Ne tür masaüstü ortamları ve kabukları mevcut?

406
  

Bu soru belirli bir kriteri dolduruyor. Yanıtlarını korumaya yardımcı olmaya teşvik edilirken, lütfen "büyük liste" sorularının genellikle Ubuntu'ya sorulmasına izin verilmediğini ve başına kapatılacağını unutmayın. SSS . yazılım önerisi etiketi hakkında daha fazla bilgi.

Ubuntu kullanıcılarının kurması için ne tür masaüstü ortamları veya kabukları var?

Lütfen her biri için bir masaüstü ortamı veya kabuğu listeleyin:

 • neden beğendiğinizi veya önerdiğinizle ilgili bir açıklama (özellikler, performans, vb.).
 • tercihen Ubuntu'da çalışan ve bazı özelliklerini gösteren iyi bir ekran görüntüsü.
 • Kullanılabilmesi için minimum gereklilik, Gerekliliğini düşürecek herhangi bir ayar varsa (kde'nin düşük yağlı profili gibi); söz konusu ayarı nasıl etkinleştiririm
 • Depolarda nasıl kurulacağına dair bazı talimatlar varsa, lütfen bir yazılım merkezi bağlantısı sağlayın
sordu Amith KK 06.05.2017 19:02

29 cevap

194

GNOME Shell


GNOME Shell'in Ubuntu GNOME 16.04LTS Üzerine Uygulamaya Genel Bakış GNOME ile 3.18

GNOME Kabuğu, GNOME projesi tarafından GNOME 3 için geliştirilen "resmi" kabuktur. Resmi olarak desteklenen Ubuntu GNOME lezzetinin kullandığı varsayılan arayüz ve , Unity yerine 17.10'dan beri ana Ubuntu aroması için varsayılan arabirimdir.

Özellikler

 • Mutter'de pencere yöneticisi" bölümünü kullanır. pencere yöneticisi için wikipedia.org/wiki/Compiz "title=" Vikipedi'deki Compiz pencere yöneticisi "> Compiz .
 • Etkinliklere Genel Bakış tüm bilgilerinizi görüntülemenin kolay bir yolunu sunar. pencereleri açın, çalışma alanları arasında pencereler sürükleyin, uygulamaları arayın ve daha fazlası.
 • Bildirimler sisteminde sunulan revize edilmiş Bildirimler sistemi bildirimlere hızlı bir şekilde yanıt vermenize veya uygun bir zamanda onlara geri dönmenize yardımcı olmak için tasarlandı.
 • Uzantılar , GNOME Kabuğunun işlevselliğini ve arayüzünü genişletmenizi sağlayan güçlü bir özelliktir. Mevcut olanları görmek için GNOME Shell Extensions web sitesine bakın. Bu uzantıların nasıl yükleneceği hakkında daha fazla bilgi için bu sorunun cevabına bakın .
 • Varsayılan olarak, Etkinlikler Genel Bakış ve Çalışma alanları bunun yerini alması gerekiyor. Bu ilk başta biraz alışmak gerekebilir. Veya alternatif olarak, pencere küçültme düğmesini etkinleştirmek için GNOME Tweak Tool'u kullanabilirsiniz.
 • GNOME Kabuğu, otomatik çalışma alanı yönetimini kullanır; Herhangi bir anda, aktif pencereleriniz olduğu kadar çok çalışma alanı ve sadece daha fazla pencereyi başlatmak için fazladan boş bir alan açar. Bir çalışma alanından tüm pencereleri kaldırdığınızda, ihtiyaç duyulana kadar bu çalışma alanı kaldırılacaktır. Alternatif olarak, statik çalışma alanı sayısını ayarlamak için GNOME Tweak Tool'u kullanabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

GNOME Shell, donanım hızlandırması gerektirir ve Birlik'e kabaca benzer gereksinimlere sahiptir. Bu yazının yazıldığı an itibariyle, GNOME geliştiricileri GNOME Kabuğunun en çok dört ila beş yaşında olan herhangi bir donanımda çalışabilmesini sağlamak.

Nasıl Gidilir?

17.10'dan önce, Ubuntu GNOME , varsayılan olarak yüklü ve kullanılan tam gelişmiş bir GNOME masaüstü ortamına sahip bir Ubuntu aromasıydı . Unity, KDE veya başka bir masaüstü ortamını kullanmayı düşünmüyorsanız, GNOME Shell'i Ubuntu'ya yüklemek için önerilen yöntem budur. 17.10'dan itibaren, varsayılan Ubuntu kurulumu Ubuntu teması ve dock ile GNOME Kabuğu kullanır. Bir vanilya GNOME Kabuğu, vanilla-gnome-desktop paketi kullanılarak yüklenebilir.

