12.04 LTS'de Okular 0.15 nasıl kurulur?

17

Referans için buraya bakın: İşte

Yeni sürüm, ek açıklamaları PDF dosyasının kendisine kaydetme seçeneği içerir. Bu yüzden denemek için çok hevesliyim. Bu yeni sürümü yükleyebileceğim herhangi bir PPA var mı?

Düzenle : 808sound'un tavsiyesini takiben Okular 0.15'i tam olarak yüklemeyi başardım. Yükseltme ile yüklenen bağımlılıklar, diğer programlarla ilgili çeşitli sorunlara neden oldu. Bu sorunların giderilmesi, Okular'ın ve yükseltilen paketlerin kaldırılması için gerekli olan paketlerin kaldırılmasını gerektirdi. Bu durumda, PDF'ye ek notları dışa aktaramayacak olsanız da, Kubuntu Backports PPA'dan Okular'ı yüklemek isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıya bakın. En son Okular uygulamasını yüklemek istediğiniz kaynağı seçmeden önce lütfen bunu aklınızda bulundurun.

Küçük bir açıklama : BlaXpirit'ın yanıtı size en son Okular eksi ek açıklama özelliğini sunacaktır. . Bu özel işlevsellik çalışması için 808sound'un yanıtını takip etmeniz gerekir.

    
sordu Glutanimate 05.08.2012 03:38

7 cevap

9

Ubuntu 12.04 'e poppler 0.20.5' i destekledim, Okular 0.16.2 'yi derledim (düzenleme: şimdi 0.17'ye güncellendi) ve bir ppaya yerleştirdim. Kullanmak için ppas ppa:kubuntu-ppa/backports ve ppa:kalakris/okular :

sudo apt-add-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-add-repository ppa:kalakris/okular

Şimdi paket dizinini güncelleyin ve okular'ı güncelleyin:

sudo apt-get update
sudo apt-get install okular

Bu sürüm, ek açıklamaları PDF'ye aktarmamı sağlar. Bu paketler kesin bir şekilde derlendiğinden, paketlerin kuantalden kurulmasını öneren çözümden farklı olarak, diğer bağımlılıklarla ilgili bir sorun olmamalıdır.

    
verilen cevap kalakris 11.04.2013 11:28
7

Lütfen aşağıdaki paragrafı çok dikkatli bir şekilde okuyun. Bu yanıt, Ubuntu 12.04'te Okular’ın 0.15’e (PDF ek açıklamaları desteği ile birlikte) yükseltmenin bir yolunu göstermektedir. OP'nin belirttiği gibi, OPP'nin Kubuntu backport'ları ile ilgili diğer bir çözüm, Okular'ın 0.15 sürümünü alacaktır, ancak ek açıklamaların PDF'ye aktarılması için işlevsellik kazandıracak olan NOT olacaktır. . Ne yazık ki, Okular 0.15'teki bu yeni işlevsellik biraz sınırlıdır ve PDF belgelerinize belirli ek açıklama türlerini kodlayamayabilir. Ayrıca, yükseltme yapmak fontlarla vb. Uyumluluk sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, bunu denemeden önce iki kez düşünmelisiniz.

Devam etmek ve kendiniz için Okular 0.15'i denemek için, önce kurulu paketlerinizin / sürümlerinin bir listesini içeren old_packages.txt dosyası oluşturmak isteyebilirsiniz (bunu unutursanız, endişelenmeyin):

sudo apt-get install aptitude
aptitude -q -F "%?p=%?V" --disable-columns search \~i > old_packages.txt

Yükseltmeye hazırlanmak için, aşağıdaki iki satırı /etc/apt/sources.list

öğesine ekleyin.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal main universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal main universe

Ardından aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt-get update
sudo apt-get install okular -f

Hata alırsanız, bunu deneyin (Okular yüklemesi başarılı oluncaya kadar art arda):

sudo apt-get install -f
sudo apt-get autoremove -f
sudo apt-get install okular -f

Sonra, bu yazarak

okular --version

, 0.15.x sürümünü göstermelidir. Son olarak, beklenmedik şeylerin eklenmesini / yükseltilmesini önlemek için, muhtemelen iki ek satırı /etc/apt/sources.list şeklinde yorumlamalı ve

yapmalısınız.
sudo apt-get update

Lütfen uyarın , bu prosedürün Quantal depodan diğer paketlerin güncellenmesine, yazı tipleriyle uyumluluk sorunları oluşturulmasına vb. neden olabileceğini unutmayın. Bu yanıtın altındaki yorumlar bu konuda daha fazla bilgi içermektedir.

