Gimp renkleri doğru şekilde doldurmuyor

17

Bu muhtemelen çok kolay bir soru, ama güldüm.

Bir png'yi düzenlemeye çalışıyorum. "Renge göre seç" aracı ile bir renk seçiyorum, dolgu rengini kırmızı ff0000 veya 255,0,0 olarak değiştiriyorum, ancak doldurmak için seçimi tıklattığımda kahverengi görünüyor.

Diğer renkler de şu şekilde hareket eder: mavi - & gt; mor, sarı -> açık kahverengi, vb. Beyazın doğru bir şekilde doldurulduğu görülüyor.

Peki, ne yapıyorum yanlış? Bunun dosya formatı veya bazı temel filtrelerle ilgili olduğunu düşünüyorum.

    
sordu TLP 19.09.2011 15:17

2 cevap

30

Düzenlediğiniz resmin tam 24 bit RGB yerine sınırlı bir renk paleti kullanması gibi görünüyor. GIMP, mevcut paletteki renkleri kullanırken istediğiniz şeyi yapmak için elinden geleni yapıyor.

Resmi tam renkli olarak değiştirmek isterseniz, Image - & gt; Mode - & gt; Menülerden RGB . Ardından istediğiniz renkleri kullanarak görüntüyü düzenleyebilmeniz gerekir.

Görüntüyü indeksli bir renk paleti ile kaydetmeniz gerekirse, aynı menüden Indexed... menü öğesini seçerek tekrar değiştirebilirsiniz. Bu, görüntü için ne tür bir palet kullanmak istediğinizi soran bir iletişim kutusu açar. Varsayılan seçenek yeterli olmalıdır.

Dizine eklenmiş bir renk paletine ihtiyacınız yoksa, görüntüyü RGB olarak bırakırım. Kişilerin çoğunda PNG dosyaları kullanılır, tasarruflar küçüktür.

    
verilen cevap James Henstridge 19.09.2011 16:59
1

James Henstridge’in not ettiği gibi , PNG resminiz muhtemelen dizinli renk modundadır. Dizinlenmiş bir renkli görüntü belirli bir sınırlı renk paleti kullanır ve böyle bir görüntüyü düzenlerken GIMP, paletteki mevcut renkleri kullanır, diğer renkleri de paletteki en yakın olana eşler.

Genel olarak, James'in önerdiği gibi, özgürce düzenlemek için görüntüyü RGB renk moduna dönüştürmeniz gerekir. Ancak, yalnızca belirli bir rengi başka biriyle değiştirmek isterseniz, görüntüde her yerde bulunur, ardından başka bir seçenek vardır: kullanarak renk paletini düzenleyebilirsiniz Colormap iletişim kutusu .

İletişim kutusunu açın ( Windows Yerleştirilebilir İletişim Kutuları Renk Eşlem ), değiştirmek istediğiniz rengi çift tıklayın ve Açılan renk seçici penceresinde istediğiniz yeni renk.

Colormap iletişim kutusu ayrıca renk paletine yeni renkler ekleyebilmenizi sağlar , böylece resimdeki bu yeni renkleri kullanarak çizim yapabilirsiniz (önce ön plan rengi olarak istediğiniz rengi ayarlayarak) ve sonra Colormap iletişim kutusundaki düğmesini tıklatarak. Bu, örn. Yeni bir renkle belirli bir rengin sadece bazı piksellerini değiştirmek istiyorum. Ancak, dizinlenmiş renk modunun (GIMP'de ve ayrıca PNG formatının kendisinde) yalnızca maksimum 256 renk eşlemeli girişi desteklediğini unutmayın. Bundan daha fazla renklere ihtiyacınız varsa, görüntüyü yine de RGB moduna dönüştürmeniz gerekir.

    
verilen cevap Ilmari Karonen 16.11.2015 05:43

Etiketlerdeki diğer soruları oku