GNOME Kabuğu, resmi Ubuntu depolarında kullanılabilir. Mevcut bir yüklemeye kurmak için, buraya tıklayın:

Veya bunu Terminal içinde çalıştırın:

sudo apt install gnome-shell

Veya GUI yöntemini tercih ederseniz, GNOME Yazılımında (veya daha eski Ubuntu sürümlerinde Ubuntu Yazılım Merkezi) "gnome kabuğu" araması yapın ve gnome-shell paketini yükleyin. Nasıl kurulacağına dair daha fazla bilgi bulunabilir: Burada . (Ayarlar, vb. Dahil komple paket, ubuntu-gnome-desktop paketinde bulunur).

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 06.12.2017 12:09
159

Birlik (Varsayılan olarak 11.10 - 17.04 sürümünde yüklendi)


Unity Dash'ta Uygulama Lensi

  

2010 yılında kurulan Mark Shuttleworth tarafından başlatılan Birlik projesi ve Canonical, masaüstü ve netbook kullanıcıları için tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere yola çıktı. Projenin kalbinde büyük bir tasarım, Birlik ve Uygulama göstergeleri, Sistem göstergeleri ve OSD'ye Bildirim gibi teknolojilerin kullanılması, Özgür Yazılım masaüstündeki ortak sorunları çözmeye çalışırken, dokunma, tutarlılık ve işbirliği deneyimini optimize etti.

Birlik, GNOME 3 için varsayılan kabuktu "http://www.ubuntu.com/desktop" title="Resmi Ubuntu web sitesi"> Ubuntu , 11.04 ile başlıyor. 17.10'da, orijinal olarak planlandığı şekliyle Unity 8 yerine GNOME Shell'in yerini aldı.

Özellikler

 • Birlik, Compiz pencere yöneticisinde pencere yöneticisi.
 • tarafından desteklenmektedir.
 • Başlatıcı Birlik masaüstünün temel bileşenleri. Şu anda çalışan uygulamaların kaydını tutar ve kolay erişim için favori uygulamalarınızı sabitlemenizi sağlar.
 • Tire hakkında daha fazla bilgi size izin verir uygulamaları, dosyaları, müzik ve videoları aramak ve son zamanlarda kullandığınız öğeleri gösterir. Başlatıcıda 'Ubuntu Düğmesi'ne tıklayarak veya Süper tuşuna basılarak başlatılabilir.
 • Herhangi bir açık pencereye Süper + 1 / 2 / 3 / .. ile hızlıca geçebilirsiniz. ./ 9 . Bu, özellikle aynı birkaç uygulama arasında geçiş yaparsanız, özellikle kullanışlıdır. Bir tarayıcı, bir dosya yöneticisi ve bir editör, ancak diğer uygulamaları da açabilirsiniz, bu yüzden Alt + istenen pencereye sekme yapmak daha fazla zaman alacaktır.
 • Üst çubuk (Unity Paneli olarak bilinir) uygulama ve sistem göstergeleri . Unity Panel, diğer masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında benzersiz bir özelliğe sahiptir: bu, maksimum sayıda uygulamanın başlık çubuğunu ve menü çubuğunu emer ve entegre eder, böylece kullanışlı içeriği görüntülemek için daha fazla dikey alan sağlar.
 • Mac OS X'te kullanılana benzeyen genel bir menü, Birlik Panelindeki uygulama menüsünü gösterir. Menüyü, Unity Panel'in sol kısmının üzerine getirerek veya Alt tuşunu basılı tutarak ortaya çıkarabilirsiniz. Alternatif olarak, Yerel olarak etkinleştirebilirsiniz. Uygulama menüsünü pencere başlık çubuğuna taşımak için Entegre Menüler (LIM) .
 • HUD başka bir şeydir. Birliğin benzersiz özelliği. Başlatmak ve uygulama menü öğelerini kolayca aramak için Alt tuşuna basın. Ofis takımları, görüntü editörleri, grafik araçları vb. Gibi ağır uygulamalar ile çalışmak için çok yararlıdır.

Sistem Gereksinimleri

Birlik Kabuk, çalıştırmak için bir 3D grafik kartı ve donanım hızlandırması gerektirir. Ancak, daha az güçlü donanımlarda çalışacak bir 'düşük grafik modu' var. Bkz. Donanımınızın Birlik'i destekleyip desteklemediğini belirlemek için video kartımın Birlik'i çalıştırabileceğini nasıl bilebilirim?

Nasıl Gidilir?

