apport kaldırmak için güvenli mi?

18

Eğer bir şeyleri kırarsam,

sudo apt-get purge apport

Dünya hakimiyeti için gizli iş planım var ve çekirdek bir çöpte ne olduğunu kim bilebilir?

Ubuntu'yu (özellikle dconf ) yapılandırma ayarlarını yeniden oluşturdum. Nasıl devre dışı bırakılacağını biliyorum, ancak devre dışı kalmak için ona güvenemiyorum. Bu yüzden benim sorum.

Evet, evet, farklı dağıtımımı biliyorum ... ama yapabilirsem Ubuntu'yu kullanmak isterim.

    
sordu gecko 19.05.2012 18:40

2 cevap

22

Evet, apport'u kaldırabilirsiniz ancak gerçekte (d) apport gönderme bilgisine katılmadıkça, hiçbir zaman veri göndermeyecektir.

Daha da iyisi: Uygulamanın otomatik kilitleme engelleme bileşeni, çeşitli nedenlerle kararlı sürümlerde varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır :

  • Apport, çekirdek dökümler, yığın izleri ve günlük dosyaları gibi olası hassas verileri toplar. Şifreler, kredi kartı numaraları, seri numaraları ve diğer özel materyalleri içerebilirler. Bu, hata izleyicisine ne gönderileceğini size sunması ve Ubuntu hata tetikleme ekibiyle sınırlı olmak üzere tüm kilitlenme raporu hatalarının varsayılan olarak özel olması gerçeğiyle azalır. Geliştiricilerin ve geliştirme geliştirmesini yürüten teknik bilgili kullanıcıları, bunun farkında olmak ve bir kilitlenme raporunun dosyalanmasının uygun olup olmadığına karar vermelerini bekleyebiliriz. Fakat her Ubuntu kullanıcısı kararlı sürümün bunu yapabileceğini düşünmemeliyiz.

  • Geliştirme sürümü sırasında, şimdiye kadar çözebileceğimizden çok daha fazla sayıda kilitlenme raporu topladık. Sabit yayınlar için bunları toplamaya devam etmek gerçekten yararlı değildir, çünkü

    • En önemli çöküşler geliştirme sürümünde zaten keşfedilmiştir.
    • Daha az önemli olanlar kararlı sürümlerde sabitlenmek için uygun değildir ( İşte konusuna bakın).
    • Kullanıcıların kilitlenme raporlarını bize göndermelerini istemek samimiyetsizdir, çünkü hepsine cevap veremediğimizden ve yanıt veremediğimizden emin olun.
  • Uygulamanın veri toplama işlemi, bilgisayarı yavaşlatan ve birkaç saniye boyunca çökmüş programı yeniden başlatmanıza izin vermeyen, önemli miktarda CPU ve I / O kaynakları alır.

Eğer uygulama şu anda aktifse, düzenleme yaparak onu devre dışı bırakabilirsiniz ...

sudo nano /etc/default/apport

ve yorumları takip edin:

# set this to 0 to disable apport, or to 1 to enable it
# you can temporarily override this with
# sudo service apport start force_start=1
enabled=1

0 olarak ayarlayın.

    
verilen cevap Rinzwind 19.05.2012 18:51
6

Apport'u kaldırmak muhtemelen güvenlidir, ancak bunu yapmak gizliliğinizi korumak için tamamen gereksizdir.

Apport'un çekirdek dökümü engellemesi, Ubuntu'nun kararlı sürümlerinde varsayılan olarak devre dışıdır. Tamamıyla Uygulamayı devre dışı bırak, /etc/default/apport öğesini düzenle. % Co_de% değerini enabled=1 olarak değiştirin. ( enabled=0 etkin demektir. 1 devre dışı demektir.) Ardından değişikliği uygulamak için yeniden başlatın (veya hizmeti el ile durdurun). Uygulama belgelerini ve özellikle Ubuntu'nun şu anki sürümleri , daha fazla ayrıntı için.

Apport, etkin olup olmadığını belirlemek için 0 veya gconf değerini kullanmaz. Bir sistem hizmetidir ve çalışıp çalışmadığı (yani, çarpışmaların engellenip engellenmediği, kilitlenme dökümleri oluşturup oluşturmayacağı ve kullanıcının bunları Launchpad'e veya diğer web hizmetlerine sunmasını mümkün kılan) herhangi bir kullanıcı tarafından belirlenmemiştir. -kullanıcı ayarları.

Eğer Apport'u kaldırırsanız, kazasız hataların (Yardım & gt; Hata Bildir) ile veya dconf çalıştırılarak rapor edilmesi için onu kullanma yeteneğini kaybedersiniz. Eğer siz veya başka bir yönetici bu amaçla yeniden yüklemeye karar verirse, o zaman nasıl kaldırdığınıza ve sisteminizi yeniden yüklediğinizde hangi sisteme çalıştığınıza bağlı olarak, çökmeleri engellemek ve çekirdek dökümleri oluşturmak / göndermek için etkinleştirilebilir.

Eğer uyanık olursanız (veya siz olmasanız bile), Apport'u devre dışı bırakmak oldukça yeterli olmalıdır. Eğer uyanık değilseniz, daha sonra Apport'u kaldırmak, diğer işlevler için yeniden yüklerseniz ve kilitlenme raporlama hizmetinin etkin olup olmadığını kontrol etmeyi unutursanız, gelecekte kilitlenme verilerini (yukarıda açıklandığı gibi) yakalama ve gönderme olasılığını artırabilir. .

Eğer Apport'u kaldırmaya karar verirseniz, ilk önce her şeyi bozup çıkaramayacağını görmek için kaldırmayı simüle ederek kontrol edebilirsiniz:

apt-get -s remove apport

Bu, başka paketlerin sonuç olarak kaldırılacağını size gösterir. Ardından, aslında kaldırmak için:

sudo apt-get remove apport

Büyük olasılıkla ubuntu-bug 'sini istemediğinizi lütfen unutmayın. Bunu kaldırırsanız, purge yapılandırma dosyasını apport % ko_de% dizininde tutmak isteyeceksiniz. (Sadece bunun, kaza raporlama hizmetinin, gelecekteki herhangi bir sürümde yeniden yükleme sonrasında asla etkinleştirilmeyeceğini garanti etmediğini unutmayın.)

    
verilen cevap Eliah Kagan 19.05.2012 18:51

Etiketlerdeki diğer soruları oku