Ubuntu nasıl para kazanıyor?

84

Biz ücretsiz olarak kubuntu / ubuntu / lubuntu / edu / etc ... gibi çeşitli dağıtımlar olsun. Sürekli olarak kritik güncellemeler alırız. Ubuntu reposlarından istediğimiz programları indirebiliriz. Gee, bütün bunları desteklemek için ne tür bir CDN ağının olduğunu hayal bile edemiyorum. Ayrıca, Ubuntu'nun onlar için çok çalışanı var: Ubuntu işleri

Birisi bunun finansal olarak nasıl mümkün olabileceğini açıklayabilir mi?

    
sordu Stann 15.01.2011 20:42

6 cevap

87

Öncelikle çok sayıda insan Ubuntu'da boş zamanlarında çalışır (birçoğu programlama, ama aynı zamanda örneğin insanların sorularını yanıtlayanlar). Ayrıca bazı kişiler Ubuntu'ya bağışta bulunun .

Ancak öykünün daha fazlası var. Canonical Ltd . Ubuntu için yaratılan ve ödemeye devam eden özel bir şirkettir. Canonical'ın kar etmediğini biliyoruz, ancak Canonical başlangıçta çok milyonerlik bir Mark Shuttleworth tarafından kuruldu. Hemen para kazanmaya odaklanmak zorunda.

Ancak Canonical şimdi Ubuntu'yu karlı hale getirmeye bakıyor. (Sonuçta, her ay 600+ çalışanı var!) bazı göstergeler başarılı olmuştur. Önemli gelir akışları Ubuntu etrafında hizmet sunuyor:

  • Peyzaj sattıkları destek hizmetleri (çoğunlukla iş için)
  • İşletmelere taahhüt hizmetleri (örneğin Dell gibi OEM'lerle veya Google'a Chrome OS ile yardımcı olmak ). Ubuntu cep telefonlarına ve TV'lere doğru ilerledikçe, bu durum büyüyecek.
  • Ubuntu Yazılım Merkezi'nin ücretli bölümü (Canonical, satın alma işlemlerini gerçekleştirir)
  • Kanonik Mağaza (fiziksel Ubuntu markalı ürünler satılıyor)
  • Launchpad.net kullanmak isteyen kapalı kaynak projeleri lisans satın alabilir
  • Ubuntu One (çevrimiçi dosya depolama ve senkronizasyon servisi) ve Müzik Mağazası (Ubuntu içinden müzik satışı) - üretilmiyor .
  • Amazon yönlendirmeleri. Ubuntu Dash'ı ararken, Amazon ürünlerini görebilirsiniz (kapatmamışsanız). Ubuntu bunları keser. [referans incinmez]

Bunların hepsi, Canonical umutlarının büyüyeceği alanlar.

    
verilen cevap 8128 15.01.2011 20:54
11

Canonical'in kurumsal müşteriler için Ubuntu'nun özel dağıtımlarını yapmasını unutalım!

    
verilen cevap Nick Pascucci 16.01.2011 06:20
10

Çok sayıda Ubuntu kurulumunu tek bir yerden yönetmek için Manzara da var.

    
verilen cevap papukaija 15.01.2011 22:00
6

firefox’un bir ubuntu özel google araması var. insanlar normal google aramalarına oldukça benzer olanları kullanıyorsa, o zaman para kazanıyor. Bazı sitelerimde var ve nakit getiriyor. İnsanlara büyük arama kutuları olarak neler yapılacağını hayal edemiyorum.

tüm firefox’un en büyük jeneratöründen sonra

    
verilen cevap James 12.10.2011 18:59
4

Özellikle kurumsal müşterilere destek sözleşmeleri satıyorlar. T-shirtleri ve bunları desteklemeye yardım etmek için de satın alabilirsiniz.

    
verilen cevap psusi 15.01.2011 20:46
4

Başka bir konu işletmeler için sunucularda

    
verilen cevap antman1380 15.01.2011 23:50

Etiketlerdeki diğer soruları oku