Okular 0.15'i kaldırmak ve tüm bu değişiklikleri paketlerinize geri almak istiyorsanız, bu oldukça basittir. İlk yapmanız gereken

sudo apt-get purge okular
sudo apt-get autoremove -f

Bu noktada, tüm paketlerinizi önceki sürümlerine indirmek için ilk olarak oluşturduğunuz old_packages.txt dosyasını kullanabilirsiniz (bkz. detaylar için buraya ). Ya da aşağıdaki güzel prosedürü ( Ubuntu'nun geri çekilmesi ile ilgili bir soruya verilen cevapta ayrıntılı olarak açıklanabilir.).

/etc/apt/preferences değerini düzenleyin ve aşağıdakileri ekleyin

Package: *
Pin: release v=12.04
Pin-Priority: 1001

Son olarak,

sudo apt-get dist-upgrade -f
sudo apt-get autoremove -f

Şimdi orijinal 12.04 paketinize / sürümüne dönmelisiniz.

    
verilen cevap 808sound 15.08.2012 23:24
6

Bu kolay. Yazılım kaynaklarınıza ppa:kubuntu-ppa/backports ekleyin ve KDE 4.9 yazılımı ile birlikte yükleyebilirsiniz. Okular 0.15.0

    
verilen cevap Oleh Prypin 05.08.2012 09:22
2

Öneriyi135805 izledim ve kusursuz çalışıyor. Öğreticinin tek farkına işaret ettim, ben güvenilir ve kubuntu backports reposunu kullanıyorum. Özetlemek gerekirse,

/etc/apt/sources.list dosyasını düzenleyin:

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty main restricted universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty main restricted universe

düzenleme /etc/apt/preferences.d/okular:

Package: okular
Pin: release a=trusty
Pin-Priority: 990

Package: libokularcore4
Pin: release a=trusty
Pin-Priority: 990

Package: libpoppler-qt4-4
Pin: release a=trusty
Pin-Priority: 990

ÖNEMLİ, düzenle: /etc/apt/apt.conf.d/00aptitude

APT::Default-Release "precise";

aksi takdirde paketlerinizi dağıtabilirsiniz

düzenleme: /etc/apt/sources.list.d/kubuntu-ppa-backports-precise.list

deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu precise main
deb-src http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu precise main
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu trusty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu trusty main

belki de /etc/apt/preferences.d/okular'daki bazı girişlere ihtiyaç yoktur, ancak bu şekilde benim için çalışmıştır. Düzenledikten sonra yapmanız gereken

apt-get update
apt-get install okular -t trusty

Bunun yardımcı olacağını umuyorum.

    
verilen cevap merchamion 05.05.2014 22:32
1

Teklif verdiğiniz özellik poppler 0.20 gerektiriyor gibi görünüyor. 12.04 için bir backport var mı bilmiyorum.

    
verilen cevap user81375 05.08.2012 03:42
1

Kendi yorumunuz sayesinde çalışmayı başarabildim, bu yüzden burada daha fazla bilgi yazıyorum. Umarım bu size ve başkalarına yardımcı olabilir. Quantal depoları "ana" ve "evren" eklemeli, daha sonra libpoppler paketlerini güncellemelisiniz, okular ve libokularcore1abi1. Daha önce Okpa'yı ppa: kubuntu-ppa / backports'dan (benim yaptığım gibi) güncellediyseniz bile, Quantal "evren" deposunu ekledikten sonra bunu bir kez daha güncelleyebilirsiniz. Okular yüklemenizin Quantal depodan geldiğinden emin olun, aksi halde çalışmaz.

    
verilen cevap Marco 06.08.2012 16:18
1

Yüklemeyi gerçekleştirmenin bir diğer yolu, APT ile paket önceliklerini kullanmaktır. Bu bağlantı gerçekten yardımcı oluyor:

İşte

Bu prosedürü kullanarak, sadece Okular için çalışmak için gerekli olan paketleri yükleyebilir ve diğer kütüphanelerin güncellenmesini engelleyebilirsiniz. Sinir bozucu olan şey, bir defada bir dosya izinleri ayarlamanız ve tüm KDE ortamını yüklemeniz gerektiğinden oldukça uzun bir süre tüketmenizdir. Sonunda o kadar değildi ama terminalin önünde en az bir saat geçirmeye hazır olun.

Şimdiye kadar herhangi bir çatışma ve quantal'den başka yükseltmeler yapmadım.

    
verilen cevap user135805 26.02.2013 16:57

Etiketlerdeki diğer soruları oku