Son cd komutunu nasıl geri alabilirim?

77

Farklı bir dizine cd yaptıktan sonra önceki çalışma dizinine geri dönmenin herhangi bir yolu var mı?

Benim kullanım durumum, bir Java projesi için bir dizin yapısını geçiyorum ve şu anki dizinin yalnızca bir alt dizini olduğunu umuyorum. Bu yüzden, cd yazıp Sekme ve Enter tuşlarına hızlıca basarım. Ancak, bir alt dizini yanlışlıkla beklediğimden Sekmesi başarısız oldu, aslında daha fazla olduğunda. Şimdi, şimdi cd çalıştırdım ve şimdi Java projesinin yerine, ev dizinimdeyim. Bu cd 'yi geri almanın ve içinde bulunduğum dizine geri dönmenin bir yolu var mı?

    
sordu nickb 16.07.2012 20:18

5 cevap

125

Nerede olursanız olun, önceki konumunuza geri dönmek için cd - 'yi kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap ImaginaryRobots 16.07.2012 20:22
19

cd - bir seviye geri gitmek için harika, ancak birkaç seviyeye geri dönmek istediğinizi düşünüyorsanız, şu komut dosyasını inceleyin:

acd_func.sh

Bu harika. Örneğin geçmişinizi görmek için% co_de, ve% 3'e geri dönmek için cd -- .

    
verilen cevap Dean 17.07.2012 03:04
15

Dizin yığınını kullanmak için pushd ve popd değerini de kullanabilirsiniz:)

Bazı bilgiler işte

    
verilen cevap Sinan Bolel 17.07.2012 00:19
5

Ayrıca, cd .. , çalışan yöneticinin ana dizinine geri dönebilir yollayabilir ve gerekirse, komut istediğiniz yere ulaşıncaya kadar tekrarlanabilir. olmak. Aslında, her çağrıldığında, dizin dizinine geri dönersiniz, bu da sonuçta / (kök dizin) komutunu tekrarlamayı sürdürdüğünüzde sonlanır.

Kontrast 'da, cd - aslında önceki çalışma dizinini geçerli çalışma dizinini yapar ( . olarak bilinir) ve dosya sistemindeki tam konumu% co_de ile bulunabilir. %.

Dolayısıyla, pwd ve cd .. 'si, dizin ağaçlarında gezinirken farklı durumlarda, yukarıda belirtilen durumlarda farklıdır olsa da yararlı olabilir. Bu iki komutla deneme yaptıktan sonra belki de en kullanışlı komut, cd - dizinidir ve bu da sizi ana klasöre döndürür.

    
verilen cevap user76204 10.08.2012 22:50
-1

Geri dönüş için bunu yapmanın en iyi yolu cd - olmakla birlikte, bir kerede çok sayıda seviyeyi atlamak istiyorsanız, bir seviye için cd .. , iki için cd ../.. , cd ../../.. değerini daha iyi kullanabilirsiniz. üç ve üzerinde ... hızlı yapmak için güzel bir yol bu betik:

#!/bin/bash
printf "Number of folders to move back: "
read TIMES
BACKCHARS=../
BACK=$(for i in 'seq $TIMES'; do printf $BACKCHARS; done)
cd $BACK
    
verilen cevap user258456 02.06.2015 21:19

Etiketlerdeki diğer soruları oku