Bilgisayarım siyah bir ekrana çıkıyor, düzeltmek için hangi seçeneklere ihtiyacım var?

432

Ubuntu'yu bilgisayarımda başlatmaya çalışıyorum. Ubuntu'yu başlattığımda, siyah bir ekrana önyükleme yapıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

İçindekiler:

 1. Ubuntu’yu yüklemeye çalışıyorsanız
 2. Çift önyükleme sisteminiz varsa
 3. Bir güncelleme veya başka bir şey sorununuza neden olursa
sordu Jorge Castro 13.04.2017 14:23

32 cevap

317

Ubuntu'yu kurmaya çalışıyorsanız

1. CD / DVD veya USB flash sürücünüzün doğru şekilde yazılmasını / yazılmasını ve zarar görmemesini sağlamak:

2. LiveCD'yi başlatmaya çalıştığınızda siyah / mor ekran

Ubuntu yükleyicinin başlangıç ​​bölümü bazen bazı grafik kartlarıyla uyumsuzdur. Bunu düzeltmek ve Ubuntu Masaüstüne ulaşmak ya da kurmak için şaşırtıcı bir şekilde kolay düzeltme yapmak mümkündür: nomodeset parametresi. Sizin için çalışıp çalışmadığını görmek için:

 • Desktop Live CD'sinden önyükleme yapın ve aşağıdakileri gördüğünüzde tuşuna basın:

 • Enter 'a basın ve İngilizce'yi seçin:

 • F6 tuşuna basın, nomodeset 'ye gitmek için tuşlarını kullanın ve Enter tuşuna basın. Solunda x görünecektir. Sonra Esc 'e basın ve "Kurmadan Ubuntu'yu deneyin." İçin Enter ' a basın.

Ayrıca acpi = off ve nolapic değerini de deneyebilirsiniz, eğer nomodset ayrıca siyah bir ekran olarak görünürse.

3. Siyah ekran

veya

"önce kernel yüklemeniz gerekiyor" ve "dosya / cd0 okuyamıyor" hataları

UEFI yetenekli bir makineye kurulum yaparken

:

Ubuntu'nun kurucu 'UEFI modunda çalıştırmaya çalışırken', UEFI spesifikasyonunun farklı üreticilerinin uygulamaları nedeniyle asılacak ve duracak ve farklı şekillerde asılacaktır. Makinenizin yükleyici UEFI modunda önyükleme yapıp yapmadığını belirlemek için

REF: UEFI Topluluğu Ubuntu Belgeleri Bölüm 2.4

Makineniz, listeden herhangi bir seçenek belirledikten sonra CSM yeteneğine sahipse (bu, taklit edilmiş bir BIOS katmanına sahip tam bir UEFI uygulamasıdır) sistem, siyah bir ekrana asılacaktır.

Yukarıdaki resim, UEFI kullanılarak sadece DVD / USB'nizin boot edilmesini onaylıyor ve UEFI yükleyicinin çalıştırılması için sürücülerin önyükleme yapmasını sağlamak için bellenim ayarlarında bazı araçlar olacak (bir çözüm SATA'nın sağlanması kadar basit olabilir) AHCI'ye ayarla) - satıcılarınızın el kitabını kontrol edin! Ayrıca daha fazla ayrıntı için UEFI Community Documentation Bölüm 2.3 'e bakın.

Önce yapmanız gereken, ürün yazılımı ayarlarında GÜVENLİ BOOT'u devre dışı bırakmaktır. Bu, Ubuntu yükleyicisinin çalışmasını sağlamazsa, ürün yazılımı ayarlarında UEFI'den söz eden herhangi bir özelliği devre dışı bırakmayı deneyin. Ya
UEFI ayarlarını bulamıyorsanız, CSM'yi etkinleştirin - bu, yükleyicinin UEFI önyüklemesini devre dışı bırakır ve ardından Ubuntu'nun eski / BIOS yüklemesine izin verir.
Daha sonra grub-efi'nin kurulumu UEFI'nın yeniden etkinleştirilmesine izin verecektir. Daha sonra, UEFI Community Ubuntu Belgelerini 4. Bölüm 'e bakın.

Bazı makineler, tam olarak tanımlanmış bir UEFI katmanına sahip tam bir BIOS kullanırlar; bu, örneğin "önce kernel yüklemeniz gerekir" ve "dosya / cd0 okuyamıyor" gibi hatalar atabilir

Bu makinelerin tümü Güvenli Önyükleme uygulamıyor. BIOS ayarlarında UEFI'yi seçmek, UEFI modunu sabit disklerde yapılandıracaktır. Bu hatalar için çözüm yoktur ve geçici çözüm Ubuntu yükleyicisinin eski modda çalışmasını sağlamak için UEFI'yi devre dışı bırakmaktır; Ubuntu UEFI kullanarak önyükleme yapmadan önce UEFI'nin tekrar açılmasını / açılmasını gerektiren grub-efi 'yi yüklemek için önyükleme-onarımı kullanılabilir. Bir kez daha Bölüm 4

Siyah / mor ekran sonra Ubuntu'yu ilk kez başlatıyorsunuz

Bu genellikle bir Nvidia veya AMD grafik kartınız veya Optimus veya değiştirilebilir / karma grafikleri olan bir dizüstü bilgisayarınız olduğu için ve Ubuntu'nun bunlarla çalışmak için özel sürücülere sahip olmadığı için olur. .

Çözüm, siyah ekranı atlamak için nomodeset modunda bir kez (ekranınız tuhaf görünebilir)

 • Bu girişi düzenlemek için e tuşuna basın ve size ayrıntıları gösterir:

 • Yukarıda gösterildiği gibi linux girişini bulun, tuşlarını kullanın. Bu satırın sonuna ulaşmak için End tuşuna basın (bir sonraki satırda olabilir!).

  • Gösterildiği gibi nomodeset değerini girin ve grafik sürücülerinizi başarıyla yükleyebileceğiniz yerlere önyüklemek için Ctrl + X tuşlarına basın.
 • Eğer Ubuntu 12.04 veya 12.10 kullanıyorsanız ve bir ATI / AMD grafik kartına sahipseniz, burada , aksi halde bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda bu soruna girersiniz.

  LUKS şifreleme

  Ubuntu'yu LUKS şifreleme / LVM seçeneğiyle kurduysanız, Ubuntu sadece şifreniz için size sorar - ve bunu göremezsiniz. Siyah bir ekranınız varsa, tt'ınızı değiştirmek için Alt + ve sonra Alt + tuşlarına basmayı deneyin. Bu, şifre sorgusunu geri getirebilir ve arka ışığı tekrar açabilir.

