebilirsiniz.

    
verilen cevap Richard Rodriguez 03.09.2011 22:41
8

İki bilgisayar arasındaki doğrudan bağlantı, herhangi bir 2 bilgisayardaki "çapraz kablo" ile mükemmel şekilde mümkündür ve ağ kabloları satan herhangi bir mağazadan satın alınabilir. İki bilgisayardan biri daha modernse, böyle bir çapraz kabloya bile ihtiyacınız yoktur ve herhangi bir ağ kablosu bunu yapar.

Donanım yapılandırması:

Bunun nasıl kurulduğunu AskUbuntu Q & amp; Statik bir IP adresi ve bir bilgisayarı 192.168.1.1/24 ve diğeri 192.168.1.2/24 olarak kullanacak şekilde ayarlayın.

Bu kabloyu, her iki bilgisayarın da Ethernet bağlantı noktasına takın.

Yazılım:

Bilgisayarlar arasında dosya aktarmanın en kolay yolu, herhangi bir altyapıya ihtiyaç duymadığı, kurulumu ve kullanımı kolay ve hızlı bir şekilde olduğu için NitroShare'dir. Ayrıca her şey üzerinde çalışır: Ubuntu , Windows , ...

NitroShare uygulamasını kurmak için aşağıdaki adımları kullanın:

sudo add-apt-repository ppa:george-edison55/nitroshare-dev
sudo apt-get update
sudo apt-get install nitroshare

Şimdi menü çubuğunda küçük bir simge görünür:

(her iki bilgisayarda da bu adımları gerçekleştirin)

Bir bilgisayarda, NitroShare simgesini tıklayın ve "Dizin Gönder" e tıklayın ve (kullanıcı verilerinizi göndermek istediğinizi varsayarak) Dokümanları, Resimleri, ... tek tek gönderin.

Uyarı! /home dizininin tamamını yapılandırma dosyalarınızı da kopyalayacak şekilde göndermeyin!

    
verilen cevap Fabby 09.02.2015 09:41
3

Çoğu Gigabit Ethernet (10/100 / 1000BaseT) bağdaştırıcısının otomatik MDI / MDIX işlevi vardır. Bu nedenle, eğer bir bilgisayara yüklediyseniz, bunu standart bir Ethernet kablosu kullanarak başka bir bilgisayara bağlayabilirsiniz - yazılım sorunu olmayan bir donanım sorunu.

Gigabit ethernet portuna sahip modern PC'lerin çoğu bu kabiliyete sahiptir - sadece her iki PC'yi de takın - eğer birbirleriyle konuşurlarsa en az bir bilgisayar bu portlardan birine sahiptir.

Eski PC'ler bunu yapamazsınız - çapraz kabloya ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, özellikle satın almak istemiyorsanız düz kablodan birini kolayca oluşturabilirsiniz.

Çapraz kablo, bir ucunda sırasıyla 1, 2, 3, 6, diğer ucunda sırasıyla 3, 6, 1, 2 pinlerine sahip olan bir Ethernet kablosu (Cat 5, Cat 5e veya Cat 6).

Dolayısıyla, bir tel striptizciyle çalışıyorsanız, doğru kabloları geçebilirsiniz.

    
verilen cevap fossfreedom 03.09.2011 22:52
3

Diğer yanıtlardaki yapılandırmaya ek olarak (IP adreslerini ayarlamada), aktarılacak program olarak Giver 'i öneririm iki bilgisayar arasında kolayca şeyler.

    
verilen cevap Nemo 03.09.2011 23:22
3

Ubuntu makinesinde ssh-server'ı ve windows üzerinde winscp'i kuracağım. Her iki görev de önemsizdir ve daha sonra Total-commander benzeri kopya dosyaları yapabilirsiniz.

  1. ushuntu kutusuna openssh-server'ı kurun

    sudo apt-get install openssh-server

  2. WinSCP 'yi yükleyin (pencereler için grafiksel istemci scp)

  3. ihtiyacınız olan dosyaları kopyalayın.

verilen cevap Michał Šrajer 03.09.2011 23:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku