“Giriş kabuğunu komut olarak çalıştır” ne yapar?

21

Birkaç tane ayrı programım var, bazıları GUI terminal ayarlarına gitmemi ve "Çalıştır komutu olarak giriş komutunu çalıştır" seçeneğini etkinleştirmem / devre dışı bırakmamı gerektiriyor.

Örnek:

Ruby on Rails . Maalesef terminal seçeneklerine girip PATH'ımda olması için "Giriş komutunu kabuk olarak çalıştır" seçeneğini etkinleştirmem gerekiyor.

Bu işe yarayan seksi bash-prompt 'u yükleyene kadar çok fazla sorun çıkmadı. yalnızca seçenek devre dışı bırakılmışsa.

Öyleyse sorum şu ki: "Giriş kabuğunu komut olarak çalıştır" ne yapar? Giriş kabuğu olarak çalıştırdığınızda devre dışı bırakıldığında çalıştırılan şeyleri elde etmenin bir yolu var mı?

    
sordu Dropped.on.Caprica 16.08.2013 18:53

1 cevap

26

Kabuğunuzun Bash olduğunu (varsayılanı Ubuntu'da) varsayarsak, bunlar aşağıdakilerdir:

  • Giriş kabuğu olarak çalışırken, Bash başlangıçta ~/.bash_profile (veya eğer mevcut değilse, ~/.profile ) değerini okuyacaktır. Bazı durumlarda, bu dosya ~/.bashrc değerini de okur.

  • Giriş yapmama kabuğu olarak çalışırken, Bash ~/.bashrc değerini okuyacaktır.

Peki, neden giriş / çıkış yapmayan kabuk olarak çalışırken farklı davranışlar görüyorsunuz? % Co_de% / .bash_profile dosyanız .profile öğesinden farklı şeyler yapıyor.

Durumunuzda önereceğim çözüm, .bashrc / .bash_profile 'sine, yapıştırmaya .profile ve olarak yapılan özelleştirmelerin kopyalanması devre dışı bırak "Komutu giriş kabuğu olarak çalıştır".

    
verilen cevap Andrea Corbellini 26.08.2013 16:59

Etiketlerdeki diğer soruları oku