Ubuntu neden sınırlı bir süre için sürümleri destekliyor (ve bu ne anlama geliyor?)

18

Neden Ubuntu sadece sınırlı bir süre için bir sürümü destekliyor? Bu sitede bulunduğumdan beri, desteklenmeyen belirli sürümlere birçok referans gördüm. Aslında ne anlama geliyor? Bu süreden sonra bir kullanıcı işletim sistemini sadece desteklendiği tarihte kullanıyor mu? Bu, daha fazla paket güncellemesi olmadığı anlamına mı geliyor?

Veya bu destek tarihi geçtiğinde, kullanıcı daha sonra sürümü terk edip bunun yerine daha yeni bir sürümünü mi yüklemelidir? Ubuntu ve Linux arasındaki farkla biraz karıştırıyorum (en son sürümü satın almadan önce Windows kullanıyorsunuz) ve eğer birisi Ubuntu'nun yaşam döngüsünü açıklayabiliyorsa (eğer uygun bir kelime ise) minnettar olurdum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

    
sordu bazz 27.07.2012 19:32

4 cevap

18

Bunun mükemmel bir soru olduğunu söylemeliyim ve Ubuntu ekosistemi hakkında sahip olduğum küçük bilgi birikimiyle mükemmel sorularınızı bir kerede tek tek inceleyeceğim. Sorunuzu birkaç küçük kısma ayırdım:

1. Ubuntu belirli bir sürümü sınırlı bir süreyle destekliyor mu?

Her bir sürüm için zaman sınırını (9.10, 11.04, 12.10 ...) veya sürüm türünü (Masaüstü, Sunucu ...) açıklayabilmemiz için öncelikle bu zaman sınırları için dikkate alınan bazı değişkenleri görmemiz gerekir. Örneğin, bazıları şunlardır:

İnsan Gücü / Geek Gücü / Geliştiricilerin Miktarı - Bu, Ubuntu'nun yaratılmasında çalışan geekslerin, geliştiricilerin ve genel insanın miktarıdır. Yaklaşan Ubuntu sürümüne, mevcut Ubuntu sürümüne ve / veya Ubuntu'nun önceki bir sürümüne çalışmak için zamanlarını harcayabilecek insan sayısıdır. Şu anda, Sunuculardan 5 yıla ve Masaüstü'den LTS'de 5 yıla ve normal versiyonlarda 2 yıla kadar destek süreleriyle, Ubuntu devlerinin Ubuntu'nun yaklaşık 9 versiyonunda çalışması gerekiyor. Bu yazıdan sonra destek olan Ubuntu'nun sürümleri aşağıdadır (daha güncel bir liste burada görebilirsiniz):

 • 8.04 Sunucu LTS
 • 10.04 Masaüstü
 • 10.04 Sunucu LTS
 • 11.04 Masaüstü
 • 11.04 Sunucu
 • 11.10 Masaüstü
 • 11.10 Sunucu
 • 12.04 Masaüstü
 • 12.04 Sunucu LTS

Bu, gelecek sürüm olan 12.10'da yapılan işi içermiyor (Bu yazının eseri). Yani toplamda, şu anda destek alan 10 versiyon var. Gördüğüm kadarıyla, daha fazla destek alan 2 versiyon 12.04 ve 12.10, 12.04 için% 70 -% 80, 12.10 ve% 30 -% 20'dir. Tabii ki, Ubuntu'nun desteklediği diğer önceki sürümlerini de hesaba katarsak, önümüzdeki sürüm için yüzde bir daha büyük olacak, ardından mevcut sürüm için ikinci en büyük yüzde ve ardından her bir önceki için hemen hemen eşit sayıda yüzdeyi izleyeceğiz. sürümü desteklenir. Bu, ingilizcede, devlerin yaklaşan ve mevcut sürümlere daha çok odaklanacağı, ancak yine de eski ve desteklenen sürümlerden vazgeçmediği anlamına gelir.

Tüm bunların amacı, Ubuntu'nun bu 10 sürümü için yapılması gereken iş miktarını, her bir sürümün tüm kullanıcılarına yönelik olarak desteklenmesi ve destek sunmasıdır. Bunu akılda tutarak ikinci kısma geçiyoruz.

Donanım Evrimi / Yazılım Evrimi

Zamanla yeni donanımlar, yeni yazılım teknikleri ve yeni şeyler oluşturmanın ve eski şeyleri daha iyi hale getirmenin yeni ve yenilikçi yeni yolları geliyor. Örneğin, Ubuntu 5.10 çıktığında, USB 3.0, Sata 6G veya NFC yoktu. Bu aynı zamanda bu zaman dilimi içindeki donanım ve yazılım için de geçerlidir. Bir anakart ortaya çıktığında, Ubuntu'nun belirli bir versiyonunun ortaya çıktığı zaman, keşfedilen veya geliştirilen X donanımı yoktu. Daha iyi X özellikleri ve Y derleme süreleri olan GCC yoktu.

Bu, ortaya çıkan her yeni sürüm için, Ubuntu'nun dünyada ortaya çıkan yeni teknolojiyi emmeye çalıştığı anlamına geliyor. Bu, sürümleri arasındaki zaman diliminin kısa olması halinde gelişmeye çok yardımcı olur, çünkü 10 yıllık bir versiyonun arasında bir zaman çerçevesi olması, o zamandaki tüm teknolojileri benimsemenin gerektiği anlamına gelir. !. Bir yılda sahip olmak, kullanıcıların istedikleri güncellemeleri veya programın zaman içinde kullandıkları özel sürümünü alamayacakları anlamına da gelir. Bu nedenle dengeli bir zaman dilimi, 6 aylık salınım döngüsüdür. Bu nedenle, bu örnekte, serbest bırakma çevrimi 6 aylık bir zaman dilimi. Yani önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleşen her şey yeni versiyona uygulanabilir (Ekleyebileceğim geliştiriciler için bir dereceye kadar gönül rahatlığıyla).

Temel olarak, son kullanıcılara, geliştiricilere odaklanan ve yeni teknolojiye, yeni fikirlere, yeni yazılıma göz atan bir zaman dilimimiz var. Eğer söyleyebilirsem, Dengeli.

Fikirler / Yeni metodoloji / Yeni teknikler

Yukarıda belirtilen 2 noktaya başvurmak ve çalışmak için, yeni fikirler sık ​​sık ortaya çıkar (Her 6 ayda bir diyebilirim). Daha iyi ve erişilebilir bir bilgisayar deneyimi için kullanıcı eylemlerini daha iyi bir şekilde birleştirmek için daha iyi bir Gnome masaüstüne yönelik fikirler. Buna sahip olmak, 2 yıl önce güzel görünen fikirlerin bugün çok fazla görünmeyebileceği ya da başkaları için geliştirilebileceği ya da değiştirilebileceği anlamına geliyor. Bu, örneğin Gnome 2.x'ten Unity'ye geçiş gibi büyük bir değişime kadar tek bir programın davranış şeklini etkiler. Bu da Ubuntu'nun gelişim planında düşünülebilir.

Tüm bu noktalar göz önüne alındığında, Ubuntu'nun her bir versiyonu için desteğin bir miktar ile sınırlı olmasının oldukça iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz.Bu, geliştiricilerin yeni teknoloji, yeni donanım, yeni yazılım ve yeni ve güncel Ubuntu sürümlerinde zamanlarını uygulamaya odaklanmalarını sağlar. Bu, "önceki bir sürümü olan herkese tüm umutları bırakma" gibi gelebilir, ancak hayır. Ubuntu'nun 8.04 gibi eski sürümleri desteklemesi ve hatta Ubuntu versiyonları ile her iki yılda bir Uzun Vadeli Destek seçeneği olması, aslında eski versiyonlar için bir plana sahip oldukları anlamına geliyor. İhtiyaç duyduğunuzda teslim edebileceğiniz güvenlik, istikrar ve sağlam bir işletim sistemi sunmak istiyorlar. Bunların hepsi Ubuntu'nun 10 versiyonunu düşünürken üzerinde çalışmışlardır.

2. (Çok Eski) sürümleri hala bir tür destek ve güncelleme alıyor?

