'Ubuntu Unity' (Masaüstü için) nedir?

18

Tamam, böylece Canonical (yeni) Ubuntu sürümü için GNOME varsayılan masaüstünden kendi Unity kabuğuna geçiş yapmak için vızıltı var. (Umarım bu doğrudur.)

Görünüşe göre, Unity'nin aslında olduğu . Anasayfasına bakmak için şu anda netbook'larda sıkı bir şekilde hedeflenmiş ve bunlar üzerinde farklı kullanım modelleri vardır.

  • Klasik bir masaüstü mü? - Görev çubuğu? Kısayollar?
  • Ubuntu (GNOME) + Unity arasındaki fark, Ubuntu ve Kubuntu arasındaki farktan daha mı az / çok belirlendi?
  • "Ebeveynlerim", klasik gnome masaüstünü şu ana kadar kullanıyorlarsa, arayüzünü kullanabilecekler mi?

Düzenleme:

Desktop yerine kullandığını duyuyorlarsa ve birileri bu gibi bir deyim olabilir: -)

Tabii ki, HP’ye link vermeyeceğim. bir masaüstü ya da daha fazla ya da daha az bir şey: (Benim için değil - bu yüzden buradayım.)

  

Unity, mini dizüstü bilgisayarlar ve ilgili dokunmatik tabanlı cihazlar için tasarlanmıştır.   içerir [...] bu hızlı ve   çıkarılması kolay [...]   nadiren kullanılan ekran öğeleri    mobil ve netbook hesaplamasında .

(vurgu benim) - orada açıklama masaüstü bilgisayardan bile bahsetmiyor!

  

Unity'nin dikey görev yönetimi var   sol tarafta panel ve bir menüsü   ekranın üstündeki panel . [...]

Yeniden temalı normal bir masaüstüne benziyor.

  

Bir simgeye tıkladığınızda   hedef uygulama odağı ise   zaten çalışıyorsa veya çalıştırıyorsanız   zaten çalışmıyor. Tıklarsanız ...

Aha. Windows 7'ye benziyor.

  

... zaten bir uygulamanın simgesi   odak var, birlik bir aktive edecek   Açık olanların Açık stil görünümü   bununla ilişkili pencereler   Uygulama.

Olması gereken şey hakkında bir ipucu yok.

Öyleyse, bir kişi masaüstü-tasarım-şartı olmayan uzmanlar için Unity 'in ne olduğunu açıklayabilirse gerçekten iyi olurdu.

    
sordu Martin 28.10.2010 16:57

3 cevap

20

Birlik GNOME için bir masaüstü kabuktur. Bu, tamamen yeni bir masaüstü ortamı ile aynı değil . Bir masaüstü kabuğu, kullandığınız arabirimdir. Birlik, hâlihazırdaki masaüstünün yaptığı GNOME uygulamalarını ve kütüphanelerini kullanmaya devam edecektir. GNOME kabuğu, GNOME için başka bir kabuğun örneğidir.

Birlik, Ubuntu için Canonical tarafından geliştirildi. GPL ve LGPL (sürüm 3) altında çift lisanslıdır. Başlangıçta netbook baskısı için geliştirilmiş, ancak masaüstüne uygun olacak şekilde değiştirilecek.

Şu anda, masaüstü bilgisayarlar için uygun değil.

Normal cüce paneline benzer, ancak aynı olmayan bir üst çubuktan oluşur. Uygulamalar / Yerler / Sistem menülerinin yerine, dosya, klasör ve uygulamaların başlatılmasına izin veren çizgi adı verilen bir bindirmeyi açan bir Ubuntu simgesidir. Ayrıca, Dosya, Düzenle vb. Menubarları uygulamalardan panele gömerek global bir menüye sahiptir. Odaklanmış pencerenin menüsünü gösterir. Pencereler en üst düzeye çıkarıldığında, denetimleri (kapat, küçült, geri yükle) panele yerleştirilir. Bunlar yerden tasarruf sağlayan özelliklerdir. Masaüstü sürümünün genel menüye sahip olmaması planlanıyor çünkü geniş ekranda, menüyü kullanılan pencerelerden uzaklaştıracak ve böylece menülere ulaşmak için kullanıcının fareyi en üste getirmesi gerekecek.

Ekranın sol tarafında bir başlatıcı ve yerleştirme var. Bu taşınamaz. Masaüstü sürümü için çıkarılabilir ve ekranın herhangi bir tarafına gidebilecek şekilde planlanması planlanmaktadır. Bir oto-özellik özelliğine sahip olması da muhtemeldir.

Poz stili özelliği, compiz için ölçek eklentisi gibidir. Pencerelerinize genel bir bakış sağlar ve aralarında geçiş yapmanızı sağlar.

Netbook sürümü için birlik şu anda mutter pencere yöneticisini kullandı. Bu, bazı performans sorunları yaşadı, dolayısıyla daha iyi performans için compiz ile değiştirildi. 3D hızlandırılmış donanım yoksa, zarif bir şekilde düşmesi planlanmaktadır.

Birlik netbook arayüzü:

Masaüstünün arayüzü şu anda tartışılıyor: Launchpad Blueprint

    
verilen cevap dv3500ea 28.10.2010 18:36
4

Unity'nin Ubuntu 11.04'e kadar masaüstleri için "hazır" olması beklenmediğini hatırlamak önemli olabilir. Ubuntu 10.10 yeni çıktı, bu yüzden hala şeyleri ileri ve geri değiştirmek için 5 uzun ayı var. Bu sorunun Şubat veya Mart ayında yanıtlaması daha kolay olacaktır.

    
verilen cevap Popinou 28.10.2010 17:34
3
  

Ana sayfasına baktığımızda, şu anda netbook'larda ve bir şekilde farklı kullanım modellerinde sıkıca hedefleniyor.

Evet, daha önce durum buydu. Masaüstü için Birlik hakkındaki duyuru çok yakın olduğundan, pazarlama materyalleri yeni vurguyu yansıtacak şekilde güncellenmemiştir.

Bence Mark ve arkadaşları, tipik GNOME Panel çalışma tarzını kısıtlamadan Birlik tasarladıkları enlemi (küçük, tipik olarak 16x9 ekranları ile netbook'lara yönelttiler) gerçekten keyif aldılar. Şimdi UI yenilemesi için bir tadı var ve onu masaüstüne getirmek istiyorlar.

Ve bu kesinlikle bunu yapmanın tam zamanı: GNOME 3'ün tanıtımıyla, kabuk alanındaki rakipleri denenmiş ve gerçek bir GNOME Paneli değil, aynı zamanda da tartışmalı yeni gelen GNOME Shell olacak. Ayrıca, Mark'ın dokunmatik arayüzlerin daha önemli hale gelmesi konusunda haklı olduğuna inanıyorum ve bu kesinlikle bir UI'nın yeniden düşünülmesini gerektirecektir.

Ancak kişisel olarak hem GNOME Shell hem de Unity'den çok ihtiyatlıyım. Unity'nin masaüstü varyantının nasıl çalışacağını görmek hala devam etse de, her iki merminin merkezi görev yönetimi konseptleri, kişisel olarak çalışacak şekilde I ile eşleşmiyor gibi görünüyor.

[Yani: 5: 4 ekranlarla büyük simgelerle büyük bir dikey şerit istemiyorum ve ayrı masaüstü çalışma alanları kullanmıyorum. Düzenli olarak kullandığım uygulamaların lotlarım var. Bu nedenle, mevcut sıradüzensel lansman menüsü, en yaygın olarak benim için bir takım panel simgeleriyle birleştirildi; OS X Dock'un başlatıcıların entegrasyonu ve şu anda çalışan uygulamaları / pencereleri nefret ediyorum . Dolayısıyla, bu projelerin yönleri çalışma alanlarını ve dikey lineer rampaları vurgularken gözüküyor gibi görünmektedir.]

    
verilen cevap bobince 29.10.2010 01:54

Etiketlerdeki diğer soruları oku