  Eğer mor bir ekranınız varsa (belki de nomodeset -option'u da ayarlamanız gerekiyor?) ve tüm Ubuntu kurulumunuzu şifrelediniz, birkaç saniye bekledikten sonra şifrelerinizi / LUKS şifrenizi yazmayı deneyin (veya dakikalar) , sadece emin olmak için) ve Enter 'a basmaya devam edin. Bu başarılı olursa, sadece birkaç saniye sonra Giriş ekranınızı görmelisiniz.

  1. Alternatif Yükleyici 'yi deneyin. Bu, metin tabanlı bir yükleyicidir. donanımınıza bağlı olarak liveCD.
   Bunu yaparsanız, gruba çarpmadan önce siyah bir ekran alabilirsiniz. Basit bir Ctrl + Alt + Del , bazı kullanıcıları kullanılabilir bir bilgisayar ekranına getirir
  2. Bir Nvidia Optimus kartınız varsa, nvidia sürücülerini kurmamanız gerekir, sadece yerleşik sürücüyü kullanın, buraya bakın:

  3. Önyükleme seçeneklerini seçtikten sonra, önyükleme bayraklarını klavyeyi kullanarak elle düzenleme olanağına sahipsiniz. Sisteminizin başarısız olduğu adım hakkında fikir edinmek için quiet splash 'yı no splash ile değiştirin. Bu bilgileri kullanarak topluluktan cevap almak için forumları veya interneti arayın.

  4. Ubuntu'yu hala yükleyemiyorsanız, maalesef muhtemelen donanımsal bir hataya rastlıyorsunuz, lütfen buraya bakın:

  verilen cevap izx 22.07.2017 22:02
  71

  Bir güncelleme veya başka bir şey önyükleme sorununuza neden olduysa:

  1. dondurur:

  2. nVidia Kullanıcıları:

  3. ATI / AMD Kullanıcıları:

  4. Grub kurtarma çapraz bağlantıları

  5. Makinenizi tekrar yükleme

  6. Bazen bir çekirdek yükseltmesi sorunlara neden olabilir, özellikle kapalı sürücüler kullanıyorsanız, bunun eski çekirdeğinize önyükleme yapıp yapmadığını onaylayabilirsiniz.

  7. LiveCD kurtarma çapraz bağlantıları

  8. ve benzeri ...
  9. Ubuntu'yu hala önyükleme yapamıyorsanız, maalesef muhtemelen başka bir çeşit hatayı görüyorsanız, lütfen buraya bakın: Bir hatayı nasıl rapor ederim?
  verilen cevap Jorge Castro 13.04.2017 14:24
  63

  Sisteminiz çift önyükleme ise:

  Aşağıdakileri bağlayın:

  verilen cevap Jorge Castro 13.04.2017 14:24
  59

  Grafik kartınız Nvidia ise, şu adımları izleyin:

  1. Başlangıçta GRUB menüsünde e 'ye basın; Sonra,
  2. quiet splash değerini no splash veya nomodeset ile değiştirmek için ok tuşlarını kullanın.
  3. Sonra önyüklemek için Ctrl + x tuş bileşimine basın.

  Grafik kartınız ATI ise, şu adımları izleyin:

  1. Başlangıçta GRUB menüsünde "e" ye basın; ardından
  2. quiet splash değerini radeon.modeset=0 ile değiştirmek için ok tuşlarını kullanın.
  3. Sonra önyüklemek için Ctrl + x tuş bileşimine basın.
  verilen cevap imparatorhan 09.03.2012 00:11
  41

  Ekran parlaklığını artır

  Belirli dizüstü bilgisayarlarda ( HP Pavilion gibi) düşük ekran parlaklığı nedeniyle siyah ekrana önyükleme yapabilirsiniz.

  tuş bileşimini kullanarak parlaklığı artır (bu, her model için farklıdır. Örneğin, FN + F7 )

      
  verilen cevap Registered User 02.06.2018 19:45
  33

  İkimizin de aynı donanımı paylaştığı anlaşılıyor. En azından aynı CPU, Aynı P67 ve aynı ekran kartı (Mine bir GT 440). Yapabilecekleriniz:

  1. Yeniden başlatırken ESC Tuşuna basın veya GRUB menüsü görününceye kadar SHIFT tuşunu basılı tutun.

  2. GRUB menüsünde RECOVERY MODE 'u seçin. Şöyle bir şey söylemeli:

   Ubuntu, with Linux 3.2.0-25-generic-pae (recovery mode)

  3. Kurtarma modu yükleme işlemini tamamladıktan sonra size bir menü sunmalıdır. Kök erişime sahip kabuğa gitme seçeneğini belirleyin ( root Option. Aşağıdaki resimde son seçenek)

  4. Şimdi Nvidia sürücülerini kurmalı ve sistemi güncellemeliyiz. Bunu doğru sırada yapmak için sıradaki adımları adım adım takip edin. Ayrıca internete bağlı olduğunuzdan emin olun:

   . Sistemi Güncelleme

   1. sudo apt-get update
   2. sudo apt-get upgrade

   B. Nvidia Sürücüleri

   Tescilli Sürücüleri kurmanın 2 yolu vardır. PPA Yolu veya Varsayılan Ubuntu yolu.

   1. Varsayılan Ubuntu Yolu, sudo apt-get install nvidia-current terminalini (geçerli normal sürücüler için) veya sudo apt-get install nvidia-current-updates yazmayı içerir (en güncel sürücüler için). Sadece bir tane seç.

   2. PPA yolu Son kanama kanlı kenar sürücülere sahip. TV'leri ve 16: 9/16: 10 çözünürlüklerini kullanan bazı kullanım durumlarında test ettiğim için bunu söylüyorum. Bunu yüklemek için şunu yapın:

    sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa ve alacağınız bir mesajı kabul etmek için ENTER tuşuna basın. Sonra sudo apt-get update yapın. Son olarak sudo apt-get install nvidia-375 . Bunu bir Ubuntu yolu ile karıştıramayacağınızı unutmayın. Biri diğerinin üzerine yazacaktır.

