Ubuntu 14.04 ile birlikte çift Boot Mac El Captain

17

Arşivdeki birçok eski şey nedeniyle, biraz kafam karıştı. MacOS El Captain ile IMAC'ımı Ubuntu 14.04'ü nasıl kurabilirim? Refit kullanmak gerekli mi? Ubuntu Live USB sürücüsünden doğrudan yükleme hakkında ne dersiniz?

    
sordu carkaci 22.10.2015 22:50

1 cevap

30

REFIt 2010'dan beri terk edildi. Aktif olarak sürdürdüğüm rEFInd, adında bir çare oluşturdum. Her iki programı kullanmak kesinlikle gerekli değildir, ancak biri veya diğeri (ve özellikle rEFInd) yardımcı olabilir.

OS X 10.11 ("El Capitan") ile ana "gotcha", daha önceki OS X sürümleri ile karşılaştırıldığında, yeni "System Integrity Protection" (SIP) özelliği, "rootless." Bu, deneyimsiz kullanıcıların sistemlerini kendi kendine imha etmelerine veya kötü amaçlı yazılımların bilgisayar kontrolüne girmesine neden olmasını zorlaştırması gereken bir güvenlik özelliğidir. Bu, rEFIt ve rEFInd gibi üçüncü parti önyükleme yöneticileri de dahil olmak üzere bazı düşük seviyeli yazılımları yüklemek ve kullanmak için daha zor hale getirmenin istenmeyen yan etkisine sahiptir. Kısaca SIP'yi devre dışı bırakmalısınız. Bunu yapmak, bu sayfa gibi birkaç sayfada açıklanmaktadır. / a> ve bu bir. Yükledikten sonra rEFInd, SIP'yi tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Mac’te Ubuntu’yu nasıl kuracağınızı anlatan bir bazilyon siteleri var. Nispeten yeni olanı bulmaya çalış. Ayrıca, Ubuntu’yu BIOS / CSM / eski modda veya EFI modunda da yükleyebileceğinizi unutmayın. İkincisi hemen hemen her zaman tercih edilir, fakat çoğu rehber (özellikle daha yaşlı olanlar) eskisini açıklar - genellikle farkı açık bir şekilde tarif etmeden. Uyumluluk Destek Modülü (CSM) hakkında temel bilgiler için bu sayfamın bölümüne bakın. ) ve neden sorunludur. (Bu sayfa Mac'lerden daha çok UEFI tabanlı bilgisayarlara yöneliktir, ancak yine de oldukça uygulanabilir.)

Geniş vuruşlarda size şunu öneririm:

  1. Ubuntu yükleyicisini "mod yüklenmeden deneyin" içine açın.
  2. Bir Terminal programı penceresi açın.
  3. Terminalde ubiquity -b yazın. Bu, Ubuntu yükleyicisini çalıştıracak, ancak -b , bir önyükleme yükleyicisini değil 'e bildirir. Gelişmiş yükleme seçeneklerini izlerseniz ext4fs'yi dosya sisteminiz olarak kullandığınızdan emin olun. LVM, RAID veya şifreli bir kök ( /boot ) bölümü kullanmıyorsanız, ayrı bir / bölümü kullanmayın. OS X bölümünüzü Ubuntu'ya yer açmak için küçültmeniz gerekebilir (veya başlamadan önce bunu yapabilirsiniz).
  4. İşiniz bittiğinde, yeniden başlatın, ancak OS X kurtarma ortamına önyüklemek için Command + R tuşunu basılı tutun.
  5. Bir Terminal penceresi başlatın ve SIP'yi devre dışı bırakmak için csrutil disable yazın.
  6. Yeniden Başlat. Sistem normal olarak OS X'i yüklemelidir.
  7. REFInd'i yükleyin.

Bu noktada, yeniden başlattığınızda, REFInd görünmeli ve OS X veya Ubuntu'yu açmak için seçenekler sunmalıdır. Şansın ikisi de işe yarayacak; ancak ayrı bir /boot bölümü kullandıysanız, Ubuntu'yu başlatmak için Enter yerine F2 veya Insert iki kez vurmanız gerekir. Ortaya çıkan ekranda, kökünüzü ( ro root={whatever} ) dosya sisteminizin bulunduğu kanala bildirmek için / eklemeniz gerekir; {whatever} , /dev/sda7 veya /dev/mapper/ubuntu-root dizinindeki gibi bu konumun bir açıklamasıdır. Açıldıktan sonra, rEFInd ile birlikte gelen mkrlconf.sh komut dosyasını çalıştırdığınızda, root= seçeneğini eklemeniz gerekir.

    
verilen cevap Rod Smith 23.10.2015 03:23

Etiketlerdeki diğer soruları oku