GRUB, GRUB2 ve BURG arasındaki farklar

21

Grubun, Grub2 ve Burg'un önyükleme yükleyicileri olduğunu biliyorum. Üç arasındaki fark nedir?

    
sordu karthick87 01.01.2011 08:44

1 cevap

27

GRUB

GR ve U nified B ootloader, açıldıktan sonra bilgisayarınızın yüklediği yazılımdır (bilgisayarınızın BIOS yüklemesinden sonra). ekranlar). GRUB daha sonra otomatik olarak Ubuntu'yu başlatır veya size yüklü İşletim Sistemlerinin bir listesini verir ve önyükleme yapmak için birini seçmenize izin verir (çift önyükleme değil, muhtemelen aşağıdaki GRUB arayüzünü göremezsiniz).

GRUB 2

Orijinal GRUB'un ( eski GRUB ) tamamıyla yeniden yazılması. Yüzeyde, kullanıcıların çoğunluğu herhangi bir fark görmeyecektir, ancak yeni sürüm oldukça büyük yapısal değişikliklere sahiptir ve daha güvenilir olmalıdır. Yeni sürüm, konfigürasyon dosyalarını farklı şekilde saklıyor, bu da GRUB ile ilgili çevrimiçi eğitimlerin çoğunun yeniden yazılması gerektiği anlamına geliyor. Diğer yeni özellikler , LiveCD ISO'ları sabit diskten önyükleme yeteneğini içerir; PowerPC gibi diğer mimariler için destek; tema ve diğer grafiksel yetenekler ve komut dosyası desteği.

9.10'dan beri Ubuntu, temiz yüklemeler için GRUB 2'yi varsayılan önyükleme yükleyicisi olarak kullandı (bundan önce GRUB oldu).

Burglary

BURG'ye gelince, kapitalizasyon sorduğunuz kişiye bağlı gibi görünüyor - GRUB'un bir çatalıdır. Çoğu kullanıcının BURG'nin, yukarıdaki iki renkli önyükleme ekranını değiştirerek, (örneğin) aşağıda arayüz.

BURG'yi varsayılan Ubuntu yüklemelerinde göremeyiz (en azından kısa bir süre sonra). Bootloader Ubuntu yığınının en önemli bileşeni olarak adlandırılabilir - eğer yanlış giderse Ubuntu'ya (veya diğer işletim sistemlerine) giremezsiniz! Böylesi büyük bir bileşenin, Ubuntu'nun kullanıldığı çok çeşitli cihazlarda kırılma olmamasını sağlamak için oldukça olgun ve iyi test edilmiş olması gerekir.

Ve BURG web sitesinden bir alıntı:

  

burg, GRUB'a dayalı yepyeni bir yükleyici. Linux / Windows / OSX / FreeBSD, vb. Dahil olmak üzere daha geniş bir işletim sisteminde oluşturulmasını sağlayan yeni bir nesne formatı kullanır. Aynı zamanda hem metin hem de grafik modunda çalışan yüksek düzeyde yapılandırılabilir bir menü sistemine sahiptir. Akış desteği ve çoklu giriş / çıkış aygıtı gibi ek özellikler de planlanmaktadır.

    
verilen cevap 8128 01.01.2011 09:33

Etiketlerdeki diğer soruları oku