  5. Yeniden% sudo reboot

  Şimdi herhangi bir sorun yaşamanız durumunda, tekrar terminal aracılığıyla aşağıdakileri yapın, ancak bu sefer ana klasörünüze gidin. Benim durumumda /home/cyrex , bu yüzden cd /home/cyrex . Durumunuzda bunu kullanıcıınıza değiştirmeniz ve aşağıdakileri uygulamanız gerekir:

  sudo rm -fr ./config/monitors.xml
  sudo rm -fr .nv*
  sudo rm -fr /etc/X11/xorg.conf
  

  Sonra Ubuntu'ya önyükleme yaparken Ubuntu Ayarları Menüsündeki Göstergeler seçeneği ile çözünürlüğü değiştirin (sağ üst köşedeki dişli çark)

  Orada yaptığımız bazı çözünürlük sorunlarını çözmek için monitors.xml dosyasını kaldırdık, bazı Nvidia yapılandırma sorunlarını gidermek için .nvidia ayarlarını kaldırın ve xorg.conf'u (En son Ubuntu sürümlerinde gerçekten gerekli değildir) kaldırın. kötü yapılandırılmış seçenekleri kaldırın.

  Son olarak, tüm bootloader sorunlarını gidermek için kurtarma menüsündeki grub seçeneğini çalıştırabiliriz.

      
  verilen cevap Luis Alvarado 27.05.2012 02:08
  29

  Dün gece bu problemi yaşadım. Birden bire, sistemim artık kalkmadı. BIOS kontrolü bitecek, daha sonra imlecin yanıp sönmesiyle orada siyah bir ekrana asılacaktır. Sadece birkaç saat için orada kaldı. Bu işe yaramadığında, tüm USB cihazlarını taktım ve aniden tekrar iyi bir şekilde önyükleme yapıyordum. Tam olarak daraltmadım, fakat benim durumumda USB hub'ım ya da iPod'un takılı olduğu USB hub'ına takılı olmasıydı.

  Bunun zorunlu olarak yaşadığınız sorun olduğunu söylemeyebilirsiniz, ancak önyükleme sorununun bazı USB aygıtlarının fişini çıkarmak kadar kolay olduğunu umuyoruz ...!

      
  verilen cevap Stéphane 13.10.2010 08:20
  24

  Windows Installer (Wubi) kullanıyorsanız

  Wubi geçersiz kılmaları, yükleyiciyi Windows'da çalıştırdıktan sonra ilk kez yeniden başlatmanız dışında normal yüklemeler ile aynıdır.

  İşleri zorlaştırmak için Ubuntu 11.10'dan beri Wubi ile kurulacak iki farklı yöntem vardır. İlk yol, tüm alt tatlandırıcılara (Kubuntu, Lubuntu, Mythbuntu vb.) Uygulanan ve ayrıca Ubuntu ISO'yu kendiniz indirdiyseniz Desktop ISO'yu kullanmaktır.

  İkinci yöntem wubi.exe standalone çalıştırırsanız ve Ubuntu 'yu yüklemeyi seçerseniz, ikinci yöntem önceden yüklenmiş bir disk görüntüsü kullanıyor.

  Yöntem 1

  Bunu göreceksiniz:

  Completing the Ubuntu installation
  For more installation options, press ESC now 5...4...3...2...1
  

  Esc 'ye basın ve sonra şunu görürsünüz:

  Normal mode
  Safe graphic mode
  ACPI workarounds
  Verbose mode
  Demo mode
  

  2008 yılında Ubuntu'ya uygulandığı için Güvenli grafik modunu göz ardı edin ve modern nvidia / radeon sorunu için hiçbir şey yapmaz. İmlecinizi Normal mod 'a yerleştirin ve E ' e basın. Ardından, girişi düzenleyin ve burada gösterildiği gibi nomodeset değerini ekleyin (aradaki değeri noprompt ve quiet splash arasında arayın; başka farklılıklar olabileceğini unutmayın, ancak başka bir şey değiştirmeyebilirsiniz - sadece nomodeset ekleyin):

  linux /ubuntu/install/boot/vmlinuz debian-installer/custom-installation=/ubuntu/install/custom-installation 
  iso-scan/filename=/ubuntu/install/installation.iso 
  automatic-ubiquity noprompt nomodeset quiet splash boot=casper ro debian-installer/locale=en_US.UTF-8 
  console-setup/layoutcode=us console-setup/variantcode= -- rootflags-syncio
  initrd /ubuntu/install/boot/initrd.lz
  

  Şimdi önyüklemek için Ctrl + X tuşlarına basın.

  NOT : Bu yalnızca Kurulum için geçerlidir; Bir dahaki sefere önyükleme işlemini tekrar yapmak zorundasınız ve bunun için normal bir yükleme ile aynı olacak (yukarıda cevaplandı ). Grub menüsünü göstermek için Shift tuşunu basılı tuttuğunuzdan emin olun.

  Yöntem 2 % Co_de% standalone'u çalıştırdığınızda ve Ubuntu'yu (bir alt lezzet değil) yüklediğinizde, varsayılan bir Ubuntu yüklemesiyle önceden yüklenmiş, sıkıştırılmış bir disk görüntüsünü indirir ve bunu sanal diskin boyutuna açar. % Co_de% kurulum yok, bu yüzden% boot_% dosyasını düzenleyebilir ve wubi.exe 'yi ekleyebileceğiniz ilk boot için grub.cfg dosyasını kullanır:

  loopback loop0 /ubuntu/disks/root.disk
  set root=(loop0)
  search --set=diskroot -f -n /ubuntu/disks/root.disk
  probe --set=diskuuid -u $diskroot
  linux /vmlinuz root=UUID=$diskuuid loop=/ubuntu/disks/root.disk preseed/file=/ubuntu/install/preseed.cfg wubi-diskimage ro quiet splash nomodeset
  initrd /initrd.img
  boot
  

  Not - bu ileti dizisine ilk kez yeniden başladıktan sonra gelirseniz, \ubuntu\install\wubildr-disk.cfg öğesinin zaten oluşturulmuş olması olasıdır (donduğunda bile). Bu durumda, nomodeset dosyasını düzenlemek hiçbir şey yapmaz - her zaman ilk önce sanal diskin grub.cfg 'sini kontrol eder. Bu yüzden normal yükleme yukarıdaki talimatları izlemelisiniz.

