Bölümleme / boot (lvm tabanlı) kullanımı nedir?

19

Ayrı /home bölümü, kolay yeniden yükleme / yükseltme işlemlerinde yardımcı olur. Pencerelerle ikili alım yaparken% co_de yardımının olması mı gerekiyor? Normal masaüstü / dizüstü bilgisayar kullanıcıları için yararlı mıdır yoksa sunucularda konuşlandırılması gereken gelişmiş bir teknik midir?

    
sordu saiki4116 06.11.2011 17:49

3 cevap

22

[GRUB2 ve LVM ile ilgili bu cevaptaki bilgiler büyük ölçüde Jan 'in çabalarından kaynaklanmaktadır; Aslında bu cevap ciddi bir şekilde hatalıydı ve Jan, yaptığım iyileştirmeler için krediyi hak ediyor. -Eliah]

LVM kullanarak olduğunda, /boot bölümü, önyükleme için gerekli olan dosyaların, / bölümü kendiliğinden olduğunda, sürücünün başlangıcına yeterince yakın olduğundan emin olmak için öncelikle yararlıdır. sürücünün başında değil. Örneğin, linux-takas disk bölümünüzü sürücünün başlangıcına çok yakın bir yere koymak isteyebilirsiniz, çünkü bazı sürücülerde sürücünün başlangıcına yakın verilere daha hızlı erişilebilmektedir. Daha sonra, /boot bölümüne sahip olabilirsiniz, bunu linux-swap bölümlemeniz takip eder, bunu / bölümü takip eder (daha sonra /home gibi varsa, diğer ayrı bölümler izler).

Oldukça uzun bir süredir, bu büyük ölçüde gereksizdi çünkü yeni BIOS'larda, önyükleme dosyaları diskin başlangıcından çok uzakta bir sistemde önyükleme yapabiliyorsunuz. Yine de, bunu yapmak için çok az dezavantaj vardır ( /boot 'si doldurduğu kadar küçük yapmazsanız - muhtemelen yaklaşık 250 MiB olmalıdır), el ile bölümlendiren birçok kişi bunu hala yapıyor.

LILO gibi eski önyükleyicilerin kendileri de /boot bölümlerini yararlı kılan sınırlamalara sahipti, Jan işaret eder.

LVM kullanıldığında, / bölümünüz LVM üzerindeyse, ayrı bir /boot bölümünün olması gerekliydi. Böyle bir yapılandırmada, /boot bölümü, LVM'nin bir bölümü değil, LVM başlamadan önce diskte bir bölüm değildir. Bunun nedeni, önyükleme yükleyicilerinin bir LVM'den dosya okuyamamasıdır. Bu yüzden, ayrı bir /boot bölümü içermediyse, LVM'de sisteminize hiçbir zaman önyükleme yapamazsınız (bkz. this ve bu .

Bir LVM'den dosya okuyabilme özelliği, GRUB2 , yani Ubuntu'nun tüm son sürümleri (Ubuntu 9.10 Karmik Koala ve daha sonra) bunu alır. Bu nedenle, uygun yapılandırma ile Ubuntu sisteminizin tamamını ayrı bir / boot bölümü olmadan bir LVM'de alabilirsiniz. Bunu nasıl yapılandıracağınızla ilgili ayrıntılar için bu sayfaya bakın. (Aslında, GRUB2 yerine orijinal GRUB'u kullanan tek şu anda desteklenir Ubuntu sürümü Ubuntu 8.04 LTS Sunucusu; EoL sürümü - 10.04 LTS, 10.10, 11.04 ve 11.10 - GRUB2 kullanıyor.)

LVM kullanıyorsanız, Ubuntu sistem sürücünüz için değil, yalnızca depolama sürücüsü için veya sisteminizin bir kısmı için (belki /home için), ancak / değilse, ayrı bir /boot bölümü eski (GRUB2 öncesi) bir sistem kullanıyor olsanız bile gerekli değildir.

Özetle, ayrı bir /boot bölümü büyük ölçüde LVM kullanmayan sistemler için kişisel tercih meselesidir, oysa LVM'ye kurulan eski bir sistemde bir tane gerekebilir.

    
verilen cevap Eliah Kagan 06.11.2011 18:11
8
Teknik ve tarihi nedenlerden% p <% p_de var.

Önyükleyici (grub veya lilo) kendi dosyalarına, Linux çekirdeğine ve ilk ramdisk'e erişebilmelidir. Bu dosyalar /boot dizinine yerleştirildi.

lilo'nun eski sürümü sadece HDD'nin bazı alt kümelerine erişebilirdi, sadece sınırlı sayıda dosya sistemini anlayabilecekti (pratik olarak sadece ext2) ve dosya sisteminin birincil veya mantıksal bir diskte yer alması gerekiyordu (md RAID veya LVM yok) . Bu nedenle, küçük bir /boot bölümünün olması yaygın bir uygulama haline geldi.

Grubun modern sürümleri çok daha esnektir ve bu nedenle, birçok durumda /boot için ayrı bir bölüm artık gerekli değildir.

Çift yüzlü Linux ve Windows için, /boot 'nin önemi yok (her ne kadar bot bölümü için bot bölümünün önyükleme sektörünü kullanmayı tercih etsem de). Ancak, farklı Linux kurulumlarında çift önyükleme yapıldığında, /boot ' yi paylaşmak yaygındır.

    
verilen cevap Jan 06.11.2011 18:03
-1

Birden fazla dağılımı (ayrıca tek bir takas bölümünün yanı sıra) yüklerken de tek / önyükleme bölümü kullanmalısınız. Bu dağıtımların hiçbiri / boot bilgisinin% 100'üne sahip değildir, yani / boot, tek bir dağıtımın herhangi bir bölümünde bulunmamalıdır.

    
verilen cevap Joao Cordeiro 03.10.2016 11:26

Etiketlerdeki diğer soruları oku