Önceden yüklenmiş Ubuntu ile yasal olarak masaüstü bilgisayarları kurabilir ve satabilir miyim?

87

Bir işe başlıyorum ve bu teklif edeceğim şeylerin bir parçası. Linux Yönetimindeki sertifikamla neredeyse tamamladım, ama Linux hukukunun tüm hak ve sorumluluklarını bilmiyorum ...

    
sordu Torian Allen 08.01.2012 02:31

10 cevap

71

Bu bağlıdır. Ubuntu, ücretsiz bir yazılımdır (bazı yeniden dağıtılabilir ikili blokların ötesinde), ancak ticari amaçla kullanıyorsanız ticari marka kısıtlamaları vardır.

Yasal İnce Baskı

  

Ticari markalardan herhangi birinin, yukarıda özellikle izin verilenler dışındaki herhangi bir koşulda kullanılması için bizden izin alınması gerekmektedir. Bunlar:

     
  • Herhangi bir ticari kullanım. OEM hizmetleri. [...]
  •   
  • Ticari amaçlarla kullanım, ör. tişörtler ve benzerleri.
  •   
  • Bilgisayar donanımı veya yazılımı ile ilgili BUNTU harflerini içeren bir adın kullanılması.
  •   

Kaynak: Ubuntu Ticari Marka Politikası

Hatalı bir Ubuntu İşletim Sistemine sahip donanım

Tüm markalama, ticari markalar ve referansları Ubuntu'ya kaldırırsanız, onunla birlikte sistem satışı yapmak yasal olarak uygun bir yöntemdir. Elbette, talep eden müşterilere tüm GPL bileşenlerinin kaynak kodunu sağlamalısınız.

Ubuntu ile donanım nakliyesi "olduğu gibi"

Ubuntu ticari markasını kullanmak için Canonical'in OEM hizmetleri ekibinin iznini sağlamalısınız. . Ne yaptığınızı görmek için iletişime geçin . Bu, System76 ve gibi birkaç küçük satıcı gibi çok zor olmamalıdır. ZaReason bir anlaşma sağladı.

    
verilen cevap Jjed 08.01.2012 03:33
24

Ubuntu'nun önceden kurulu olduğu bir bilgisayarı satmak tamamen yasaldır. Hatta maliyeti düşürür.

Ayrıca CD'leri / DVD'leri Ubuntu ile satmak da yasaldır.

Her ikisi de yasaldır, çünkü Ubuntu'yu satmıyorsunuz, onunla birlikte gelen donanımı satıyorsunuz. PC durumunda, Ubuntu ile birlikte gelen tüm donanımları satıyorsunuz, bu yüzden son kullanıcının Windows'daki birçok sorun hakkında endişelenmesine gerek yok (Ya da Mac'deki maliyetler).

CD / DVD ile, CD / DVD'ye sahip olmak için ödemek zorunda olduğunuz bedeli satıyorsunuz. CD / DVD'yi yazmak da CD / DVD'de basılı bir tasarıma sahip olmanın yanı sıra bir de maliyete sahiptir.

Eğer bunun için endişeleniyorsanız, bilmeniz gereken şey, burada yasadışı olan tek şeyin, Ubuntu için yaptığınız bir şey gibi doğrudan ücret almak olduğudur.

Özgürlük yasaları açıkça belirtiniz:

  • Programı çalıştırma özgürlüğü
  • Kodlara erişim özgürlüğü
  • Programı kimseye yeniden dağıtma özgürlüğü
  • Yazılımı geliştirme özgürlüğü

Bunlar, bilginin size nasıl ulaştığıyla değil, bilgi ile yapabileceğiniz şeylere yönelik özgürlüklerdir. Bu yüzden indirdiğiniz, yaktığınız, üzerine bir baskı tasarımı yaptığınız bir Ubuntu CD'sini şarj etmek, kullanmak istediğiniz bu güzel logo ile aldığınız plastik bir kapağa koymak tamamen sorun değil. Aynı parçada aldığınız, monte ettiğiniz, Ubuntu'yu kurduğunuz ve yeni sürdüğünüz bilgisayar için de geçerli. Son kullanıcı için ek araçlar eklendi. Alıcınız için mükemmel olduğundan emin olmak için PC'yi 2 gün test ettik. Ve sonra alıcıya sattı da iyidir. Bunu, son kullanıcıya sunmak için koyduğunuz çalışmayı fiilen ödüyorsunuz. Müvekkilin ... ve Ubuntu'nun kurulumunu yaptıktan sonra o senin mutlu müşterin olur.

Bu konuda daha iyi bir his vermek için Dell, Asus ve diğerleri gibi şirketlerin Ubuntu yüklü dizüstü bilgisayar sattığını görebilirsiniz. Birkaç üniversite Ubuntu ile CD / DVD'yi düşük bir fiyatla sunuyor. Flisol gibi etkinlikler bile Ubuntu'nun (bu durumda ücretsiz) kurulumunu doğrudan müşteriye yükleyebildikleri veya bir CD / DVD vermeleri gerekiyorsa bir maliyetle yükleyebildikleri için teklif verir (Elbette çoğumuz sahaya girdiğinden, maliyet CD / DVD'nin yeni kullanıcılar için ücretsizdir.