  Ayrıca, Grup Menüsünün Wubi yüklemelerinde varsayılan olarak engellendiğini de unutmayın (iki işletim sistemi olsa da - Ubuntu 'den Windows'u önyükleme yaptığınızdan ve dolayısıyla Ubuntu's Grub Menu'den bir Windows girişi eklediğinden hiçbir anlamda) Grub Grubunu görüntülemek için Ubuntu'yu seçtikten sonra Shift tuşunu basılı tutmanız gerekir. Windows 8'de, Wubi'ye önyüklemeyi seçtikten sonra yeniden başlatır, bu durumda, BIOS gönderildikten sonra Shift tuşunu basılı tutmanız gerekir.
  (Bu yalnızca Windows 8 için geçerlidir. BIOS - Wubi, UEFI ile çalışmıyor.

      
  verilen cevap bcbc 13.04.2017 14:24
  16

  Ayrıca bu problemi veya benzer bir sorunu da yaşadım. Bazı sebeplerden dolayı Ubuntu'nun ekran parlaklığı ile en düşük ayarında başladığını belirtti. Çok karanlık bir odaya girseydim, ekranı "Parlaklık ve Kilit" kontrol paneline gitmek için yeterince iyi görebiliyordum ve parlaklığı olması gereken yere kadar çevirebiliyordum.

      
  verilen cevap melanjolly 29.04.2012 20:54
  15

  Nasıl düzeltilir?

  1. Ubuntu'yu başlatın, giriş yapın, şimdi siyah ekranda konsolun başına gidin Ctrl + Alt + F1 ve nautilus yazın

  2. nautilus , unity terminal türünde açılamıyorsa

  3. artık unity comand'dan çıkmadan veya çıkmadan pc'imdeki ubuntu arayüzüne geri dönme Ctrl + Alt + F7
  4. Ctrl + Alt + T kullanılarak nautilus'taki terminali açın ve nautilus yazın
  5. nautilus açıkken, terminal tipi sudo software-properties-gtk iken
  6. grafik sürücüleri aramak, benim sorunum X.org'un varsayılan sürücüleriydi. Nvidia'nın sürücülerini yüklediyseniz veya ati sürücünüz varsa, bir ati ekran kartım var ve fglrx güncellemelerinin sürücülerini yükledim
  7. reboot
  8. giriş yaptıktan sonra nautilus'un iyi çalıştığını görecek ve duvar kağıdı çalışmayan tek şey birlik. açık terminal ve tür: dconf reset -f /org/compiz/ ve setsid unity

  bu.

  Umarım bu senin problemini çözer.

      
  verilen cevap Erick David Ruiz Coronel 21.10.2013 20:07
  14

  Bunun eski bir soru olduğunu anlıyorum, ama aynı zamanda söz konusu donanımla ilgili herhangi bir ayrıntı olmadan da oldukça genel. Yani, daha fazla ayrıntı anlayana kadar hata yapamazsınız ya da bir şeyleri düzeltmeye devam edemezsiniz.

  Sorunla yüzleştiğim ve bundan kısa bir süre önce kurtulduğumdan beri bunu bıçaklayacağımı düşündüm. Muhtemelen daha sonra buradan geçeceğim ve biraz daha bilgi alıp adımları basitleştireceğim, ancak cevap listesi zaten oldukça büyük, bu yüzden ekran görüntülerine daha kolay gideceğim.

  Kurtarma modu arkadaşınızdır, ancak her şeyi çözmek için tek kullanıcılı bir kök oturumuna ihtiyacınız yoktur. Aslında, kurtarma menüsündeki diğer seçeneklerden hiçbirini göz önünde bulundurmadan "devam ettir" i seçerek normal bir konsol girişini yapabileceksiniz. Tek kullanıcı kök modu üzerinde normal bir konsol oturumu hakkında güzel olan şey, aynı anda birden fazla terminalin alınabilmesidir - Aralarında geçiş yapın veya Alt + F1 , Alt + F2 , vb. Bu, grafiksel girişe girmenizi engelleyen bir video sürücüsü sorunu olduğu için iyi bir şanstır. bilgisayarı yeniden başlatmadan önce yaptığınız bazı yükseltmelerin bir sonucu.

  Benzer sorunları yaşamadan birkaç sene geçebilir, ancak donanımınızı tanımak ve terminali kullanmaya hazır olmak iyi bir fikirdir. Temelde endişelenecek iki video sürücüsü var: çekirdek sürücüsü ve xorg sürücüsü. Xorg, derinlik ve her türlü çılgın efektle tüm renkleri tam olarak görüntülemek için x11 protokolünü kullanan bir video sunucusudur. Masaüstü ortamı veya pencere yöneticileri ve çekirdek sürücüsü gibi uygulamalar arasında bir soyutlama katmanıdır. Çekirdek sürücüsü henüz başka bir soyutlama katmanıdır, ancak gerçek donanım ile iletişim kurmak biraz daha yakındır.

  Uygulamalar ve donanım arasındaki mesajları iletmek için çekirdeğin görevi (bu durumda Linux). Sürücüler ya çekirdeğe derlenebilir ya da çekirdek modülleri ile daha ad hoc bir şekilde eklenebilir. Muhtemelen kendi özel çekirdeğinizi yapılandırıp derlemediğiniz sürece modülleri kullanıyorsunuzdur. Bir modül olarak çekirdek sürücüsü önyüklemeden kısa bir süre sonra yüklenir; bu da bir kartı takas etmek için güç verdiğinizde daha kolay yükseltmeler yapmanızı sağlar. İyi haber şu ki, bu tür sürücüler, gerçek donanım ve yükleme yapıp yapmadıkları hakkında daha fazla bilgi vermek için komut satırından çalıştırabileceğiniz birkaç veya daha fazla standart araç var: lspci, dmidecode ve dmesg, ad birkaç. Man sayfaları (ör.,% Co_de%) ve bu tür araçlarda birçok howtos var, bu yüzden şimdilik burada çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim.

  Sonra xorg sürücüleri var. Depolarda neler olduğunu listelemek için, olası tüm sürücülerin listesini vermek üzere $man dmidecode yazabilirsiniz. '|' İle apt-cache search xserver-xorg-video | less değerine aktarın vardiya tuşunu basılı tutarken (muhtemelen bu sembolün ne olduğu açık olarak) eğik tuşa dokunarak yazabileceğiniz sembol, sürücü listesi (ileri ok tuşlarıyla) arasında ileri ve geri kaydırma seçeneği sunar. Belirli bir sürücü hakkında daha fazla bilgi almak için, less yazabilirsiniz (rastgele birini seçmek için). Bir tane yüklemek için, apt-cache show xserver-xorg-video-vesa yazabilir ve en iyisini isteyebilirsiniz. Kaç tane sürüm önce Xorg'un sizin için otomatik olarak yüklenen sürücülerden birini yüklemeye çalışacağını bilmiyorum, ancak belirli koşullar altında apt-get install xserver-xorg-video-vesa /etc/X11 adlı denen bir yapılandırma dosyasına sahip olabilirsiniz. O zaman bir göz atın ve orada bir tane varsa: xorg.conf

  Bir Xorg sürücüsünü, Xorg'un kendisini doğrudan yükseltmeden yeni sürüme geçirdiyseniz, ls /etc/X11/xorg.conf aracılığıyla eski sürücüye geri dönmenin, Xorg'un uyumlu olduğu Xorg sürümüne otomatik olarak dönmemesi ihtimali vardır. Bu olmalıdır ama apt her zaman gerekeni yapmaz. Minimal olarak, xserver-xorg-core'nin eşleşen bir sürümüne ihtiyacınız olacak. Yükseltilmiş xorg değiştirmeyi kaldırmayla uğraşma zahmetine girmeyin, sadece geri dönüp yeni sürümü otomatik olarak kaldırmak için apt-get install komutunu girin. Bu tavsiye, çoğunlukla paket ağacının aynı dalında muhafaza edilenleri değiştirmek için çoğunlukla sanal paketler sağlayan geçiş yeniden adlandırılmış paketler için geçerlidir. Sanal paketler bazen bir karmaşadır ve yükseltme / düşürme işleminde değiştirilen birçok bağımlılıktan herhangi biriyle komik şeyler yapabilir, ancak önce GUI'ye geri dönmeye konsantre olur.

  Şimdi sorun giderme işlemine başlamak için bazı yönlere genel bir bakış verdiğim için, kurtarma menüsünde "özgeçmiş" seçimini yapmadan bir aksaklık olmadan çıkardığınız konsol ekranına geri dönelim. Çok fazla kopyalama ve yapıştırma yaptığınız zaman konsolda fare olmadan sıkışmış bir acıdır, bu nedenle fare desteği ve diğer bazı araçlar için biraz gpm hazırlayın: bağlantılar / links2 veya w3m (web tarayıcıları), vim (metin editörü), dpkg, apt, daha az (vim stil tuşları ve insan gibi arama) ve grep.Muhtemelen birkaç tane çıkıyorum.

  Dpkg için özellikle kullanışlı bazı komutlar, halihazırda yüklenmiş olan paketler için apt-get install xserver-xorg-core ve şu anda yüklü olan tüm paketleri göstermek için dpkg -L ( dpkg -l | less değerine aktarılır). bir şey seçersiniz, bu yüzden less ile yeniden başlatabilirsiniz, ancak w3m'yi veya tarayıcı /etc/init.d/gpm restart 'yi yeniden başlatmadan önce bir sayfadaki bağlantılara tıklamayla ilgili sorunlarınız olabilir. w3m, gezinmek için biraz daha kolaydır ve genellikle doğrulanmış oturumlar için daha iyidir (ör. yardım için forumlarda oturum açma). Esc tuşuna basmak için alışmak biraz zaman alır (linkler (hyperlink)) ve öğrenme eğrisi links olarak bilinen tarayıcıdan biraz daha diktir.

  Bir Nvidia kartınız veya denemek istediğiniz linux için özel bir sürücü desteğine sahip olmadığınız sürece, xorg ile bir şeyler denemeden önce çekirdek sürücülerden uzak durabilirim - Önce xorg sürücülerini sorun gidermeye çalışın Donanım için bir çekirdeği özelleştirmekten çok daha kolay (markaya bağlı olarak). İşin aslı, sizi yanlış yöne yönlendiren bir dizi bağlantıyı takip edebileceğiniz ve çip üreticileri size destek sağlayan kart üreticilerine ve kart üreticilerine yol açabileceğidir. Sürücünün farklı "vanilya" sürümleri için farklı çekirdekler denemek için testten gerçekten ilgilenmediğiniz sürece, mevcut sürümünüzden uzak olmayan ( links tarafından verilen) çekirdek sürümleriyle uğraşmayın. En yeni ana çekirdeğin sisteminizde bile önyükleme yapmayacağı için oldukça iyi bir şans var, o zaman neden yarı yolda bozuk bir kurulum yapıp kalmamanız gerekiyor? Çok fazla çalışmaya devam etmemeniz için tekrar geri almak için gereken minimum değeri yapmaya odaklanın. Emacs, vim veya pico / nano'ya yazabilirsiniz veya e-postanızı mutt veya çam ağacında kontrol edebilirsiniz, ancak sonunda 21. yüzyıla geri dönmek isteyeceksiniz.

  İyi şanslar!

      
  verilen cevap Adam 09.08.2016 11:39
  13

  Ubuntu 10.04 önyüklenirse, ancak 10.10 veya daha yeni sürümler açılırsa

  Değişiklikler bilgisayarınızın ACPI'sinin desteklenmediği. Ubuntu 10.04, ACPI için sürücüleri destekledi, ancak 10.10'dan beri bunun için desteklendi.

  Bunu denemek için, BootOptions değerini nolapic olarak değiştirin ve Ubuntu Live CD'sinin yüklenip yüklenmediğini görün ( info ).

  Çalışırsa, LiveCD açılışını yapmak için 2 seçeneğiniz vardır:

  1. "Yeni Kart Arayüzü" ni devre dışı bırakın (bu yöntemi UbuntuForums 'da gördüm)

   • BIOS'a git & gt; Güvenlik ve gt; I / O arayüzü Güvenlik & gt; "Yeni arayüz kartı". Kilitli olarak ayarla.

   • Windows varsa, Windows'un bir hata olarak görünebileceğinden Windows Kurtarma CD'niz olduğundan emin olun.

  2. Ya da, ACPI'yi devre dışı bırakmak, çünkü bilgisayardaki bazı önemli özellikleri (hayranlar gibi) devre dışı bırakabilir. İlk seçeneği denemedikçe ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu önerilmez.

   Talimatlar ( kaynak ):

   • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   • BIOS'a girmek için başlangıç ​​mesajları sırasında (genellikle F2 , Esc veya F1 ) belirtilen tuşa basın.

   • "Güç Ayarları" menüsünü tıklayın.

   • ACPI girişini vurgulayın, Enter 'a basın, "Disabled"' ı seçin ve tekrar Enter 'a basın.

   • Çıkmak ve kaydetmek için Esc ve Y tuşlarına basın.

   • Yine de, Windows varsa bir Windows Kurtarma CD'si olduğundan emin olun, çünkü Windows bir hata olarak görünebilir.

