“Buhar” nedir ve nasıl çalışır?

18

Steam'in yakın zamanda GNU / Linux için kullanıldığını duydum. Bir çok insan bunun hakkında konuşuyor. Buhar nedir? Bütün bunlar ne hakkında? Steam, sadece oyun geliştiren ve oyun oynayan insanlar için mi? Ubuntu'nun bir kullanıcısı olarak Steam hakkında ne bilmeliyim?

Steam'i kurmalı mıyım?

    
sordu Ringtail 10.01.2013 06:54

3 cevap

30

Geliştirici iseniz

Buhar özellikle şunlarla alakalı:

  • zaten Steam aracılığıyla sağlanan oyun geliştiricileri () Vana ),
  • geliştiriciler bu oyunlar için modlar yapıyor ve
  • oyun geliştiricileri, özel yazılım projelerini (veya potansiyel olarak, özel sanatla ancak FOSS motorları ile oynanan oyunları) planlar. Temel olarak, dağıtımı telif hakkıyla kısıtlanan ve müşterilere seçici olarak dağıtılması gereken içerikler.

Steam'in GNU / Linux'a yönlendirilmesi ilginç ve önemlidir.) Bir geliştiricinin bir oyunu Steam üzerinden dağıtıp dağıtmaması birçok faktöre bağlıdır ve oldukça öznel bir sorudur.

Son Kullanıcılar İçin: Bir Basit Soru

Kullanıcılar için, Steam'e abone olmanız, yüklemeniz ve kullanmanızın fayda sağlayabileceğini anlamak genellikle çok basittir:

Çalıştırmak istediğiniz, işletim sisteminiz için mevcut olan ve Steam'de dağıtılan programlar var mı?

Varsa, Steam bunları elde etmenin en iyi ve en uygun yolu olabilir. Ya da, genellikle, tercih edebileceğiniz başka alternatifler de vardır. Bu çoğunlukla Steam hizmetinin kendisinden ziyade uygulamaya bağlıdır.

(Steam hizmeti ayrıca bir Abonelik Anlaşması 'na da sahiptir. İmzalama yasal haklarınızı etkilediğinden, anladığınızdan emin olmalısınız. İlk önce, ve herhangi bir hizmetin kullanımını düşünürken sizin seçeneklerinizi düşünün. Bu arada, bu yasal bir tavsiye değildir ve ben bir avukat değilim. Valve Corporation için çalışmıyorum.)

Steam'de hangi oyunların (ve diğer içeriklerin) bulunduğunu görmek için burayı arayabilirsiniz . . Sadece Steam'deki tüm oyunların mutlaka platformunuz için mevcut olmadığını unutmayın (özellikle platformunuz Linux tabanlı ise).

Veya GNU / Linux için şu anda mevcut olan Steam oyunlarına göz atın (Ubuntu içerir).

Temel Kavramlar

BSD kültüründen kaynaklandığını düşündüğüm bir deyim var (ancak olabilir 'm gerçekten emin değil ):

  

İşletim sistemi kullanmıyorsunuz, uygulamaları kullanıyorsunuz.

Bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz herhangi bir şey için, bunu yapmak için bir program kullanıyorsunuz. Program belirli bir işletim sistemi üzerinde çalışabilir veya belirli bir işletim sisteminin bir parçası olarak sağlanabilir veya bu işletim sistemi üzerinde hiçbir desteği yoktur. Ancak bir işletim sistemi hakkında önemli olan, ihtiyacınız olan işlevselliği sağlayan programları çalıştırabilmenizdir.

Şimdi, Steam bir işletim sistemi değil. Bu, iTunes Müzik Mağazası gibi bir dağıtım platformudur, ancak bunun yerine oyunlara odaklanmıştır. Potansiyel olarak Steam diğer yazılımları dağıtmak için kullanılabilir ve aslında bazı videoları dağıtmak için is kullanılır.

Steam ile dağıtılan yazılımı çalıştırmak istiyorsanız, Steam'i kullanmayı düşünmelisiniz. Aksi halde, Steam'in bazı yan özellikleri olsa da - diğer Steam kullanıcılarıyla sohbet edin - Steam'i kullanmak için hiçbir neden yoktur.

Bir dağıtım platformu oynamıyorsunuz, oyun oynuyorsunuz.

Steam'in GNU / Linux'a (Ubuntu gibi) gelmesi büyük bir haber olmasının sebebi Steam'in özellikle kendisinin olması değil, daha önce sadece birkaç tane Steam oyunu var. diğer platformlarda bununla birlikte geliyor gibi görünüyor .

Örneğin, Ubuntu'yu kullanan bir Left 4 Dead 2 oyuncusu, Steam'in GNU / Linux'a aktarılmasından çok memnun olabilir, böylece Left 4 Dead 2 Ubuntu'da. Ama gerçekten, Steam'in GNU / Linux'a taşınması, orada yararlı olanın küçük bir parçası. Gerçek fayda şu ki Left 4 Dead 2 aktarılıyor .

