Ubuntu, yapmadığım zamanlarda yükseltecek paketler olduğunu söyledi.

17

Hiç X ekranına giriş yapmadığım bir sunucu makinem var, sadece ssh ile. Son zamanlarda giriş yaptım ve bana sahip olduğumu söyledi

12 packages can be updated.
6 updates are security updates.

Aslında bunu zaten biliyordum çünkü üzerinde ve diğer tüm sunucularda munin çalıştırıyorum. Her neyse, "sudo aptitude" yaptım ve tüm güncellemeleri yükledim, sonra yeniden başlattım. Birkaç gün sonra, munin bana başka bir paketi yükseltmem gerektiğini söyledi, ben de giriş yaptım, ama giriş mesajı şöyle dedi:

12 packages can be updated.
6 updates are security updates.

Uygunluğa girdim ve bir güncellemeyi kurdum. Ubuntu hala güncellemek için 12 paketim olduğunu söyledi. Munin benim hiç sahip olmadığımı söyledi. % Co_de% ve aptitude -d -y dist-upgrade denedim ve her ikisi de yüklenecek bir şey olmadığını söylüyor. Öyleyse giriş bilgileri neden hala güncellemek için 12 paketim olduğunu söylüyor?

    
sordu Paul Tomblin 23.04.2011 00:00

7 cevap

9

Bu, geçerli durumu kopyalarken, Natty'de sabitlenmiş bir bu yazılanlarda hata oluştu . motd - /etc/motd.tail . Her açılışta motd dinamik olarak oluşturulur, ancak motd.tail statiktir (bir sysadmin'in tüm kullanıcılar için orada bazı sabit bilgileri yerleştirmesine izin verir).

motd.tail 'yi silmek sorunu geçici olarak düzeltir, ancak daha iyi bir çözüm boş motd.tail oluşturmaktır. Dosya mevcut değilse, initscripts 'si yükseltildiğinde tekrar (yanlış) oluşturulabilir.

ile boş bir motd.tail oluştur
sudo touch /etc/motd.tail
    
verilen cevap Dave Jennings 20.05.2011 23:06
5

Sorun, /usr/lib/update-notifier/update-motd-updates-available dosyasında /usr/lib/update-notifier/apt-check --human-readable ve sources.list ve diğer birkaç dosyadaki zaman damgalarına göre /var/lib/update-notifier/updates-available çalıştırmak için bir neden olmadığını belirleyen %code% mantığı gibi görünüyor.

Gerçek hatanın ne olduğundan emin değilim, ancak önbelleğe alınmış dosyanın kaldırılması en azından 0 güncellemeye sıfırladı, ancak Tanrı yalnızca güncellemeler olduğunda doğru numarayı gösterip göstermeyeceğini biliyor.

    
verilen cevap Paul Tomblin 23.04.2011 14:07
5

Son zamanlarda Serverfault'da benzer bir soruya cevap verdim:

Ubuntu sunucusu: Paketleri güncellemeye çalışan SSH pankartı güncellenecek hiçbir şey yok

Bahsettiğiniz afişe MOTD (Günün Mesajı) denir. Silmeyle çalışılabilecek bir hata gibi görünüyor. /etc/motd.tail dosyası.

    
verilen cevap Lekensteyn 20.05.2011 22:16
1

/etc/motd.tail 'nin güncelleme mesajlarını içerip içermediğini kontrol edin. Varsa, onları kaldırın.

    
verilen cevap Karl Napf 28.04.2011 00:04
0

Eğer paketlerin güncellenmesi gerektiğini söyleyen sadece giriş mesajı (motd) ise, o zaman sadece update-motd bir süre yayınlanmadı. update-motd ’yi çalıştırmayı deneyin ve ardından tekrar giriş yapın. onu düzeltir. / Etc / motd dosyasını yeniden oluşturmalı.

    
verilen cevap Rich Adams 23.04.2011 01:40
0

Birkaç sistemde güncellenmiş paketlerin yanlış raporlarını görmüştüm, ancak 10.04.2 seviyesinde olmama rağmen 2 satırlık Ubuntu 10.04.2 LTS ve Ubuntu 10.04.1 LTS 'yi de gördüm.

Karl'ın dediği gibi, /etc/motd.tail eski metni içeriyordu ve silme sorunu benim için mükemmel bir şekilde çözdü

    
verilen cevap Gordon Williams 20.05.2011 13:28
0

10.04.2'de aynı sorunu yaşıyorum.

# aptitude install update-motd

Selecting previously deselected package update-motd.
(Reading database ... 36453 files and directories currently installed.)
Unpacking update-motd (from .../update-motd_3.5-0ubuntu1_all.deb) ...
 Removing any system startup links for /etc/init.d/update-motd ...
Setting up update-motd (3.5-0ubuntu1) ...

Ancak, güncelleme kodlu komut satırı aracı yok ve pam_motd ile ilgili hiçbir şey bulamıyorum.

/etc/motd 'sinin kaldırılması, iletinin kaybolmasına neden oldu, ancak bariz bir şekilde güvenli yükseltme bunu zaten yapmış olmalıdır.

    
verilen cevap Steve Steiner 04.05.2011 14:17

Etiketlerdeki diğer soruları oku