  Farklı bilgisayar üreticilerinin farklı BIOS'ları vardır, bu yüzden bilgisayarınızın BIOS'unun görünmemesi durumunda bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu okuyun.

      
  verilen cevap Emerson Hsieh 28.04.2012 02:38
  13

  Aynı problemim vardı.

  Sadece tamir ettim. (biraz) Benim çözümüm (böylece GUI'nize yeniden önyükleme yapabilirsiniz) (gerçekten böyle bir şey olup olmadığını veya birlikte bir şey varsa):

  • komutları yazmak için TTY'yi ( ctrl + alt + F1 ) açın.

  • radeon açık kaynaklı sürücülerin kurulu olduğundan emin olun.
   İşte

  • tüm fglrx sürücülerini silin:
   İlk denedim: İşte
   ve daha sonra bunu denedim:
   sudo apt-get remove fglrx*

  Bundan sonra yeniden başlatıp giriş yapabilirim.

  İSTEĞE BAĞLI: Giriş döngünüz varsa (şifre yazın ve kabul edilirse, şifrenizi tekrar sorar): (dosyanın yedeğini alın)
  mv ~/.Xauthority ~/.Xauthority.old ve giriş yapmak için tekrar deneyin.

  herhangi bir soru, sadece sor.

      
  verilen cevap Ralph Bisschops 21.10.2013 19:28
  12

  Grafik kartınızda birden fazla video bağlantı noktası (veya birden fazla grafik kartı) varsa, monitörü farklı bir bağlantı noktasına takmanız sorunu çözebilir.

  Geçmişte dual-DVI grafik kartlarıyla bir sorun yaşadım, burada portlardan birini kullanarak önyükleme yapmayacak (ikincil belki?), ancak diğer bağlantı noktasında iyi çalışıyor.

      
  verilen cevap dolan 08.02.2013 02:54
  11

  10.10'dan 11.04'e 12.04 LTS'ye yükselttim ve 12.04'ü ilk kez yüklediğimde, GRUB menüsünden sonra boş bir ekranım vardı. Aslında iyi bir şekilde önyükleme yapıyordu - SSH'yi her zamanki gibi sisteme bağlayabilirdim, ancak gerçek konsoldaki video çalışmadı. Kurtarma moduna önyükleme de iyi çalıştı. İşte çözümdü.

  Donanım = Macbook, 2008 başı, Macbook4,1. (Siyah - Erken 2008 / Penryn)

  Birçok deneme ve hatadan sonra çözüm, aşağıda gösterildiği gibi GRUB'u düzenleme ve güncelleme oldu. İlgili düzenlemeler

  idi
  • GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="sessiz splash nomodeset"
  • GRUB_GFXMODE = 1024x768

  sudo nano /etc/defaults/grub
  sudo update-grub

  # If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
  # /boot/grub/grub.cfg.
  # For full documentation of the options in this file, see:
  #  info -f grub -n 'Simple configuration'
  
  GRUB_DEFAULT=0
  #GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
  GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
  GRUB_TIMEOUT=2
  GRUB_DISTRIBUTOR='lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian'
  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"
  GRUB_CMDLINE_LINUX="nopat"
  
  # Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
  # This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
  # the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
  #GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"
  
  # Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
  #GRUB_TERMINAL=console
  
  # The resolution used on graphical terminal
  # note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
  # you can see them in real GRUB with the command 'vbeinfo'
  GRUB_GFXMODE=1024x768
  
  # Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
  #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true
  
  # Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
  #GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"
  
  # Uncomment to get a beep at grub start
  #GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"
  
      
  verilen cevap craig 02.07.2012 05:56
  11

  Görünüşe göre bir LiveCD oluşturmalı ve GRUB'u tamamen yeniden yüklemeliydim. Bunu yaptıktan sonra işler tekrar iyi çalışıyor.

  Grubun yeniden yüklenmesi için gerekli belgeler: help.ubuntu.com .

      
  verilen cevap Doughy 15.10.2010 15:45
  10

  Bu, en azından biraz yardımcı oldu: İşte

  Özetle:

  1. gksu gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash dosyasını çalıştırın.
  2. Metin düzenleyicide, FRAMEBUFFER=y dosyasını dosyaya ekleyin.
  3. Dosyayı kaydedin ve metin düzenleyiciden çıkın.
  4. Çalıştır (bir Terminalde): sudo update-initramfs -u
  verilen cevap Shanttu 14.10.2010 21:34
  9

  Bu sorunu birkaç kez yaşadım. Bazen HDD'lerden birini algılayarak hatalar alıyorum ve bence önyükleme sırası BIOS'ta bozuluyor. Önyükleme sırasını sabitleme, önyükleme sorununu çözüyor. 750 GB WD ve 1,5 TB Samsung sabit diski olan eski bir Nov 2005 ASUS mobo'm var.

      
  verilen cevap Brad 10.12.2011 04:14
  8

  Grup önyükleme menüsü açıldığında, doğru önyükleme çizgisini düzenlemek için e tuşuna basın. % Co_de% 'si bunu GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" olarak değiştirir.

  Eğer bu işe yarıyorsa, tekrar gitmenizi sağlayan özel grafik sürücüleri yükleyebilirsiniz.

  Yukarıdaki sorunla karşılaşırsanız, yukarıdaki satırı kalıcı olarak grup yapılandırma dosyasında değiştirebilirsiniz.

  Kurtarma moduna (grubun önyükleme yükleyicisinden seçim) kadar önyükleme yapın ve yukarıdaki talimatlara göre GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset" dosyasını düzenleyin.

  Bu dosyayı yazarak düzenleyebilirsiniz:

  nano /etc/default/grub
  

  Grup menüsünü güncellemeniz gerekir:

  update-grub
  

  sonra yazarak yeniden başlatın

  reboot
  
      
  verilen cevap fabricator4 27.05.2012 01:47
  8

  Ubuntu 12.04 64bit sürümü ile bu sorunu yaşadım. Her şey iyi gidiyor, Nvidia sürücülerinin yeniden başlatılmasını ve siyah bir ekrandan başka bir şey yapmamasını sağlarım. Aynı sonuçları birkaç kez tekrar kurdum. Daha sonra Ubuntu'nun önceki sürümlerinde bu problemi yaşadığımı hatırladım. Ben 32bit sürümü indirip kurdum ve ardından Nvidia sürücülerini kurdum ve bu sorunla karşılaşmadım. Sadece Nvidia sürücüleri ile 64bit sürümünü kullandığımda olur.

      
  verilen cevap dtanderson 31.07.2012 17:05
  8

  Siyah ekranın sadece aralıklı olması (ve yanıp sönen bir imleç olabileceği) durumunda, bir yarış koşuluna sahip olan ve düzgün bir şekilde başlayamayan lightgdm sorunu olabilir.