Windows ve Mac OS X kullanıcıları için şu anda mevcut olan birçok oyunun limanı da planlanıyor. Ancak birçok oyun Steam'de dağıtılıyor ve bazıları da birden fazla platformu desteklemiyor (tıpkı şu anda Steam'in Mac OS X için oldukça uzun bir süredir devam etmesine rağmen).

Oyunlar bir dağıtım platformunda değil, işletim sisteminde çalışır.

Steam, oyunların kurulumunu ve kullanımını dağıtmak ve yönetmek için bir altyapıdır. Kullanıcı kimlik bilgilerini yönetir ve çok oyunculu işlevsellik sağlamada (küçük) bir rol oynar. Ancak oyunun çalıştığı bir oyun motoru, grafik API'si veya sanal alan değildir.

Steam, Linux üzerinde çalıştığında, bu Steam uygulamalarını GNU / Linux üzerinde çalıştırmaz. Onların taşınması gerekiyor. Ve eğer bunlar olmadan Buhar ise, onlar da çalışırdı.

Paketleme Yazılımı ... ve Çok Yönetme!

İnsanlar Steam'in bir dağıtım platformu olarak avantajlarını ve dezavantajlarını tartışabilir; Bunu burada yapmaya çalışmıyorum. Ama Steam'i anlamak için önemli olan bir avantaj-dezavantaj çifti var:

  • Avantaj: Yazılımınız her yerden kullanılabilir. Otomatik araçlarla indirebilir, yükleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Bunu birden fazla makineden kullanabilirsiniz.
  • Dezavantaj: Yazılımınız Steam'de oturum açmaya bağlıdır. Genel olarak, Steam hesabınızı - ve böylece, onunla ilişkili oyunları - sadece bir makinede kullanabilirsiniz zamanında. Oyunlar genellikle yüklendiklerinde Internet üzerinden yüklenir, yerel medyadan kurulur ve bazen indirme işlemleri yavaştır.

Steam ilk önce Windows'da çalıştı. Windows yazılımı ayrı birimler halinde paketlenebilir ( .msi dosyaları). Yüklemeyi gerçekleştiren bir yardımcı program (Windows Installer), hangi yazılımın yüklü olduğu hakkında bilgi yerel bir veritabanında (kayıt defteri) depolanır ve yüklü yazılımlara göz atmak ve gereksiz olanları kaldırmak için merkezi bir yer sağlayan bir Denetim Masası uygulaması vardır. Program Ekle / Kaldır.)

Yani, Windows'un bir paket yöneticisi olduğunu varsayalım. Bağımlılıkları dpkg olarak yönetme konusunda sofistike değil, ancak başka şekilde karşılaştırılabilir.

Windows'un sahip olmadığı (ve hala sahip olmadığı), yazılımı Internet'ten otomatik olarak alan, yazılımın çalıştırması gereken diğer program veya kütüphaneleri yükleyen, yükleyen ve yükleyen bir paket yöneticisidir. otomatik olarak tarih. Bu, kullanıcılara Steam'in her zaman en büyük faydası oldu. Windows için son derece işlevsel, üçüncü taraf bir paket yöneticisidir.

GNU / Linux işletim sistemleri olsa da (ve BSD kuzenlerimiz) onlarca yıldır OS'de yerleşik olan gelişmiş paket yöneticileri vardı! Ubuntu'da bu işlevsellik şu anda ağırlıklı olarak APT , Yazılım Güncelleyici ve Yazılım Merkezi . Ubuntu'nun her zaman bu işlevselliği vardı. Ve sistemin her parçası ve binlerce ek program için aldık.

Steam'de, oyunlar kullanıcılar için değil (yalnızca) bilgisayarlar için yüklenir.

Debian paket yönetimi altyapısı, Ubuntu'da özel ücretli yazılım uygulamaları için kurulum ve lisans yönetimini desteklemek amacıyla zaten genişletilmiştir. Yazılım Merkezi bu işlevselliği ekler ve böylece Steam'e biraz karşılaştırılabilir . Örneğin, kullanıcılar Yazılım Merkezinde Amnezi: Karanlık gibi bir dizi ödemeli oyun satın alabilirler. Descent (ayrıca Steam'den ve diğer şekillerde ).

Ubuntu Yazılım Merkezi'ne yazılım yüklediğinizde, şifrenizle doğrulamanız gerekir. Yazılım sistem genelinde yüklenir. Yazılımı satın aldıysanız, diğer makinelere de yükleyebilirsiniz. (İlgili lisans sözleşmelerine, geçerli yasalara ve bir sözleşmeci değilim ve bu yasal bir tavsiyedir 'e bakmanız gerekir. Ancak, çoğu zaman lisans anlaşmaları sizi yasaklar. Bir seferde iki lisansı bir kerede kullanma.

