Hiç düzenli bir bakım yapmak zorunda mısın?

18

Örneğin, parçalara ayırma, disk temizleme veya benzeri şeyler?

    
sordu TheXed 10.11.2010 05:02

5 cevap

18

Gerçekten değil. Diskleri dolaştırmanıza gerek yoktur, çünkü diskin% 99'unu tam olarak doldurmadığınız sürece parçalanma olmazlar. Alanda gerçekten düşük olmadıkça, bir temizlemeye gerek yoktur. Windows'da olduğu gibi performans bir sorun değil. Ayrıca, kayıt defterini temizlemeye gerek yok, çünkü Ubuntu'nun bir tane yok.

Ancak, bazı uygulamalarda bakım gerekebilir. Örneğin, Firefox veritabanları zamanla şişebilir, dolayısıyla bunları vakumlamanız gerekir . performansı yüksek tutun. SQLite dosyalarını kullanan herhangi bir uygulama aynı sorunla karşılaşabilir.

Temizleme yapmak isterseniz CCleaner eşdeğeri? konusuna bakın.

Alan israfından kaçınmak için yaptığım şey, apt önbelleğini her zaman temizlemektir. Paketleri yükseltirken kullandığım şey bu:

sudo apt-get clean
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get autoremove

İlk komut önbelleği temizler, ikincisi yazılım kaynaklarını günceller, üçüncü yükseltmeler gerekli paketler ve sonuncusu gereksiz yazılımı kaldırır.

    
verilen cevap lovinglinux 10.11.2010 05:04
6

Tüm önemli belgelerin düzenli olarak yedeklenmesini istiyorsanız, buradaki en önemli "düzenli bakım" görevi budur. Ama tabi ki bunu zaten yapıyorsunuz ...;)

Ayrıca, gereksiz bilgisayar kütüphaneleri, eski çekirdekler vb. temizlemek için Bilgisayar Kapıcı gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Çoğu durumda parçalanma gerçekten büyük bir sorun değildir ve her durumda eski günlerde olduğu kadar size zarar vermez. Parçalanma olasılığı yüksek olan dosyalar büyük olasılıkla günlük dosyalarıdır (bu gerçekten önemli değil, mikro saniyeler size önem verdiğiniz şey değilse) ve daha genel olarak küçük veri dosyaları birkaç dosyaya yazıldığında paralel. Bununla birlikte, dosya sistemi performansının kötü bir şekilde düştüğünü görmediğiniz sürece (ana bilgisayarım 2007'de kurulmuş ve o zamandan beri yükseltilmiş) ve herhangi bir performans sorunu göremediğim sürece endişelenmem. bölümler oldukça dolu.)

    
verilen cevap JanC 10.11.2010 05:27
0

Düzenli temizleme yapmak için kullanma olmasa da, daha fazla disk alanı açmak ve sistemi hafifletmek için gereksiz şeyleri temizlemek istediğiniz zamanlar olabilir.

Bir Ubuntu GNU / Linux sistemini temizleme konusunu kontrol edin. UbuntuGeek şirketinde
Güncelleme: ayrıca How do I free up disk space? burada ( DrKenobi ifadesiyle belirtilmektedir) .

Firefox kullanıyorsanız, veritabanını optimize etmek için Vakum Mekanları Geliştirildi gibi eklentiler vardır.

Ayrıca tüm firefox profili için bir tmpfs noktası oluşturmayı tercih ediyorum - - Ama bu kişisel tercih meselesi olurdu. Ek bir avantaj olarak, bu, profil yedeklemesini korumamda bana yardımcı olur - tam durumda.

    
verilen cevap nik 10.11.2010 05:10
0

Tipik bir Ubuntu kullanıcısı için şunları yapabilirsiniz:

  • Eski paketleri temizlemek için Bilgisayar Kapıcısı'nı (Sistem Yönetimi) kullanın ve hepsi kullanarak apt-get komut satırı aracı
  • Silinen dosyaları temizlemek için Çöp Kutusu (ekranın sağ alt köşesi)
  • eviniz (/ home / ~ kullanıcı adı ) dizininizin manuel bakımı

Bunun dışında, sabit sürücünüzü birleştirmeniz gerekmez. Spywares'e gelince, şimdiye kadar hiç bir sorunum olmadı (tipik bir kullanıcı için).

    
verilen cevap Yanick Rochon 10.11.2010 05:11
0

Hayır, Linux'un (ve biraz, belirsizliğin) doğası, birleştirmenin, kayıtların ve virüslerin bir sorun olmadığı anlamına gelir. Ancak, Linux, bilgisayarınızı yavaşlatmayan ama sabit disk alanı kaplayan (SSD kullanıyorsanız bir sorun) bir miktar gereksiz veri biriktirir. Bu düzeltmek için yeterince kolaydır - gereksiz yere paketleri kaldırmak için bir terminalde 'apt-get autoremove' komutunu çalıştırabilir ve / veya Ubuntu Tweak'i yazılım merkezinden veya terminalinden yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install ubuntu-tweak

Genellikle kemerinizin altında olması için harika bir araç. Otomatik olarak algılayabilen ve seçildiğinde eski çekirdeklerinizi, gereksiz paketleri, tarayıcı önbelleklerini ve daha fazlasını temizleyebilen bir hizmetçi özelliğine sahiptir.

    
verilen cevap Alex 29.04.2013 14:40

Etiketlerdeki diğer soruları oku