  En azından benim için böyleydi. Çözüm için buraya bakın: İşte (ayrıca bkz. bu hata raporu .

  Bunun özü: gdm'yi ve lightgdm'yi kullanmayın (yani, sudo apt-get install gdm , ve sorulduğunda varsayılan giriş yöneticisi olarak gdm öğesini seçin).

  Sahip olduğum belirtileri hızlı bir şekilde anlatayım: İlk başta, grafikler de bir sorun yaşadığı için, bu sorun oluştuğunda, sadece boş bir ekran görebiliyordum ve Ctrl + tuşlarına basarak diğer terminallere geçme şansım yok. Alt + F1-6 (ekran tamamen siyah ya da çok koyu mor ya da bir şey gibi kaldı).

  Bu, örnek olarak belirtildiği gibi, "nomodeset" kernel seçeneğini ekleyerek düzelttim. bu cevapta .

  Fakat ondan sonra, aralıklı olarak düzgün bir şekilde önyükleme yapamadım; şimdi yanıp sönen bir imleç ile duracaktı. Ve bu, yukarıdaki bağlantıyı daha ayrıntılı olarak açıkladığı gibi, bir yarış koşuluna sahip olan lightdm'den kaynaklanmaktadır - bu, özellikle, eğer çok hızlı bir şekilde açılırsa; SSD'den (benim için olduğu gibi).

  Bunun birisine yardımcı olmasını umuyorum.

      
  verilen cevap codeling 13.04.2017 14:25
  7

  Defterimde çok komik bir problem vardı. İki kere siyah ekranım olduğunu ve düğmeyi kapatmam gerektiğini düşündüm. Kısa bir süre önce denedim ve ekranın ortasındaki karanlık harfleri zar zor görebildim, böylece ekranı aydınlatan butona bastım ve şimdi çalışıyor :) Ayrıca, İşte kullandım, belki yardımcı oldu.

      
  verilen cevap Almir Sarajčić 02.08.2012 21:08
  6

  UBUNTU 12.04 LTS yükleme Sorun, yükleme ekranında takılma / kilitlenme. (Nvidia Grafik Kartları)

  1. Grafik Kartını makinenizden kaldırın.
  2. Ubuntu'yu Kur (Genel sürücüyü çalıştırırken hata bulmamalısınız.)
  3. Ubuntu yüklendikten sonra, kule hala kapalıyken grafik kartını tekrar makineye takın. Ardından VGA / HDMI / DVI kablolarınızı grafik kartına geçirin. Bilgisayarı açın ve GRUB menüsünden kurtarma seçeneğini seçin, ardından normal olarak önyükleyin.

  4. Nvidia web sitesine gidin ve linux sürücüsünü yakalayın. .run biçiminde

  5. Aşağıdaki adımları kullanarak Sürücüyü yükleyin.

   . Sürücüyü masaüstüne taşıyın ve basit ve hatırlanması kolay bir şey olarak yeniden adlandırın.

   , b. Ctrl + Alt + F1

   c. Komutu sudo /etc/init.d/lightdm stop

   çalıştır

   ö. Komutu% co_de komutunu çalıştırın (Adınızı yeniden adlandırdınız.)

   e. Komutu cd ~/Desktop DRIVERNAME.run

   çalıştır

   f. Komutu chmod +x DRIVERNAME.run

   çalıştır

   g. Talimatları izleyin ve devam edin

   İPUCU Eğer hala "X" sunucusunu çalıştırıyormuş gibi görünürse, aşağıdaki gibi 5c’lik bir komutu değiştirin: sudo ./DRIVERNAME.run

  6. Ctrl + Alt + F7

  7. Ctrl + Alt + t (Yeniden başlatma düğmesine erişemiyorsanız yalnızca 7 ve 8 numaralı adımları kullanın. ekranınıza bakın.)

  8. sudo /etc/init.d/gdm stop komutunu çalıştırın (Diğer komut başarısız olursa OR Shutdown -h .)

  9. Bilgisayarı önyükleyin ve keyfini çıkarın :) Bu talimatları yazdırmanızı öneririz.

  PS Yükledikten sonra grafik kartını PC'ye yerleştirip yerleştiremeyeceğinizden emin değilim. Bu şekilde çok daha güvenli olduğu için, 1. adımda grafik kartını makineyi kapatmaya çalışmayı önerebilirim.

      
  verilen cevap Matthew Kaulfers 26.05.2013 07:44
  4

  Bu yöntemleri denedim - sevinç yok. İşte benim için ne çalıştı? .

  İşte yararlı olan kısım:

  1366x768 çözünürlük elde etme

  /etc/grub.d/01_915resolution dosyası oluştur

  echo insmod 915resolution
  echo 915resolution 58 1366 768 32
  

  ve yürüt:

  chmod +x /etc/grub.d/01_915resolution
  

  /etc/default/grub dosyasında, 1366x768x32 değerini GRUB_GFXMODE ve GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX değişkenlerine atayın:

  GRUB_GFXMODE=1366x768x32
  GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1366x768x32
  

  yürütün:

  sudo update-grub
  

  Yeniden başlat, artık 1366x768 çözünürlüğünüz var.

  Aslında bu çözünürlüğü zaten aldım. Ancak eklenen komutlar, önyükleme sırasında siyah ekrandan ve video modları değiştirme ihtiyacından kurtuldu.

      
  verilen cevap David 30.04.2012 16:50
  4

  Bu, yüklemenin başarısız olduğu ve kurulumunuzun kötü davrandığı yere özgüdür.

  requeriments

  • Diğer seçenekleri aramıyorsanız, Kurtarma menüsüne erişmeniz gerekir.
  • DHCP özellikli bir ağ ile İnternet erişimi
  • GUTS
  • ! Bu hassas bir süreç olduğundan.

