Ubuntu 14.04, masaüstü yükleyiciyi kullanarak RAID 1 ile nasıl kurulur?

18

Birçok kişi Ubuntu’yu Desktop CD’si ile RAID 1’e yüklemek imkansız olduğunu iddia ediyor. Bu gerçekten doğru mu? Değilse nasıl yapılabilir?

    
sordu Sunday 01.08.2014 15:07

3 cevap

26

Düzenle: Bu kılavuz UEFI önyüklemesini dikkate almaz. UEFI önyükleme istenirse ek veya farklı adımlar gerekebilir. Bu kılavuz eski önyüklemeyi varsayar!

ubiquity yükleyicisinin mdadm yazılım saldırısı cihazlarını bilmediği doğru. Ayrıca, live-cd'nin mdadm raid yönetim aracını kaçırdığı da doğrudur. Ancak, el ile bazı çalışmalar yapmak, Ubuntu'yu RAID1'e kurmak çok mümkün.

Aşağıda, yeni kurulumumuz için tamamen kullanılabilecek iki aynı sabit disk ( /dev/sd[ab] ) alacağım. Bir sürücü başarısız olursa kurtarma işlemini basitleştirmek için, yalnızca mdadm , /dev/md0 ve veri depolama alanı için bölümlendirilecek / -olum swap olacaktır. % Co_de%.

Canlı CD'yi açtıktan ve (gerekirse) ağ erişimini yapılandırdıktan sonra, bir terminal açın ve root erişimini /home olarak kabul edin

apt-get install mdadm

Artık, 2048 sektöründen diskin sonuna / dev / sda ve / dev / sdb tek bir birincil bölüm oluşturuyoruz, örneğin sudo -s kullanarak. Ayrıca, linux raid otomatik algılama için bölüm tipini sudo fdisk olarak ayarlamak istiyorum. % Co_de% içindeki tuş vuruşu dizisi (disk başlangıçta boşsa, yani bölüm yok) fd .

Şimdi fdisk birimini oluşturuyoruz:

mdadm --create /dev/md0 --bitmap=internal --level=1 -n 2 /dev/sd[ab]1

Fark ettim ki, n <return> p <return> 1 <return> 2048 <return> <return> t <return> fd <return> w <return> yükleyicisi de bu mdadm 'nin içinde bölümler oluşturmayı başaramadığından, bunu% el_tr%' i kullanarak el ile de yaptım. Bu nedenle ubiquity aşağıdaki bölümleri oluşturur:

  • Kök dosya sisteminiz için /dev/md0 , ne kadar yazılım yükleyeceğinize bağlı olarak kurs büyüklüğü.
  • Takas için fdisk , makinenin ne için kullanıldığına ve ne kadar ram aldığına bağlı olarak, elbette ki boyut
  • / home için /dev/md0 , kalan tüm alan sayısı

Bundan sonra, Kuruluma başlayabiliriz. Yükleyiciyi /dev/md0p1 seçeneği ile terminalden başlattığınızdan emin olun, çünkü bootloader'ı yüklemek yine de başarısız olacaktır:

ubiquity -b

El ile bölümleme için gittiğinizden emin olun ve yeni oluşturduğunuz 3 bölümü "kullanın" ve /dev/md0p2 ve /dev/md0p3 için -b onay kutusunu işaretleyin. Böylece bir dosya sistemi oluşturulur.

Kurulumdan sonra sistem henüz önyüklenebilir değil, bu yüzden kutuyu hemen yeniden başlatmayın. Yüklü sisteme format ihtiyacımız var ve bazı şeyleri düzeltmemiz gerekiyor:

sudo -s
mount /dev/md0p1 /mnt
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -o bind /dev/pts /mnt/dev/pts
mount -o bind /sys /mnt/sys
mount -o bind /proc /mnt/proc
cat /etc/resolv.conf >> /mnt/etc/resolv.conf
chroot /mnt
apt-get install mdadm
nano /etc/grub.d/10_linux  # change quick_boot to 0
grub-install /dev/sda
grub-install /dev/sdb
update-grub
exit

Şimdi yeni kurulan sistem önyüklemeye hazır. İyi eğlenceler!

    
verilen cevap Sunday 01.08.2014 15:07
3

Ubuntu Desktop CD'sini RAID ile yüklemeyin 1. Tavsiyem:

  1. Kılavuzlu RAID 1 yüklemesi için Ubuntu Sunucusu CD'sini kullanın. Bunun için kılavuz burada (gerekli olmayan LVM bölümünü yok say):
    İşte
  2. Bundan sonra Ubuntu masaüstü ortamını% sudo apt-get install ubuntu-desktop ile yükledikten sonra
  3. Yeniden başlat ve bir Ubuntu masaüstünüz var (sunucu cd'sinde kurulu).
verilen cevap therealmarv 04.06.2015 12:59
-1

Denemedim, ancak İşte ile karşılaştı.

Salamander, Ubuntu Linux, Ubiquity için varsayılan yükleyicinin değiştirilmiş bir sürümüdür. Bu değiştirilmiş yükleyici, kullanıcıların Ubuntu Linux'u bir Yazılım RAID dizisine kolayca yüklemelerini sağlar. Özel bir donanım gerekmez - Salamander kurucusu, birden fazla sabit diske sahip herhangi bir sistemde kullanılabilir.

    
verilen cevap umpirsky 10.04.2015 18:24

Etiketlerdeki diğer soruları oku