Sadece ubuntu-minimal nasıl tutulur?

20

Ubuntu'daki tüm paketleri nasıl kaldırabilirim ve ubuntu-minimal 'nin kaybedilmediğinden nasıl emin olabilirim?

    
sordu Josh 12.01.2013 14:01

2 cevap

20

Yetenekle oldukça kolaydır. Öncelikle, sahip olduğunuzdan ve ubuntu-minimal'in yüklü olduğundan emin olun:

sudo apt-get install aptitude ubuntu-minimal

Ardından, ubuntu-minimal hariç, tüm paketleri otomatik olarak yüklenecek şekilde işaretleyin:

sudo aptitude markauto '~i!~nubuntu-minimal'

Bundan sonra, yalnızca ubuntu-minimal ve bunun bağlı olduğu şeyleri bırakmalısınız.

UYARI: Bu bir çekirdek içermiyor, bu yüzden hemen linux-image-generic yüklemeyi öneriyorum.

    
verilen cevap tumbleweed 14.01.2013 12:30
8

ubuntu-minimal bir metapakettir . Onun işlevi, bağımlılıklar olarak diğer paketlere sahip olmaktır. Diğer paketler, minimum sistem için gerekli paketlerdir. ubuntu-minimal aslında hiçbir dosyayı doğrudan sağlamaz. Bunun dışındaki tüm paketleri kaldırmaya çalışmış olsaydınız, bağımlılıklarını da ortadan kaldıracak olursunuz. Bu sizin istediğiniz gibi olmaz.

Son zamanlarda yazılımı minimal bir sistem üzerine kurduysanız ve şimdi minimum sisteme geri dönmek istiyorsanız, bu çok zor olmamalıdır. Ne yüklediğinizi hatırlarsanız, kaldırın. Yapmazsanız, günlüklerinize bakın (yükleme son zamanlarda yapıldıysa, /var/log/apt/term.log hile yapmalıdır).

Sisteminizde yüklü olan ubuntu-minimal 'lık doğrudan veya dolaylı bağımlılık olan tüm paketleri anlamaya çalışabilirsiniz. Dolaylı bağımlılıkların bir kısmı (yani bağımlılıkların bağımlılıkları, hatta daha da kaldırılmış olabilir) farklı alternatifler tarafından karşılanabilir. Bu nedenle, ilk yüklendiğinde tüm paketlerin minimum bir sisteme sahip olmanıza neden olmasının, aynı şeyle aynı olacağı garanti edilmez. Şu anda yüklü olan tüm paketlerinizi ubuntu-minimal 'i korumak için gerekli olanlar dışında kaldırma . Muhtemelen büyük bir farklılık olmazdı.

Muhtemelen böyle bir şey başarılabilirdi ve en az güçlükle, tüm kaldırma komutlarını çalıştırarak burada , burada , burada ve burada (12.10 için; başka bir sürüm için, söz konusu web sitesinde ilgili bölümdeki tüm paketler listesini kaldırırsınız.)

  • Bunu denemek isterseniz, yalnızca apt-get remove komutlarını çalıştırırsınız, daha sonra paketleri yükleyen veya yapılandırma gerçekleştiren komutları değil. Böylece her komutun sonuna yakın, sudo apt-get install ... görünür. Onu ya da ondan sonra bir şey yapma.
  • Bu komutlar, bir Ubuntu aroma / masaüstü ortamında mevcut olanı, bir diğerinde bulunanlar hariç, kaldırmak için hazırlanmıştır. Çok fazla var, ancak toplam değil, çakışıyor ve aynı paketi birden çok kez kaldırmak için belirtmek sorun değil.
  • Teorik olarak hepsini çalıştırarak, her bir masaüstü ortamı ile ilişkili tüm paketlerden kurtularak, herhangi bir şeyi anlamaya çalışmak zorunda kalmadan yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu ve Edubuntu'da aynı anda olan her şeyi koruyacak ve minimal GUI paketleri de dahil olmak üzere, çok az sayıda komut satırı sisteminde mevcut olmayan önemli sayıda paket içerir.
  • Bunun çok daha az aşırı bir sürümü için (on altı yerine dört büyük komut), yalnızca bu dört sayfanın her birinin üstündeki "Ubuntu'yu kaldır" işlemlerini gerçekleştirin. Bir "vanilya" Ubuntu sistemine sahip olduğunuzu varsayarsak, bu paketlerinizin çoğuna dikkat etmelidir. Yine de, bunun daha aşırı sürümden daha fazlasını bırakacağını unutmayın.
  • Sonunda, sudo apt-get install ubuntu-minimal dosyasını çalıştırmanız önemlidir. Bağımlılıkları diğer paketleri kaldırmak için otomatik olarak kaldırılabilir. Komutların bulunduğu sayfalar, bunları çalıştırırken çıkarılmasına neden olabilecek olası bir hataya işaret eder. Genel olarak, metapackajların ilk olarak kurulduğunu varsaymak bile en iyisi değildir.
  • Bu işe yaramıyor olabilir ve bu çok kötü bir şekilde karışıklık yaratabilir. Bu durumdan gerçek bir doküman kaybı yaşamanız olası değildir:
    1. Dokümanlarınızı yedekleyin çünkü her zaman yedeklenmeli ve sudo ile büyük komutlar çalıştırıyorsunuz. Başka hiçbir şey yoksa, koşarken zarara neden olan kaza sonucu başka büyük bir şeye yapıştırabilirsiniz. :)
    2. Ubuntu sisteminizin tamamen çalışmayı durdurması için hazırlandığınızdan emin olun. Önyükleme olmayabilir. İçeriğine canlı bir CD / DVD / USB ile erişebilmeniz gerekir. Bunlardan birine sahip olduğunuzdan emin olun. (Alternatif veya minimum CD'leri kullanarak sistemi onarmaya çalışmak zordur.)

Sonunda, 'Beni Ara V' doğru ve sadece yeniden yüklemeniz gerekir (en az CD sadece En az bir sistem kurmak için alternatif CD kadar iyi ve oldukça küçük bir indirme. Eğlenmek için yüzünüzde havaya uçurmak istiyorsanız yukarıdaki öneriyi deneyin. Ancak, sıfırdan yükleme işlemi daha basit, daha hızlı ve daha kolay olacaktır.

Birinin size daha iyi bir cevap vermeyi denemesini istiyorsanız, hangi paketlerin kaldırılması gerektiğini tam olarak anlatmanız gerekirse, daha fazla bilgi vermeniz gerekecektir. En azından, bize Ubuntu'yu hangi sürümde kullandığını söylemelisiniz. Ancak, sisteminizdeki tüm paketler hakkında bize bilgi verdiyseniz yardımcı olacaktır. .

    
verilen cevap Eliah Kagan 12.01.2013 15:35

Etiketlerdeki diğer soruları oku

Bilinmeyen bir dizine / dizine taşındı (üç nokta) Çek 4.13.0-26-generic güncelleştirmesinden bu yana VirtualBox 5.0.40 tüm ana bilgisayar çöküyor