Hangi yazılımlar Mathematica, Maple veya MATLAB eşdeğeri olarak kullanılabilir?

16

Her ikisi de maliyetli olduğu için Mathematica, Maple veya MATLAB eşdeğerini Ubuntu'da bilmek isterim.

    
sordu kernel_panic 07.03.2012 19:54

8 cevap

15

Okey , Matlab'ın birçok işlevselliğini sağlar ve bazı Matlab programlarını çalıştırabilir. Sage , Mathematica'nın "karşılığı" açık kaynaktır.

    
verilen cevap pestilence 07.03.2012 20:01
6

QT Octave'i GNU Octave olarak kullanıyorum, güzel bir GUI yok. Komutların çoğu oldukça iyi çalışsa da, bazı işlevler MATLAB'de beklendiği gibi çalışmayabilir

    
verilen cevap prasadkumar013 08.03.2012 06:03
4

Ayrıca, R denemeyi de deneyebilirsiniz. Açık kaynak kodlu, ücretsiz bir programlama ortamıdır. Hem güçlü görselleştirme yeteneklerine, sayısal sayısal kitaplıklara, hem de işlevsel bir programlama dilinden beklediğiniz her şeye (bir derleyici hariç) sahiptir.

    
verilen cevap htorque 13.03.2012 22:28
4

Uygun kütüphaneler ile iyi bir seçenek olarak python 'u önerebilirim.

Python dili matlab / mathematica sözdizimi gibi matematiğin uzmanı olmadığından, tam anlamıyla bir değiştirme değildir, ancak etkileşimli matematik için nispeten iyi bir sözdizimini tam yetenekli bir programlama dili ile birleştirir.

Paketleri yüklemek isteyeceksiniz:

  • ipython - standart python kabuğunun daha güzel bir sürümü, oturum kaydetme, sekme tamamlama vb. ile birlikte web sitesine bakın. Tarayıcı tabanlı bir etkileşimli oturum sağlayan ipython-notebook değerini de isteyebilirsiniz (aşağıdaki resme bakın).

  • python-numpy python-scipy python-matplotlib - Çekirdek bilimsel piton kütüphaneleri; Numpy , büyük miktarda veriyi işlemek için verimli diziler sağlar; Scipy , algoritmalar, örneğin kümeleme, FFT, sayısal entegrasyon, doğrusal cebir; ve Matplotlib , çok çeşitli çizim fonksiyonlarını (etkileşimli kullanım için tasarlanmış bir arayüz dahil) sağlar.

  • spyder - Normalde bu kütüphaneleri bir metin editörü ve bir ipython terminali oturumu ile kullanıyorum, ancak entegre bir ortamda daha rahatsanız spyder , yukarıdaki kütüphaneleri kullanarak matlab / mathematica damarında tasarlanmış bir IDE. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

    
verilen cevap chronitis 10.10.2012 12:02
3

Azaltın , Maxima , Sage , Axiom (içinde üç varyasyon, ve diğerleri, hepsi ücretsiz ve Linux üzerinde bilgisayar cebiri sağlayacaktır.

    
verilen cevap Bill 08.03.2012 09:12
2

Freemat iyi bir alternatiftir. Matlab m-scriptlerinin çoğunu halledebilir.

    
verilen cevap Bernard Decock 08.03.2012 08:09
1

Mathematica ve Matlab her ikisi de çok fazla uğraşmaya ve bir çeşit gümüş mermiye sahip oldukları için çok şişmandılar. Dediğim gibi deniyorlar.

Açık kaynak kitaplıklarının ve araçlarının çoğu, belirli bir sorun veya etki alanı alanına odaklanır ve bunu en iyi ve hızlı şekilde yapar, aynı zamanda uygun biçimlere aktarıp dışa aktardıklarından emin olmak için birkaç farklı araçla çalışabilir ve birinden diğerine veri.

Çalışmak istediğiniz belirli alanı veya Matlab gibi bir şeyin klonunu bulmaya çalışmak yerine ihtiyacınız olan belirli araç türlerini belirterek sorunuza çok daha faydalı yanıtlar alabilirsiniz. Ücretsiz olsa bile kullanmayın.

    
verilen cevap Aras 08.03.2012 05:46
1

Dört farklı ortamı (Maxima, R, SAGE ve KAlgebra) destekleyen Cantor'u yüklemenizi öneririm.

sudo apt-get install cantor

Çok basit bir arayüze sahiptir ve kullanımı kolaydır.

    
verilen cevap Alfredo Hernández 13.03.2012 21:56

Etiketlerdeki diğer soruları oku