Evet. Fakat hepsi değil. Daha önce de bahsettiğim gibi, 8.04 gibi bazı versiyonlar destek alıyor, fakat bu onların LTS (Uzun Vadeli Destek) 'e sahip olmalarından dolayı, önümüzdeki 5 yıl boyunca bunu destekleyeceklerini garanti ederken, diğer normal versiyonlar 2 yıl alıyor. Bu durumda bile, belirli bir güvenlik açığı ortaya çıkarsa Ubuntu sürümünüz bunun için bir güncelleme alır. Ubuntu sürümünüzün ne kadar eski olduğunu, daha az güncellemenin olacağını unutmayın. Onları hala alacaktır, ama hepsi aynı günde ya da her zaman çok az miktarda büyük bir yamalar halinde gelebilirler. Bu yeni bir sürümün güncellenmesinin bir sebebidir. Yeni sürümde sadece güncellemeleri ve değişiklikleri değil, bilgisayar dünyasının donanım ve yazılım bölümlerinde yeni teknolojilere destek sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Destek süresi sona erdikten sonra, yazılım ve donanım dünyasında normal bir davranış olduğundan güncelleme yapmaya teşvik edersiniz. İşleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yeni şeyler ortaya çıkıyor, bu yüzden bunu hesaba katmalıyız. Sadece benim durumumda, Ajax, JQuery, Javascript ve beğeni olmadan HTML 1.0 ile sıkışmış bir dünya hayal edin. HTML5 de yok. Donanım için aynı. Çok işlem mimarisi yok, AMD64 yok, Çift Kanal belleği yok ve Gigalan sürücüsü yok. BTW, Wifi veya facebook yok. En kötü şey ... hayır askubuntu !!

3. Kullanıcıların desteklemediği sürümleri (Çok eski sürümler) ve nasıl güncelleştirmesi gerekir?

Evet, yapmalılar. Tek istisna, eğer uygarlıktan uzak, çok uzak bir yerde yaşıyorsanız, penguenlere yer yoktur. Ama sisteminizi güncel ve güncel tutmak için güncellemelisiniz. Destek sürümleri olmaması durumunda, çoğu insanın size söyleyeceği şey, dosyalarınızı yedeklemek ve temiz bir kurulum yapmaktır. Bu, bir sürümden diğerine yükseltme yaparken ve ayrıca indirmeniz gereken bilgi miktarını bulabileceğiniz sorunları çözmenize yardımcı olur.

9.10 - 10.04, 10.04 - 10.10, 10.10 - 11.04, 11.04 - 11.10, 11.10 - 12.04 ve nihayet 12.10'a kadar güncellemenin aynısı 12.10'u indirmekten, önemli dosyalarınızı yedeklemekten ve temiz bir yükleme yapmadan daha sonra yedek dosyalarınızı geri yükleyin. Size zaman kazandırır, bant genişliği ve "çalışmaya" daha erken başlayabilirsiniz. İyi haber şu ki, birkaç sürümden beri, Ubuntu'nun yeni sürümü, LiveCD / LiveUSB'de, yükleyicide Ubuntu'nun daha eski bir sürümünü bilgisayar üzerinde yükseltmek için bir seçenek içeriyor. Örneğin, 12.10 LiveCD'sini eklerseniz ve Ubuntu'nun eski bir sürümünü algılarsa, bunu yükseltme seçeneği sunar. Yol boyunca size tonlarca zaman ve bant genişliği kaydederek.

Tabii ki bir EOL sürümünden daha yeni bir sürüme yükseltmeye çalışıyorsanız ve bir sonraki sürüm de EOL (örneğin, her ikisi de EOL olan 6.04'ten 6.10'a yükseltmeye çalışıyorsa) do-release-upgrade -d kullanarak olduğu gibi normal prosedürü gerçekleştiriyorsa veya apt-get upgrade , bir sonraki sürüme bakacaklarından ve aynı zamanda EOL bir hata atacağından çalışmayacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi Yazılım nasıl yüklenir eski bir desteklenmeyen sürüm? Bu durumlarda, kullanıcıyı en son indirmeyi ve ya liveCD'den yükseltmeyi ya da uygun bir yedeklemeyi yaptıktan sonra sıfırdan yeniden yüklemeyi denerim.

