“İnsan” ve “bilgi” belgeleri arasındaki fark nedir?

80

İnsan sayfalarına ve bilgi yardımı belgelerine ilişkin:

Neden bu tür benzer dokümantasyon kaynakları var? Bazen bir adam sayfası mevcuttur ve bilgi değildir; veya tersi.
Henüz kafiye ve arkasındaki mantığa takılmadım.

Belki aralarında önemli bir fark vardır, ancak olsa bile, neden ikisi de var? Gereksiz iki kat gibi görünüyor.

    
sordu Peter.O 25.10.2010 10:56

3 cevap

69

Man sayfaları, programlar hakkındaki belgeleri UNIX geleneksel yolla sunma biçimidir. "Man sayfa" terimi, basılı el kitabının sayfalarına karşılık gelen "manuel sayfa" için kısadır; man sayfaları "bölümler" (komutlar için 1, sistem çağrıları için 2, vb) tam UNIX kılavuzundaki bölümlere karşılık gelir. Bir erkek sayfasını kağıda yazdırmak istiyorsanız destek hala var, ancak bu günlerde nadiren yapılsa da, çok sayıda insan sayfası bunları tek bir kitaba bağlamayı imkânsız kılıyor.

90'ların başlarında, GNU projesi "insan" dokümantasyon sisteminin eski olduğunu ve info komutunu değiştirmek için: info , temel köprüleme özelliklerine ve kullanmak için daha basit bir işaretleme diline sahiptir ("troff" ile karşılaştırıldığında "Man sayfaları için kullanılan sistem". Ayrıca, GNU insan sayfalarının kullanılmasına karşı savunuculuk yapar ve karmaşık yazılımlar gerektirir. Sistemler, bir dizi kısa adam sayfası yerine tam ve kapsamlı bir dokümantasyona sahip olmalıdır.

Aslında, adam ve bilgi 'nin yanı sıra diğer dokümantasyon sistemleri de vardır: GNOME ve KDE’nin kendi HTML tabanlı sistemi vardır.

Sonunda, belgelerinizi aldığınız form, ilk olarak yazılımı sağlayan, projenin iç politikalarına bağlıdır - dünya çapında kabul gören bir standart yoktur.

    
verilen cevap Riccardo Murri 25.10.2010 11:26
18

Bilgi, GNU projesindeki belgelerin varsayılan biçimidir, UNIX için daha eski bir geleneksel biçimdir.

Info, TexX'i TeX için bir grup makro olan kaynak formatı olarak kullanıyor ve bu da "iyi görünümlü" basılı sürümleri veya PDF'leri oluşturmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Genel olarak, man sayfaları normalde, bir kitap gibi daha çok birleşik el kitabının yapısına sahipken, belirli bir konu (komut, yapılandırma dosyası, sistem işlevi, ...) hakkında daha fazladır.

    
verilen cevap JanC 25.10.2010 11:33
10

, manüel sayfayı görüntülemek için daha azını kullanır, bu da sırayla arama, çıkarma, vb. için emacs keybindings ve standart emacs komutlarını kullanırken vim keybindings kullanır.

    
verilen cevap user4687 25.10.2010 11:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku