“mce: [Donanım Hatası]: Kaydedilen makine kontrol olayları” syslog içinde görünür. Ne yapmalıyım?

18

OSSEC 'in en son sürümünü yükledim (2.8.1) ve ayrıca e-posta bildirimlerini de etkinleştirdim. Ve ben Donanım Hatası ve mce hakkında bir şey olduğunu söyleyerek bu tür bildirimlerin bir sürü alıyorum:

OSSEC HIDS Notification.
2015 Apr 04 20:09:22

Received From: Bath-Towel->/var/log/syslog
Rule: 1002 fired (level 2) -> "Unknown problem somewhere in the system."
Portion of the log(s):

Apr  4 20:09:21 Bath-Towel kernel: [ 1873.680872] mce: [Hardware Error]: Machine check events logged --END OF NOTIFICATION

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Mce ne anlama geliyor? Ve bu görünen donanım hatası hakkında endişelenmem gereken bir şey var mı?

İşletim Sistemi Bilgileri:

Description:    Ubuntu 14.10
Release:    14.10
    
sordu Eric Carvalho 04.04.2015 21:37

1 cevap

21

Makine Kontrolü İstisnası :

  

Makine Kontrolü İstisnası (MCE) bir bilgisayar donanımı türüdür   Bir bilgisayarın merkezi işlem birimi algılandığında oluşan hata   donanım sorunu.

Bilgisayarınızda bir donanım hatası oluştu ve çekirdek bir arabellekte bir olayı kaydetti. Makine kontrol olaylarını kaydetmek ve görüntülemek için mcelog kullanabilirsiniz. mcelog manpage 'den:

  

X86 CPU'ları, CPU tarafından makine kontrol olayları olarak algılanan hataları bildirir   (MCEs). Bunlar, CPU önbelleklerinde veri bozulması olabilir.   Tümleşik bellek denetleyicisi ile ana bellek, veri aktarımı hataları   ön tarafta veri yolu veya CPU bağlantısı veya diğer dahili hatalar.   Olası nedenler kozmik radyasyon, istikrarsız güç kaynakları olabilir,   soğutma sorunları, bozuk donanım, çalışan sistemler   şartname veya kötü şans.

     

Çoğu hata dahili hata düzeltmesi ile CPU tarafından düzeltilebilir.   mekanizmaları. Düzeltilmemiş hatalar, makine kontrol istisnalarına neden olur   İşlemleri öldürebilir veya makineyi panikleyebilir. Düzeltilen az sayıda   hatalar genellikle endişe sebebi değildir, ancak büyük bir sayı olabilir   gelecekteki başarısızlığı belirtin.

     

Düzeltilmiş veya kurtarılmış bir hata oluştuğunda, x86 çekirdeği bir   MCE'yi mevcut bir dahili halka tampona açıklayan kayıt   / dev / mcelog aygıtı aracılığıyla. mcelog hataları alır   / dev / mcelog, onları okunabilir bir biçime dönüştürür ve yazdırır   Standart çıktıda veya isteğe bağlı olarak sistem günlüğüne.

Herhangi bir kilitlenme fark etmediyseniz, muhtemelen hata başarıyla düzeltildi. Yine de, bu tür etkinlikleri takip etmek için mcelog yüklemenizi öneririm:

sudo apt-get install mcelog

Etkinlikler /var/log/mcelog 'e kaydedilecek. Ayrıca şunları da çalıştırabilirsiniz:

sudo mcelog --client

mcelog daemon için hatalar sorgulamak.

    
verilen cevap Eric Carvalho 11.04.2015 23:22

Etiketlerdeki diğer soruları oku