Steam ile oyun yüklemek ve oynamak için Steam servisine giriş yaparsınız ve bu Ubuntu kullanıcı hesabınızdan tamamen ayrıdır. Birden fazla Steam kullanıcısı olabilir ve çoğu zaman aynı makinede kurulabilir. İki kullanıcının satın aldıkları bir oyun (genellikle) sabit sürücüde iki kez saklanmaz, ancak Steam'i satın alan bir kullanıcı olarak oturum açarken erişilebilir.

Bazı açılardan, bu rahatsız edici - iki ilgisiz oyun satın alsaydım, bilgisayarımda başka birini çalarken, neden arkadaşlarımdan biri bilgisayarlarımdan birinde oynayamaz? Öte yandan, bu da uygun - Bilgisayarların ne olduğu konusunda endişelenmem gerek; Steam hesabımda her yerde oturum açabilir ve oyunları yükleyebilirim (ve aynı makinede bile başkalarının Steam hesabını etkilemeyeceklerdir).

Sonuçta oyunlar insanlar tarafından değil, bilgisayarlarda oynatılır .

    
verilen cevap Eliah Kagan 10.01.2013 09:21
10

Steam, PC oyunları satın almak ve indirmek için büyük bir çevrimiçi mağaza .

Linux'ta Steam'in mevcudiyeti, sadece bir oyun mağazası olduğu için önemli değil, çünkü PC oyunları alanındaki büyük bir ticari oyuncunun artık Linux hakkında umurunda olduğunu gösteriyor.

PC oyunlarıyla büyük ölçüde üreticilerin seçtiği platformların merhametine sahibiz.

PC oyunlarını Linux'a getirme, aynı zamanda PC oyuncuları olan çok sayıda Linux kullanıcısı için, Windows ile hala çift önyükleme yapmaları gereken bir şeyi ele almaya çalışır.

Oyun, Linux'un Windows'a, özellikle de meraklı / sert oyunlara karşı kendi kendine yeteceği bir alan oldu. Bu oyunlar doğaları gereği tescillidir; Üretilen ürüne ve projeye önemli yatırımlar yapılmasını gerektirir. Bu, üretilen ürünü aynı standarttaki açık kaynak eşdeğerlerine çok iyi ödünç vermez (ofis takımları, video oynatıcılar veya 3d grafik editörleri gibi diğer yazılımların aksine). Bu nedenle, bu oyunlar tescilli olmaya meyillidir, bu da kullanıcıların oyun üreticilerinin hedeflemek istediği donanım platformunun ve işletim sisteminin merhametinde olduğu anlamına gelir. Linux'taki Steam, bu oyun yapımcılarına Linux'u ve Windows'ı hedeflemek için biraz daha fazla neden sağlar.

PC oyunlarının Linux'ta büyümesi için, birinin ilk hareketi yapması gerekiyordu.

Bu sadece kaliteli oyunların eksikliği değil, aynı zamanda donanım satıcılarının, özellikle de grafik kartı satıcılarının, Linux üzerinde PC oyunlarını geride bırakan, tarihsel olarak kalitesiz kalite desteği. Bu bir tavuk ve yumurta senaryosu, ve birileri önce gitmek zorundaydı. Steam'in ilk sırada yer alması, diğer oyuncuların, Linux'ta PC oyunlarında değer gördükleri zaman, potansiyel olarak takip etmeleri için bir nedenleri olduğu anlamına geliyor.

Linux'ta Steam ile sadece küçük bir oyun seçeneği mevcuttur.

Her oyunun, Steam aracılığıyla erişilebilir olması için Linux'a ayrı ayrı taşınması gerekecek - sadece mağazanın şu anda Linux'u desteklediği yeterli değil. Neyse ki, Linux için çok sayıda başlık zaten mevcut ve sayının yavaş bir hızla artması bekleniyor.

    
verilen cevap thomasrutter 18.02.2013 01:13
0

Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen çok oyunculu bir platformdur. Oyunları ve ilgili medyayı çevrimiçi dağıtmak için kullanılır. Kullanıcı, birden fazla bilgisayar arasında yazılım yükleme ve otomatik yönetimi, arkadaş listeleri ve grupları gibi topluluk özellikleri ve oyun içi ses ve sohbet işlevselliği sağlar. Steam, başlangıçta Microsoft Windows için geliştirildi, şimdi Mac OS X sürüm ve Linux, PlayStation 3 ve iOS ve Android mobil cihazlar için sınırlı işlevsellik içerecek şekilde genişletildi. Oyun yazılımı için merkezi bir merkez olmanın yanı sıra, eğitim yazılımları için okullarda kullanılmak üzere değiştirilmiş işlevselliğe sahip Steam'in bir sürümünü oluşturdular. Steam mağazasında da birçok tek oyuncu oyunu var. Daha fazla kontrol için bu dışarı.

    
verilen cevap Mukund 10.01.2013 07:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku