İşletim sistemi olmayan diskler için “dosya sistemi ayrılmış bloklar” için makul boyut?

18

Bir dosya sistemi oluştururken ( mkfs ... ) dosya sistemi man tune2fs :

'ye göre kendi kullanımının% 5'ini ayırır.
  

Bazı dosya sisteminin rezerve edilmesi   ayrıcalıklı süreçlerle kullanım için bloklar   dosya sistemini önlemek için yapılır   parçalanma ve sisteme izin verme   syslogd (8) gibi   sonra doğru çalışmaya devam   ayrıcalıklı olmayan süreçler önlenir   Yazmadan dosya sistemine.

Ancak büyük sürücüler% 5 ile oldukça fazla alan.

Veri depolama için 4x1,5 TB'lık sürücülerim var (işletim sistemi ayrı bir disk üzerinde çalışıyor), bu nedenle varsayılan ayar 300 GB'lık bir değer taşıyordu; bu, tüm işletim sistemi sürücüsünün büyüklüğünden daha büyük bir sipariş.

Ayrılmış alan düzeltilebilir, ancak bir veri diski için makul bir boyut nedir? Onu sıfıra ayarlayabilir miyim, yoksa parçalanma ile ilgili sorunlara yol açabilir mi?

    
sordu j-g-faustus 31.12.2010 04:45

1 cevap

20

Theodore Tso'dan İşte yanıtını aşağıda buldum. ext4 geliştiricisi.

  

Ayrılmış blok sayısını   sıfır, performansı etkilemez   uzun süreler boyunca kaçarsanız   zaman (birçok dosya oluşturur ve   dosya sistemi iken siler   neredeyse dolu (yani,% 95'in üzerinde),   hangi konuya tabi olacağınız   parçalanma problemleri. Ext4 en   çok bloklu ayırıcı çok daha fazla   parçalanma dirençli, çünkü   bitişik bulmak için çok daha zor çalışır   bloklar, bu yüzden etkinleştirmezseniz bile   diğer ext4 özelliklerini göreceksiniz   sadece bir ext3 montajı daha iyi sonuçlar   ext4 önce dosya sistemi   dosya sistemi tamamen dolu olur.

     

Sadece dosya sistemini kullanıyorsanız   uzun süreli arşiv için, dosyaların nerede   çok sık değişmiyor (örn.   büyük mp3 veya video mağazası), belli ki   önemli değil.

    
verilen cevap João Pinto 31.12.2010 09:04

Etiketlerdeki diğer soruları oku