EOL (Yaşam Sonu) sürümlerine ayrılmış bir sayfa bile var: İşte

4. Ubuntu'nun "yaşam döngüsü" Windows'dan nasıl farklıdır?

Windows XP'yi Windows 7 yaşam döngüsüyle karşılaştıracağım veya Ubuntu olana çevrimini bırakacağım. Windows Vista'yı atladım çünkü hepimiz ona ne olduğunu biliyoruz. Görüşürüz bebeğim!.

Her neyse, Windows XP ve Windows 7 arasındaki zaman aralığında Ubuntu çıktı ve ardından her biri yeni teknolojiyi, yeni yazılım güncellemelerini ve teknikleri ve topluluk ve devlerden gelen yeni fikirleri içeren 9 yeni Ubuntu sürümünü yayınladı. Dikkatlice oku, 9! Windows 7 çıkmadan önce Ubuntu'nun USB 3.0'ı desteklediğini biliyor muydunuz? Windows 7, çıktığında USB 3.0'ı desteklemedi. Bu, sadece Ubuntu'nun değil, açık kaynak dünyasındaki yazılım geliştirmenin nasıl hareket ettiği hakkında doğrudan bir fikir verir. Yürümüyor ama koşmuyor.Windows 7'nin piyasaya sürülmesinden sonra ve Windows 8'in çıkmasından sonra, Ubuntu'nun hepsi yeni donanım / yazılım içeren 11.04, 11.10, 12.04 ve 12.10 sürümlerini yayınladı.

Bu, yukarıda belirtilen tüm noktalar ile gelişim için zaman çerçevesi arasındaki doğrudan bağlantı sayesinde. Donanım ve yazılım dünyaları çok hızlı hareket ediyor ve bir İşletim sisteminin çalışması için bu hıza göre geliştirilmeli ve uyarlanmalıdır. Bu, Windows ile karşılaştırıldığında Ubuntu'ya yarar sağlayan büyük bir avantaj ve özelliktir. Windows, Hizmet paketlerine sahip olsa da, yayınladıkları sırada gerçekleşen sürenin% 10'unu ve Windows sürümünün ortaya çıkma zamanını sunmazlar (Windows 7'nin piyasaya sürülmesinden 2 yıl sonrasına kadar SP1'e kadar) Bu bir fikir. Ubuntu'nun 4 versiyonu ya da Linux çekirdeğinin 12 versiyonu.)

Böylece bu şekilde, 6 aylık bir döngünün faydalarını 2 yıl veya 5/7 yıl öncesine göre görebilirsiniz. Son kullanıcı, bu yüzden donanım için daha hızlı destek ekler. Daha az işlemci / bellek kullanımı için yeni yazılım teknikleri ekler ve hızlı bir şekilde optimize edilebilir, böylece son kullanıcının resmi bir düzeltme için yıllarca beklemesi gerekmez.

Genel olarak, her soruyu, NEDEN, NEDEN ve NASIL Ubuntu'nun yalnızca sınırlı bir süre için sürümleri desteklediğini bilmenize yardımcı olacak şekilde görebileceğinizi düşünüyorum. Birçok kullanıcının sorar ve birçok kez karıştırdığı bir soru daha eklemek istedim:

5 LTS ve Normal sürümler arasındaki kararlılık farkı nedir?

İki sürüm arasındaki kararlılık hakkında konuşacaksak, o zaman cevap: Aynı. Her ikisi de aynı kararlılığa sahiptir, çünkü her Ubuntu versiyonunun ana hedeflerinden biri her zaman Stabilite olmuştur. Bir LTS veya Normal bir yayın yüklerseniz, aynı kararlılığı elde edersiniz. LTS ve normal sürüm arasındaki gerçek fark, LTS 'nin ima ettiği şeydir: Uzun Süreli Destek. Hangi basitçe, normal sürümüne kıyasla daha uzun bir süre için güncellemeler alacaksınız. Gelişmiş bir performans, daha iyi grafikler, daha fazla hız veya LTS'yi Normal sürümle karşılaştırırken başka bir şey elde edemezsiniz. Bu, bir LTS'nin kıyaslaması için sunduğu şey değildir.

LTS ve Normal sürüm arasındaki Farklar hakkında daha fazla bilgi için (Ayrıca Stabil olan) lütfen bkz. Uzun Süreli Destek Sürümü ve Normal Sürüm arasındaki fark nedir?

    
verilen cevap Luis Alvarado 28.07.2012 00:29
7

Haydi, vikiyi kullanarak yanıtlayalım:

  

Her altıda bir Ubuntu Masaüstü ve Ubuntu Sunucu sürümü yayınlıyoruz   aylar [aşağıdaki diyagram]. Bu demektir ki her zaman en yeni ve   Açık kaynak dünyasının sunabileceği en büyük uygulamalar. Ubuntu   güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İçin ücretsiz güvenlik güncellemeleri alırsınız.   Masaüstü ve sunucuda en az 18 ay.

     

Her iki yılda bir yeni LTS sürümü yayınlandı. Önceki sürümlerde, bir   Uzun Süreli Destek (LTS) sürümü Ubuntu'da 3 yıllık destek aldı   (Masaüstü) ve Ubuntu Sunucusunda 5 yıl. Ubuntu ile Başlangıç ​​12.04   LTS, her iki versiyonda 5 yıl destek alacak. Ek ücret yoktur.   LTS sürümü için; Herkese en iyi çalışmalarımızı sunuyoruz   Aynı serbest şartlarda. Ubuntu'nun yeni sürümlerine yükseltmeler ve   her zaman ücretsiz olacak.

    
verilen cevap SirCharlo 27.07.2012 19:50
7

Ubuntu sunucusu Teknik beyaz kağıttan birkaç nokta eklemek istiyorum . Ubuntu güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır

  

Ubuntu’nun benzersiz yaşam döngüsü , geliştirme ekibimizin daha kolay bir şekilde yayınlanmasını sağlar   Sistemin stabilitesini yeni destekleme yeteneği ile dengeleyin   donanım ve yazılım geliştirme. Ubuntu’nun ikili yayın döngüsü   en son eklenen altı aylık sürümleri sunar   açık kaynaklı yenilikler ve donanım desteği, uzun vadeli   İki yılda bir yayınlanan destek (LTS) sürümleri   Yüksek yenileme hızı gerektirmeyen sistemler için daha fazla kararlılık.

Altı Aylık sürüm döngüsü (Özellik Tabanlı Sürümün bir türü)

- en son teknoloji güncellemelerinin sabit, kurumsal düzeyde bir Ubuntu platformuna getirilmesini sağlar. Bu standart sürümler, 18 aya kadar güvenlik güncelleştirmeleri ve hata düzeltmeleriyle korunur. Ubuntu'nun düzenli yayınları, yeni teknolojiler aldığınız anlamına gelir ve Ubuntu ile yeni aygıtlar kullanma becerisi , diğer işletim sistemlerinden daha hızlı

Ubuntu uzun vadeli destek (LTS) sürümü

- iki yılda bir yayınlanır. Her BT ortamının farklı makine sınıfları olduğu için, LTS yaşam döngüsü, özellikle BT ortamlarında yüksek yenileme hızından ziyade daha fazla kararlılık gerektiren sistemler için yaratılmıştır.

LTS sürümleri, kuruluşların mevcut LTS'yi yeni donanımla yüklemesini kolaylaştıran bir konsolide nokta sürümünde altı ayda bir güncellenir Ürünün tanıtımından bu yana yayınlanan tüm sonraki yamaları indirmek zorunda kalmadan. Nokta sürümleri, bir sonraki tam LTS sürümü kullanıma sunuluncaya kadar sağlanır. LTS, beş yıl boyunca sürdürülüyor sunucu ve masaüstünde yayınlanıyor.

Aşağıdaki tablo, standart ve LTS sürümleri arasındaki farkları özetlemektedir.

Blog İstikrar ve güvenliği getirmek için gelişim durumlarını göstermektedir.

Ubuntu sürümleri, GNOME sürümlerinden yaklaşık bir ay sonra yayınlanacak ve bunlar da X.Org sürümlerinden sonra bir ay sonra olacaktır. daha yeni bir GNOME ve X sürümü.

Linux, Kernel'in adıdır, Ubuntu, Debian şubesine dayanan tam teşekküllü İşletim Sistemidir. Yeni Donanım desteği dahil olmak üzere geliştirmeye devam eder, performansı ve Yeni Özellikleri iyileştirir (örneğin, Btrfs). Her yeni sürümde hangi yeni sürümler dahil edilir ve korunur.

Diğer İşletim Sisteminin Yeni sürümü satın alındığı zaman, güncellemeyi (Yama Salı günü), LTS Puanı sürümleri ile karşılaştırılabilecek şekilde Hizmet paketleri olarak tutmaya devam ediyor. Yeni sürümlerin Ubuntu'dan farklı bir zaman çizelgesi yok. % Co_de%. Ayrıca, tarayıcılar, Ofisler uygulamaları, AV'ler (Ubuntu'da gerekli değildir) gibi manuel uygulamaları da güncellemeniz gerekir. Burada sadece bir düğmeyi tıklatıp güncellemek için bir parola sağlayın.

Açıkçası bir şey satın alırsanız, daha yeni versiyon gelene kadar alışkanlık yapmalısınız. Burada, Free için her Sürüm döngüsünde mevcut olan en iyi sonucu elde edersiniz.

Kullanıcılar desteklenmeyen sürümden vazgeçmemelidir, Yükseltme güncellemesi kadar basit.

Evet, Güvenlik veya paket güncellemeleri anlamına gelen EOL desteği sona erdikten sonra , ardından bir anda üç Ubuntu Sürümünü koruyorlar (yanlışsa beni düzelt).

Kullanıcıların, desteklenmeyen sürüm veya Yeni sürüm yayınlamaya devam etmek istedikleri takdirde tercihleri, desteklenmeyenlerin kullanılması, sisteme zarar vermeyecek veya bozunmaya neden olmayacaktır. Yeni özellikleri ve geliştirmeleri entegre etmeyi reddeder.

Faydalı bağlantılar

Güvenebileceğiniz bir yayın programı ›

Bakım ve destek yaşam döngüleri

Ubuntu sürümlerinin listesi

    
verilen cevap atenz 27.07.2012 20:21
0

Çok fazla teknik dile ihtiyacı olmayanlar için kısa, basit bir cevap:

Bir yazılım şirketi, yazılımın eski sürümlerini destekleme ve bir sonraki sürümü geliştirmeye odaklanma arasında bir denge oluşturmalıdır.

 • Genellikle, yalnızca belirli sayıda yeni desteği destekleyecekler Bir seferde versiyonlar.

 • Birçok şirket, belirli bir sürümün ne kadar süreyle destekleneceğini önceden bildirir.

  • Bunu önceden bilmek, büyük şirketlerin yükseltme planlarını daha iyi planlamasına olanak tanır.

  • Canonical (Ubuntu'nun kurucuları) bunu yapan tek kişi değil. Microsoft, Windows'un her bir sürümünü ne kadar destekleyeceklerini belirten programlar da koydu. Yükseltme işi küçük bir iş için büyük şirketler (veya "girişimler") tarafından kullanılması gereken yazılım üreticileri için yaygındır.

 • "Destek", hatalar veya güvenlik kusurları için güncellemeler sağlamak ve / veya yazılımı kullanarak veya yükleyerek teknik destek ve yardım sağlamak anlamına gelebilir.

 • Bir yazılım parçası daha güncel hale geldikçe, en son sürümden daha farklı hale gelir.

  • Bu, bu sürümler için hata düzeltmeleri sağlayan geliştiriciler için ve destek personelinin bu sürümler hakkında bilgi sahibi olması için daha fazla çalışma oluşturur.

  • Eski bir sürümü kullanan insanların sayısının az olması, eskimesi veya destek gerektiren daha yeni sürümlerin sayısı artık desteklenmeye devam etmeyi haklı göstermez.

 • Bazen, bazı sürümler, diğerlerinden daha uzun bir destek ömrüne sahip olarak belirtilir.

  • Ubuntu'da bu sürümler "Uzun Süreli Destek" için "LTS" olarak etiketlenmiştir.

  • Bu sürümler, yükseltmenin küçük bir görev olmadığı büyük şirketler için özellikle çekici.

verilen cevap thomasrutter 08.07.2013 03:16

Etiketlerdeki diğer soruları oku