Neden “update-grub” ve “update-grub2” komutu var? [çift]

17

Linux makinemi güncelledim (dist-upgrade) ve linux-başlıkları güncellendi. Aniden, GRUB içindeki Windows seçeneği kullanıldı (paralel olarak önyükleme yapıldı). Bu, "update-grub" yazarak çözüldü. Her şey iyi çalışıyor.

Soru: update-grub ve update-grub2 komutunu kullanıyorum. Fark ne? % Co_de% yüklüyse, neden Grub2 olduğunu tahmin ettiğim update-grub komutu var mı?

    
sordu kelmat 02.03.2015 16:40

1 cevap

22

Yıllar önce GRUB1 hala bir şeydi. GRUB2 ortaya çıktığında, çeşitli komutlara ihtiyaç duyuyordu, ancak GRUB1 hala kullanımda olan ana sistem olduğundan, yardımcı programları ayırt etmek için bir yol olması gerekiyordu, bu da ...2 -style komutlarının oluşturulduğu anlamına geliyordu.

Geçişten sonra, insanlar her iki komutu da (aynı işler için) kullanıyorlardı, bu yüzden insanların senaryolarını kırmak için, sadece birbirine bağlıydı. Bunu görebilirsiniz:

$ file $(which update-grub{,2})
/usr/sbin/update-grub:  POSIX shell script, ASCII text executable
/usr/sbin/update-grub2: symbolic link to 'update-grub'

Birlikte simetleme komutlarının her zaman aynı şeyin bir şey yapacağı anlamına gelmediğini unutmayın (bir uygulama, hangi komutun çalıştırıldığını okuyabilir), ancak update-grub kaynağının kaynağına bakarsanız, bunun burada olmadığını görebilirsiniz. . Tam olarak aynı şeyi yapıyorlar.

    
verilen cevap Oli 02.03.2015 16:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku