Sanal terminal nedir?

20

ctrl + alt + F1 tuşlarına bastığımda sanal terminale gider. Bu sanal terminal nedir?

Kullanmak için ne zaman ihtiyacınız var?

    
sordu shin 02.04.2011 10:23

3 cevap

16

Tüm kullanıcılar grafik bir ortama ihtiyaç duymaz veya çalıştırmazlar ve sanal terminallerden çalışırlar.

Çoğu (çoğu) sunucunun, kullanıcılar nadiren konsola giriş yaptıkları için grafik ortamı yoktur. Sunucular genellikle yöneticinin sisteme erişmek veya onu yapılandırmak için sisteme erişebileceği bir komut satırı gerektirir. Sanal terminal bu ortamı sağlar. Birden fazla sanal terminale sahip olmak, yöneticinin gerekirse başka bir terminale geçmesine izin verir.

Bozuk bir Xserver (grafik ortam) içeren bir masaüstünde, sanal konsol, Xserver'in yeniden yapılandırılabildiği bir terminal oturumu sağlar.

    
verilen cevap BillThor 02.04.2011 13:50
27

Bir Sanal Terminal, bir X penceresinin içinde çalışmayan tam ekran bir terminaldir (grafiksel masaüstünüzdeki terminal penceresinin aksine). Sanal terminaller, bir masaüstü ortamı veya grafik sistemi yüklü olmayan sistemlerde bile tüm GNU / Linux sistemlerinde bulunur.

Sanal klemenslere bir Ubuntu sisteminde, Ctrl + Alt + F1 'e kadar basılarak erişilebilir. Grafik oturuma geri dönmek için Ctrl + Alt + F7 tuşlarına basın.

Wikipedia makalesinde sanal terminaller hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

    
verilen cevap Bilal Akhtar 02.04.2011 10:45
-1

Eski metin terminallerinin bağlı olduğu ana çerçeve bilgisayarları "sunucular" olarak kabul edilmedi. Bilgisayar sisteminin sadece bir parçası bir monitörün bir sunucu PC'ye bağlanmadığı gibi. Sanal terminaller gerçek metin terminalleri değil, aynı zamanda metin terminalleridir. GUI terminalleri olmadıkları için "metin" kelimesini eklemek önemlidir (bazen ince İstemciler olarak adlandırılır).

Sanal terminaller, her biri farklı bir renk ekranına sahip olacak şekilde ayarlanabildiğinden, "setterm" programını önyükleme sırasında çalışmakta olan / etc / rc-local dosyasına koyabildiğinden dolayı güzeldir. Ardından, başarısız olan bir şeyi yapan bir betiği çalıştırmak için bir sanal terminal kullanabilir; Sorunu çözebilecek yapılandırmayı değiştirmek için başka bir terminali kullanın; Sorunla ilgili belgelere bakmak için başka bir terminal kullanın; Sorunu çözmek için bir metin tarayıcısı ile internette dolaşmak için başka bir terminal kullanın, vb. Her ekran farklı bir renk arka planına sahip olduğundan, doğru rengi görmek birinden geçiş yaparken olmak istedikleri yerde olmasını sağlar. başka bir terminale Ama ne yazık ki yeterli renk yok; sadece 8. Bir "linux-16color" terminal tipi var ama nasıl kullanılır? setterm bunu desteklemiyor.

    
verilen cevap David Lawyer 09.06.2016 22:46

Etiketlerdeki diğer soruları oku