Nasıl bir komut çalıştırırım?

18

Yeni bir kullanıcıyım, sadece bir komutu çalıştırmak / yürütmesi söylendi. Yanıt, this text here veya

gibi gri bir arka plana sahip bir metin içeriyor
sometimes this text here.

Ancak, "run" veya "command" kelimelerinin Ubuntu ile ilgili olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Bunu nasıl yaparım?

Bu, birisine komut çalıştırmasını söylerken bağlanabileceğiniz bir Q & amp; A olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

    
sordu Tim 28.02.2016 18:53

3 cevap

36

Komut nedir?

Komutlar ve komut satırı, bilgisayara ne yapacağını söylemenin başka bir yoludur. Örneğin, google chrome simgesini tıklayabilir veya google-chrome komutunu çalıştırabilirsiniz.

Bunu yapmak aptalca bir şey gibi görünse de, simgeyi tıkladığınızda bilgisayarın yaptığı şey bu! Ayrıca komut satırı ile bazı görevleri yapmak çok daha kolay.

Örneğin, yükleme programları daha hızlı ve daha kolay olabilir - yalnızca yazılım merkezinde gezinmek yerine sudo apt-get install program kullanın.

Ve Bluetooth'um çalışmayı bırakırsa, düzeltmek için bir komut çalıştırıyorum - bu tek yol!

Her neyse, nasıl bir komut çalıştırıyorsunuz?

Bu, ayrıca, yapmanın birçok yolu olmasına rağmen, basittir.

Basitçe, bir Terminali ve komutu yazın (veya kopyala / yapıştır), sonra Enter 'a basın. Görüntüde, masaüstümdeki tüm dosyaları listeleyen ls Desktop/ komutunu çalıştırdım. Yapıştırmak için terminalde Ctrl + Shift + V tuşlarına basın.

Varsayılan olarak, Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak veya Dash'ı açıp "Terminal" için arama yaparak terminali açarsınız.

tty nedir?

Bazen, tty 'de bir komut çalıştırmanız söylenebilir - genellikle bir sayı, ardından tty2 gibi bir sayı gelir. GUI tty7 üzerinde çalışır.

Buna erişmek için Ctrl + Alt + FX tuşlarına basın - burada FX Fonksiyonla değiştirilir numaraya karşılık gelen anahtar. Örneğin, tty2 dosyasına erişmek için Ctrl + Alt + F2 tuşlarına basarsınız.

Buraya giriş yapmanız gerekiyor, ancak bazı şeyler çalışmak için tty 'a ihtiyaç duyuyor.

GUI'ye geri dönmek için (talimatlar belirtilirse), Ctrl + Alt + F7 tuşlarına basın. Hiçbir şey görüntülenmezse - sadece boş bir ekran, Ctrl + Alt + F8 tuşlarına basın. Ne işe yaramıyorsa, yeniden başlatmanız gerekebilir - ancak cevabın altında yorum yaparak size yardımcı olan kişiye sorun!

GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) programları hakkında neler?

Terminal ayrıca GUI programlarını da başlatabilir. Bu, programın verdiği çıktıyı görüntüleme avantajına sahip olabilir - örneğin, software-centre çalıştırması şunun gibi görünür:

Ayrıca, "parametreler" ve "seçenekler" olarak da bilinen ekstra "argümanlar" da sağlayabilirsiniz.

Örneğin, google-chrome --app=http://youtube.com çalıştırırsam URL çubuğu veya sekmeleri olmayan bir pencere açar:

Unutmayın, terminali kapatırsanız Google Chrome penceresini de kaybedersiniz ...

Son bir yöntem

Bu, Chrome, Firefox ve Gedit gibi GUI programları için yalnızca iyi . Bununla birlikte, aynı zamanda etrafta yatan bir terminalin olmadığı anlamına gelir - ki bu da kazayla kapanabilir. % Co_de% veya benzeri için iyi değil çünkü çalıştırdıktan sonra şifrenizi yazamazsınız.

Alt + F2 tuşlarına basın ve bir "Çalıştır Dialouge" görünür - Windows'daki çalıştırma penceresi gibi biraz:

Ubuntu: Windows:

Burada herhangi bir komut yazabilirsiniz, ve bunu çalıştıracak!

    
verilen cevap Tim 28.02.2016 18:53
3

Bir komutu çalıştırmak için terminal penceresi açmanız gerekir. Terminali diğer uygulamalarınız gibi uygulamalarınız arasında bulabilirsiniz. Grilaştırılmış metni açtıktan sonra terminal penceresine kopyalayıp yapıştırın ve ardından çalıştırmak için Enter tuşuna basın. Muhtemelen uygulama sırasında ve sonrasında bazı metin çıktılarını göreceksiniz. Bu, kaçtığınız komuttan gelen geri bildirim.

Komut , bir bilgisayara verdiğiniz talimattır - bir şey yapmasını söylersiniz. Bazı komutları zaten biliyorsunuz, bunları her zaman bilgisayarınızı kullanırken kullanıyorsunuz. Örneğin, web tarayıcıları gibi GUI'nizdeki (grafik kullanıcı arayüzü) düğmelerin tıklanması aynı şeydir - bilgisayarınızın bir şeyler yapmasını söyler.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, adresinden ulaşabilirsiniz. Terminal nedir ve nasıl yaparım? Aç ve kullan? ve İşte

    
verilen cevap mbiber 05.03.2016 18:00
2

Komut türleri biraz değişir.

gibi tek satır olabilirler
 echo 'HelloAskubuntu' # Print 'HelloAskubuntu' 

Diğer komutlara yönlendiren tek satır

echo 'Hello World' | wc # count number of lines, words, and chars in 'Hello World'

yönlendirme ile çoklu satır

$> bash << END                                 
> echo one
> echo two
> echo three
> END
one
two
three

Veya çok satırlı komut dosyaları şeklinde (Windows dili açısından toplu iş dosyalarıdır). Komut dosyaları, yalnızca, sırayla yürütülen komutların listelerini içeren dosyalardır. Bunlar, kendi elektronik parçalarınızı mevcut yedek parçalardan oluşturmaya benzer şekilde, özel yapım programları / yazılımlarıdır.

Komut türünden bağımsız olarak, genellikle Terminal olarak bilinen bir komut satırına erişmeniz gerekir. Ctrl + Alt + F [1-6] klavye kısayollarında TTY terminalleri var (Alt + F7 ile çıkın) veya Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak GUI uygulamasını kullanabilirsiniz.

Terminaller genellikle shell olarak bilinen yazılımı çalıştırır. Kabuk, komutları yorumlar ve uygular. Bazı kabuklar, çoğunlukla bash , ksh , mksh , zsh , tcsh ve csh oldukça farklıdır. Hepsinin farklı özellikleri vardır ve genellikle farklı görevler için kullanılırlar.

Kabukta bir komut dosyası veya komut çalıştırılmalıdır. Bazı komutlar, fiziksel olarak /bin/ls gibi disklerdeki yürütülebilir dosyaları gösterir. Diğer komutlar, mevcut komutların listesi olan aliases veya functions 'dir. Sadece kabuktaki ortamlarda bulunurlar. Örneğin, bash için .bashrc ayarları dosyası olur. Gerçek yürütülebilir dosyalar, ls veya /bin/ls gibi bir ad veya tam yol ile çalıştırılabilir.

Komut dosyaları tam yolla veya kabukunuzun bildiği bir yerde saklanırsa (ve yalnızca PATH değişkeniyle okuyabileceğiniz echo $PATH değişkenindeki nesneleri bilir) kullanılabilir. Örneğin, komut dizimi bin dizinime gidip ./ işleci ile çalıştırarak çalıştırabilirim.

 cd $HOME/bin; ./helloworld.sh

Veya terminalin tam yolunu verin

 /home/Serg/bin/helloworld.sh
    
verilen cevap Sergiy Kolodyazhnyy 29.02.2016 22:51

Etiketlerdeki diğer soruları oku