Bir Ubuntu komutu sistemimi tuğlaladı?

17

Birkaç gün önce bilgisayarımda Ubuntu'yu özel bir program çalıştırmak için yeni yükledim. Bunu bitirdim ve Windows'u yeniden yüklemek için sürücüyü biçimlendirmek üzereydim. Ancak, küçük kardeşim bu komutu işletim sistemini yok edecek olan terminalde çalıştırmak istedi ve sürücüyü biçimlendirdiğim için zarar görmeyeceğini düşündüm.

Şöyle:

sudo rm -rf --no-preserve-root /

Bu komutun dünyayı ya da başka bir şeyi bitirmesi gerekiyorsa, umurumda değil. Bu yüzden işletim sistemini mahvetti ve Windows'u Windows kurulumunda biçimlendirmeyi planlayan Windows kurulum USB ile bilgisayarı yeniden başlattım.

Ancak, yeniden başlatıldığında, monitör hiç bir giriş almıyordu. Ayrıca, HDD göstergesi (ya da kırmızı ışık ne olursa olsun) bir şey yapmıyordu. (Aslında kapalıydı.) Fanlar çalışıyordu ve DVD sürücüsü vardı. (Orada bir PC hoparlörünün olduğunu sanmıyorum, bu yüzden bazı bip hata kodlarına ihtiyacınız varsa, üzgünüm.)

VGA kablosunu ekran kartından ana karta geçirmeyi denedim, ancak hala girişim yok. Bu eski Windows XP diskini disk sürücüsüne takmayı denedim, ancak hiçbir şey görünmedi. Delete, F12, vs. düğmelerini püre haline getirin, ancak hiçbir şey olmadı. Sonra çevrimiçi baktım ve RAM'i yeniden yerleştirmek için bir öneride bulundum ama hiçbir şey değişmedi. CMOS'u manuel olarak sıfırlamayı düşünüyordum ama henüz almadım. (Lütfen bunu yapmayı tavsiye edip edemeyeceğinizi söyleyin, çünkü zorunda kalmayacaksam, bilgisayarı mahvetmek istemiyorum.)

UEFI'm var, bu yüzden BIOS'un bozulması durumunda yedek bir çip kullanabiliyorum.

    
sordu You 07.09.2014 23:49

5 cevap

22

Bu, systemd çalışan bir UEFI sisteminde mümkündür.

Özetlemek gerekirse, söz konusu hata raporundan yorum yapmayı isteyin:

  

1:
  % Co_de% öğesini silmek EFI'nizi çökermelidir   yapılandırma, ancak düzgün bir şekilde uygulanan EFI içinde bu olmalı   kazanılabilir.

     

2:
  Orada kırık / zayıf uygulanan bazı parçalar donanım var   EFI, standart uygunluk yapılarak kalıcı olarak tuğlalanabilecektir.   Onlara şeyler. Örneğin, Ubuntu'nun bir kısmını tuğlaladığı duruma bakınız.   Bazı EFI bellekte ek veri depolayarak Samsung dizüstü bilgisayarlar. Bu   Davranış standart olarak iyiydi ama bu durumu kırdı   uygulanması.

     

3:
  % Co_de% 'ye yazan root olarak herhangi bir şeyi çalıştırmak,   bölüm tablosu ve / veya dosya sistemleri. Özellikle de   yedekleme yok, ancak bölümleme sonrasında yeni dosya sistemleri oluşturuyor ve   İşletim sisteminizi yeniden yükleyerek makineniz tekrar çalışacaktır. Yani iyileşebilirsin   diğer bazı medyayı önyükleyerek ve yüklemenizi yeniden yapılandırarak.

     

Nokta 4:
  EFI'nızı bozmak, tamamen farklı bir sorundur. En kötüsünde   makine ile hiçbir şey yapamayacağınız için   POST'a git. Başka bir medyadan önyükleme yok, bazı EFI'lara giriş yok   eksik şeyleri düzeltmek için yardımcı program. Bu nokta senin bilgisayarının gerçekten   pahalı kağıt ağırlığı.

Sorun, systemd çalıştıran dağıtımlarda ve /sys/firmware/efi/efivars/ yazılabilir ( /dev/sda adresinde) dağıtır. Systemd'nin orada yazması gerekiyor, bu yüzden systemd'yi kullanarak dağıtımlar etkileniyor. Ancak, Upstart sistemlerinin etkilendiğine dair hiçbir belirti görülmemektedir.

    
verilen cevap muru 04.05.2016 08:46
11

rm -rf / komutunu çalıştırmak, herhangi bir UEFI aygıtını (yazdığım dosya da dahil) herhangi bir şekilde tutabilir. Bunu yapmak, takılı sürücüler ve EFI bellenim değişkenlerini içeren tüm dosyaları siler (bu tuğlalar). Linux, /sys/firmware/efi/efivars/ dosyasındaki EFI değişkenlerini ve rm -rf / ise bu klasördeki tüm dosyaları (EFI değişkenleri) siler. Bilgisayarınız büyük olasılıkla bir tuğladır ve giderilemez (EFI, NVRAM 'ı kullanır.)

Eski BIOS bilgisayarlar, rm -rf / için tuğla oluşturmazlar, çünkü silinebilecek EFI ürün yazılımı değişkenleri yoktur. . Ayrıca, Windows'da bir kaç satır kodla aynı şeyi (tüm EFI değişkenlerini silebilir) yapmak mümkündür.

    
verilen cevap Suici Doga 13.04.2016 10:00
2

Dosyaları silmenin normalde sürücüyü yok etmesinin bir yolu yoktur (bkz. sonunda düzenlememe bakın - bir yol yoktur). Komut, Windows komut satırında del-s c: *. * Girilmesiyle aynıdır (DOS sözdizimi belleğim doğruysa). Tabii ki işletim sisteminin silinmesi işletim sisteminin başarısız olmasına neden olacak, ama daha fazla bir şey olmayacak.

Önyükleme dizini, başka bir şeyle birlikte, hatta tüm bölümü de silerseniz, yine de aslında bir GRUB istemi almalısınız. GRUB önyükleyici, dizin yapısının bir parçası olmadığı için silinmezdi; ancak, bu menü yine de yüklenmeye ve hata vermeye çalışmalıdır.

Başka bir probleminiz var ve Ubuntu ile ilgisi yok. Disk başarısız olsa bile, bu USB veya DVD önyükleme işlemini etkilemez.

DÜZENLEME: Tamam, benim cevabım UEFI BIOS nedeniyle güncelliğini yitirdiğimi düşünüyorum. Görünüşe göre, kritik UEFI yapılandırma bilgisini silmek mümkündür. Bence bu, dosya sistemine monte edilir ve yanlış yapılırsa, sadece okunmaz ve silinebilir, böylece BIOS'dan silinir.

    
verilen cevap Marty Fried 08.09.2014 03:35
1

Bir Windows Installer medyasının, HD'nizin Windows hakkında bilmediği (ext4 gibi) bir formatı kullanıyorsa, bu deneyimi yaşadım.

Bu durumda, GParted ile bir Linux LiveCD çalıştırmalısınız ( bu bir gibi) ve sabit sürücünüzü bir şeye Windows yüklemeden önce NTFS veya FAT32 gibi.

    
verilen cevap Teresa e Junior 08.09.2014 00:03
0

Buradaki başlıca sorun, bir dosya sisteminin cihazları kapsayabilmesidir. Bu, bir şey içerir. UEFI için bir problem. Heck, Android için bir sorun. Ve monte edilmiş bir kameranız varsa, DCIM içeriğinizi de sildiniz, değil mi? Ee, ne öğrendin? Üretici size yardımcı olabilir ve başka yollarla da flaş yapabilirsiniz.

Bir dahaki sefere dd if = / dev / zero ile diskleri silin ve bir şeyleri gereksiz yere silmek size bir gün ısırmaya geri dönecektir. Her şey gözyaşlarıyla bitecek. Aslında böyle bir kişiyi şaka yapmak için zaman kazanabilirsiniz, bu, kök dizininde MS-DOS PC'de del . 'den biraz daha kötüdür.

    
verilen cevap mckenzm 06.09.2017 04:58

Etiketlerdeki diğer soruları oku