  Yordam

  1. Kurtarma menüsünde olduğunuzda, Ağı Etkinleştir'i seçin.
  2. Artık bir kök kabuğuna bırak'ı seçin.
  3. mount -a dosyasını çalıştırın. (Benim durumumda o kadar kötüydü ki bunu yapmak zorunda kaldım)
  4. Ağınızın çalışır durumda olduğunu doğrulayın: ping -c 2 4.2.2.2 Bu başarısız olursa dhclient . Bu başarısız olursa ping -c google.com dhclient .
  5. Şimdi depolarınızı güncelleyin: apt-get update
  6. Debsum'ları yükleyin: apt-get install debsums
  7. debsums -s dosyasını çalıştırın. Size sorun olan paketlerin bir listesini verecektir. Her birini not al.
  8. Artık sorunları olan paketleri yeniden yükleyin: apt-get --reinstall install packages .
  9. Her durumda durumunuzu güncelleyin. % Co_de%.
  10. Yeniden başlat ve iyi şanslar.
  verilen cevap Braiam 27.09.2013 21:26
  3

  12.10'dan 13.04'e yükseltildikten sonra, giriş ekranı siyah çünkü parlaklık en düşük seviyeye ayarlandı (Intel Integrated Graphics)

  Bir parlaklık sorunu olacağını farkettim çünkü Ubuntu'nun varsayılan drum sesini dinledikten sonra ilk kez açıldığında dinledim. Bu çözümü bulmadan önce, ekranda herhangi bir şey görmek için parlaklık seviyesini arttırmak zorunda kaldım.

  Benim için çözüm, bu hata raporundan geldi: İşte , / etc / default / grub öğesini şu şekilde root olarak değiştirerek:

  Bir yedekleme dosyası oluşturun, bu nedenle bu çözüm işe yaramazsa geri yükleyebileceksiniz:

  sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.original
  

  Dosyayı sudo ile açmak için bunu Terminalde kullanabilirsiniz, örneğin:

  sudo gedit /etc/default/grub
  

  Sonra, değiştirin:

  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
  

  için

  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"
  

  Değişikliği uygulamak için update-grub2 'yi çalıştırmanız gerekir:

  sudo update-grub2
  

  İşte bu. Yeniden başlattıktan sonra, benim için kusursuz çalıştı (yani, giriş ekranım normal parlaklık düzeyine sahip).

      
  verilen cevap YuriC 01.12.2013 07:45
  2

  ATI Catalyst sürücüleri 13.10 ile uyumlu değildi. İşletim Sistemini CD'den yeniden yükledim ve her şey yolunda gitti, şimdi dışarıda neden ses olmadığını anladım.

      
  verilen cevap AlexKibo88 19.10.2013 11:46
  1

  ATI katalizör sürücülerini kurduktan sonra Xubuntu ile benzer bir sorun yaşadım. 2 fglrx paketlerinin temizlenmesi, uygun sürücülere ve hızlandırmaya sahip olmamasına rağmen düzgün bir şekilde giriş yapmamı ve bir masaüstü bilgisayarına sahip olmamı sağladı.

      
  verilen cevap user204363 18.10.2013 22:50
  1

  Ubuntu 14.04.2'de de aynı problemi yaşadım. Ve bu çözüldü:

   apt-get install ubuntu-desktop
  
      
  verilen cevap Samer 08.04.2016 01:08
  1

  Ubuntu'nun son sürümünü kullan

  Buradaki diğer cevaplar çok iyi, ancak vurgu gerektiren bir nokta, genel bir kural olarak, Ubuntu'nun en son sürümünü veya en azından en son uzun vadeli destek (LTS) sürümünü kullanmanız gerektiğidir. Ubuntu, tüm işletim sistemleri gibi, video (ve diğer) donanımlar için sürücülere dayanır ve bu sürücüler genellikle donanım girişini geciktirir. Yani, bilgisayarınız 2016'da yeni bir model olarak sunulduysa, o yıldan önce Ubuntu sürümlerinde destek içermeyen donanım içerebilir. Donanım desteklendiğinde bile, daha yeni bir sürümde düzeltilebilecek hatalar olabilir.

  Ubuntu sürüm numaraları tarihleri ​​- 16.04, 2016 yılının Nisan ayında (04) piyasaya sürüldü; 16.10, 2016 yılının ekim ayında (10) piyasaya sürüldü; 17.04, 2017 yılının Nisan ayında (04) yayınlandı; ve bunun gibi. Ubuntu'nun yeni sürümleri her altı ayda bir görüntülenir.

  Çift sayılı yıllardaki Nisan sürümleri uzun vadeli destek (LTS) versiyonlarıdır. Diğer sürümler gibi, bunlar da çekirdek ve X Pencere Sistemi sürüm güncellemelerini görmektedir. İlk LTS sürümünün yayınlanmasından yaklaşık üç ay sonra ve bundan yaklaşık iki yıl sonra her altı ayda bir, LTS sürümleri için yeni nokta sürümleri görünür. Bu nokta sürümleri, bir önceki sürümden çekirdek ve X güncellemelerini içerir. Böylece 16.04.1, (biraz güncellenmiş) bir çekirdek ve 16.04'ten X'i kullanır; 16.04.2 bu bileşenleri 16.10'dan ödünç alıyor; 16.04.3 bu bileşenleri 17.04'ten kullanacaktır; ve bunun gibi. LTS sürümleri için toplam beş nokta sürümü kullanıma sunuldu, ardından yeni büyük sürümlere ihtiyacınız varsa daha yeni bir Ubuntu sürümüne geçmeniz gerekiyor. (Çekirdek veya X serisinde hata düzeltmeleri olabilir, ancak yeni sürümlere güncellemeler olmayabilir.)

  Böylece, özellikle yeni bir donanımınız varsa, bir LTS sürümü olmasa bile en son sürümü kullanmanız gerekebilir; ya da bir LTS sürümünde ısrar ederseniz, en son nokta sürümünü kendi sırasına göre kullanmanız gerekebilir. Ancak çok yeni donanımlar için, kurulumu zor olabilecek kanama sürücülerini beklemeniz ya da izlemeniz gerekebilir.

  LTS dışı sürümlerin yalnızca dokuz ay boyunca desteklendiğini unutmayın; ancak LTS sürümleri beş yıldır destekleniyor. Bu nedenle, mümkünse en yeni LTS nokta bırakma ile en iyi şekilde yapıştırmak en iyisidir; ancak en son çekirdek ve X Pencere Sistemini almak için en son LTS olmayan sürümü veya yeni sürümün beta sürümünü kullanmanız gerekebilir.

  Donanımınız daha eskiyse, eski bir Ubuntu sürümünü kullanabilirsiniz; ancak daha önce belirttiğim gibi, en yeni sürüm, eski donanımlarda bile sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek hata düzeltmelerini içerebilir.

      
  verilen cevap Rod Smith 05.05.2017 05:07

  Etiketlerdeki diğer soruları oku