GÜNCELLEME - popey tarafından belirtildiği üzere, okumanız gereken birkaç şey var:

OEM Servisleri (WHOLE şeyini okuyun) - İşte

Ticari Marka Politikası - İşte

Ticari marka için, Ubuntu'nun kapsamlı bir şekilde değiştirilmiş bir versiyonunu kullanmadığınız sürece (dizin yapısını değiştirmek, birçok temel aracı ve programı değiştirmek, isimleri değiştirmek, vb.) ticari marka ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız. . Ubuntu'nun kurulumundan ve yapılandırmasından bahsettiğiniz durumda, bununla ilgili sorunlarınız olmayacaktır.

GÜNCELLEME 2 - Yorumunda drewbenn'in belirttiği gibi, bu konuda iyi bir link: İşte cevapta belirtilen geri kalanını tamamlar.

    
verilen cevap Luis Alvarado 26.05.2012 22:28
11

Linux, Ubuntu'da olduğu gibi, telif hakkı yasası ve ticari marka kanunu kapsamında korunmaktadır. GPL ve benzeri Açık kaynak lisansları, telif hakkı yasası gereği Ubuntu yazılımını kopyalamak için özel izin verir.

Bu sizi ticari markalarla bırakır. Belirleyici kullanım doktrininin altında, Ubuntu ticari markasını Ubuntu'yu tanımlamak için özellikle kullanmanıza izin verilir. Ticari markalar, müşterilerinizin "gerçek anlaşma" yı aldığını ve Ubuntu'ya benzeyen bir şey olmadığını belirtmek içindir.

Ubuntu ticari markasını fazla kullanamazsınız. Yani Donanımınızın Ubuntu'nun bir parçası olduğunu, Ubuntu'nun donanımınız için iyimser olduğunu veya logolarını kullandığını söyleyemezsiniz.

Jacob Johan Edwards, Canonical'in Ubuntu ticari markasının ticari kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getirdiğini öne sürüyor. Ancak, federal yasalar Canonical'a ticari markaların yasal kullanımı konusunda kısıtlamalar koyma hakkını vermez.

    
verilen cevap MSalters 09.01.2012 09:23
4

Önceden yüklenmiş olan Ubuntu'yu satan bilgisayarların satışı, diğerlerinin de açıkladığı gibi net değil. Ubuntu ticari marka politikasını özellikle "Ticari marka lisansı gerektiren kısıtlı kullanım" altındaki bölümleri okumalısınız. Örneğin, örneğin

  

Bizden herhangi bir Ticari Marka kullanmak için bizden izin alınması gerekiyor.   Yukarıda özel olarak izin verilenler dışındaki durumlar.   Bunlar şunları içerir:   Herhangi bir ticari kullanım.

Önceden yüklenmiş olan Ubuntu yüklü bir bilgisayar satmak "ticari kullanım" dır.

    
verilen cevap popey 26.05.2012 23:57
2

Vanilya Ubuntu: Sen iyi olmalısın. Ancak, üzerinde daha fazla yazılım yüklüyorsanız, özel yazılımlar gibi dağıtmanıza izin verilmez, belki de olmayabilir.

    
verilen cevap new_user 08.01.2012 02:48
2

Dell ve Christmann (sadece bir kaç isim) ilk soruda sorulan şeyi yaparlar. Öyleyse, Ubuntu'yu kurmak ve sonra Bilgisayarı satmak yasaldır - haklarına sahip olmadığınız bir şey için ücret almadığınız sürece.

Üniversitim Ubuntu ile CD'leri sattı. Evet, bu da yasal.

    
verilen cevap con-f-use 26.05.2012 22:28
2

Ubuntu'nun çoğunlukla GPL yazılımı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden dağıtım hakkı lisans veya ticari marka politikasıyla kısıtlanamaz.

Böylece, Ubuntu'yu birleştirilmiş bir PC'ye kurabilirsiniz ve satması yasaklanamaz. Şimdi bir satıcı olarak, müşterinize bunları satmak istediğinizi bildirmelisiniz. Bu yüzden, onlara donanımınıza yüklediğinizi söylemek yasaklanamaz.

Elbette, oyuncunuzda Ubuntu'nun arkasında yer alan veya Ubuntu'nun arkasındaki şirketin bir parçası olarak ya da onların logosunu kullanmış olduğunuz izleniminden kaçınmalısınız.

Ancak, iyi bir adam olarak, onlara ne yapmak istediğimi söylerdim.

    
verilen cevap user unknown 27.05.2012 03:29
0

Bu mümkün ... ama makinenizi özel bir yazılımla göndermiş olduğunuzu kontrol etmelisiniz ... Eğer öyleyse ilgili sahiplerden izin almalısınız ...

    
verilen cevap idiot 08.01.2012 08:31
-2

Ne demeye çalıştıklarını bilmiyorum ama bir Linux kullanıcısı ve geliştiricisi olarak size bir şey garanti ediyorum Unix os'un herkes için ücretsiz olarak dağıtıldığı ve bunun için çokça uğraştıkları bazı dağılımlar var. Bu yüzden, ücretsiz dağıtımın herhangi birini kullanmanızı öneririm ve os için ücret talep etmemeyi isterim ama size kalmış.

    
verilen cevap shihab13rocks 08.01.2012 09:02
-6

Önceden yüklenmiş olan Ubuntu ile makineleri satabilirsiniz, ancak müşterilerinizi işletim sistemi için şarj edemezsiniz.

    
verilen cevap Zac Burke 08.01.2012 04:06

Etiketlerdeki diğer soruları oku