Birlik, ana Ubuntu aromasıyla birlikte gönderilen arayüzdür. Bu nedenle, Unity'yi edinmenin önerilen yolu, kurulum resmini Ubuntu resmi web sitesinden indirip denemek olacaktır. Ancak, Ubuntu'nun farklı bir masaüstüne sahip bir lezzetini çalıştırıyorsanız, burayı tıklayarak buraya kolayca yükleyebilirsiniz:

Veya bu komutu 17.04’e kadar Terminal ’de çalıştırarak:

sudo apt install ubuntu-desktop
    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 06.12.2017 12:15
138

Xfce

Xubuntu 14.04; xubuntu.org adresinden ekran görüntüsü

Xfce, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olmakla birlikte, sistem kaynakları üzerinde hızlı ve düşük olmayı hedeflemektedir. DE'nin işlevselliğini büyük ölçüde artıran çeşitli ek uygulamalar ve panel eklentileri ile birlikte gelir.

Nasıl elde edilir

XFCE paketi. Ayrıca Ubuntu Yazılım Merkezi'nde bulabilir veya bir terminal yazabilirsiniz:

sudo apt-get install xubuntu-desktop

Daha fazla talimat var buradaki .

Ubuntu'nun, Xubuntu (yukarıda resimde) adlı bir XFCE dönüşü vardır. Bu sayfadan indirilebilecek resmi resmi (.iso) kullanarak yüklemeniz önerilir.

Bazı hoş ek Hediyeler arıyorsanız, sudo apt-get install xfce4-goodies dosyasını çalıştırarak Goodies yükleyin.

    
verilen cevap sagarchalise 13.04.2017 14:25
110

KDE Plazma

KDE, muhtemelen GNOME'dan sonra kullanılabilen ikinci en iyi DE'dir.

Özellikler

 • Çok özelleştirilebilir, KDE görünüm ve his kolayca değiştirilebilir. Seçeneklerin aralığı sadece inanılmaz.
 • Uygulamaları Uygulama Başlatıcı , geleneksel bir Menü ve bir Pano.
 • Paneller , geleneksel görev çubukları veya rıhtımlar gibi davranabilir.
 • Plazma widget'ları arka planda veya bir panelde kullanılabilir.
 • Etkinlikler nasıl kullanılır? çalışma alanlarınızı düzenlemenin bir yolunu sunar bağımsız bir şekilde,.

Sistem Gereksinimleri

KDE hafif bir sistem değildir. Unity 3D'ye benzer gereksinimleri var, ancak eski sistemler için "düşük yağlı" bir ayar var.

Nasıl Gidilir?

Ubuntu'nun Kubuntu adlı bir KDE Plazma lezzetine sahip olması. Bu yüzden, Ubuntu'da Plasma masaüstünü almak için önerilen yöntem Kubuntu indir ve liveboot veya install.

Zaten bir Ubuntu aroması çalıştırıyorsanız ve sisteminizi Kubuntu masaüstü lezzetine dönüştürmek istiyorsanız, Ubuntu deposunda kubuntu-desktop paketini kurabilirsiniz. Bunu yapmak için, buraya tıklayın:

Veya bu komutu Terminal 'de çalıştırın:

sudo apt install kubuntu-desktop

* Buntu aromanızı değiştirmek yerine plazma masaüstünü yükleyebilirsiniz.

Veya bu komutu Terminal 'de çalıştırın:

sudo apt install plasma-desktop
    
101

LXDE (Hafif X11 Masaüstü Ortamı)

LXDE, yüksek performans ve düşük kaynak kullanımına odaklanan son derece hafif bir masaüstü ortamıdır. Şu anda Lubuntu ( resimdeki ) tarafından kullanılan varsayılan masaüstü ortamıdır.

Özellikler

 • Hafif

  Daha az CPU'ya ihtiyaç duyuyor ve makul bellekle son derece iyi performans gösteriyor.

 • Hızlı

  1999'da üretilen eski bilgisayarlarda bile iyi çalışır ve 3D hızlandırma gerektirmez.

 • Enerji tasarrufu

  Piyasadaki diğer sistemlere görev yapmak için daha az enerji gerektirir.

 • Basitçe Güzel

  GTK + 2 tarafından desteklenen uluslararası ve parlak bir kullanıcı arayüzü içerir.

 • Kullanımı kolay

  Basit EeePC benzeri başlatıcı kullanıcı arabirimini veya Windows benzeri bir uygulama panelini kullanmak için bir seçenek sunar.

 • Özelleştirilebilir

  LXDE'nin görünümünü ve stilini özelleştirmek kolaydır.

 • Ek Özellikler

  Sekmeli dosya tarama veya OS X gibi işletim sistemlerinden bilinen menü çalıştırma iletişim kutuları gibi ek özellikler sunar. Yeni uygulamaların simgeleri kurulumdan sonra masaüstünde görünür.

 • Masaüstü bağımsız

  Her bileşen, farklı Unix benzeri sistemlere sahip LXDE bileşenlerini kullanma esnekliği sunan diğer LXDE bileşenlerinden bağımsız olarak kullanılabilir.

 • Standartlarla uyumlu  Freedesktop.org tarafından belirtilen standartları takip eder.

Kaynak: İşte

Lubuntu için Sistem Gereklilikleri (LXDE + Ubuntu)

Lubuntu 128 MB RAM ile bir Pentium II veya Celeron sistemine kurulabilir, ancak böyle bir sistem günlük kullanım için yeterince iyi performans göstermeyecektir.

256MB - 384MB RAM ile performans daha iyi olacak ve sistem daha kullanışlı olacak.

512MB RAM ile çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Varsayılan "Masaüstü" yükleyicisi, 384-800 MB RAM gerektirir (seçilen seçeneklere bağlı olarak). Sorunlarınız varsa "Alternatif" yükleyiciyi de kullanabilirsiniz.

Nasıl elde edilir

LXDE Masaüstü Ortamı, Ubuntu Yazılım Merkezi'nde bulun veya aşağıdaki komutu yazın. terminal

sudo apt-get install lubuntu-desktop

Daha fazla talimat var buradaki .

Ubuntu'nun Lubuntu adında bir LXDE dönüşü vardır. İndirilebilecek resmi resmi (.iso) yüklemeniz önerilir. < bir href="https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu"> bu sayfa .

    
verilen cevap Zignd 06.05.2017 18:10
74

Tarçın

Tarçın bir Gnome-Shell masaüstü çataldır. Geliştiriciler amaçlarına hitap etse de, daha basit bir geleneksel masaüstü arayüzü oluşturmak için kesinlikle bir Gnome-2 arayüzü değildir.

Masaüstü, yakından ilişkili kuzeninin birçok özelliğini paylaşır - ve belirli Tarçın uzantıları ile genişletilebilir.

Gereksinimler, Birlik ve Gnome-Shell ile aynıdır, bunun için 3D Grafik hızlandırılmış grafik kartı gerekir.

Bu değişime tabidir - Gnome-shell Mutter de Muffin denir. Gelecekteki ihtiyaçların neler getireceğini görmek ilginç olacaktır.

Bağlantılı Soru:

 1. Tarçın Masaüstünü nasıl yüklerim?
verilen cevap fossfreedom 13.04.2017 14:23
67

MATE

MATE , GNOME 3'ün duyurulduğu ve bazı kullanıcıların tutmak istediği GNOME 2'nin bir çatalıdır. Geleneksel GNOME 2 arayüzü gidiyor. Geleneksel GNOME 2 arayüzüne olabildiğince yakın olmayı hedeflemektedir. Proje şu anda öncelikli olarak 14.04'ten beri resmi Ubuntu MATE spin (yukarıda resmedilmiştir) tarafından desteklenmektedir.

Özellikler

 • MATE türetilmiştir ve geleneksel GNOME 2 masaüstü ortamına olabildiğince yakın kalmaya çalışmaktadır. Özellikle Unity ve GNOME Shell tarafından sunulan yeni masaüstü metaforlarından hoşlanmayanlara hitap ediyor ancak farklı bir DE'ye geçmek istemiyor.
 • Birkaç GNOME uygulamasının çatallı varyasyonları ile birlikte gelir.
 • MATE şu anda hala GTK + 2 kullanıyor, ancak GTK + 3’e geçebilir gelecekteki.
 • MATE ve GNOME arasındaki tüm anlaşmazlıklar 1.2 sürümünden itibaren çözüldü , böylece her iki DE, bir tane istenirse aynı sisteme kurulabilir.

Sistem Gereksinimleri

MATE, temel aldığı GNOME 2'ye çok benzediğinden, benzer donanım gereksinimlerine sahip olmalıdır. GNOME 2 oturumunda Ubuntu 11.04 veya daha önce çalışabilen bilgisayarlar da MATE ile başa çıkabilmelidir. Örneğin, Unity veya GNOME Shell gibi 3D grafik desteğine ihtiyaç duymaz. Ayrıca, bu Linux Mint Forumları yayınına bakmak isteyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Resmi bir Ubuntu dönüşü için tam destekli bir MATE DE almanın en kolay yolu Ubuntu MATE kullanmaktır. .İso dosyasını "İndir" sayfasından indirin ve bir LiveUSB / DVD oluşturmak için kullanın.

MATE'yi önceden var olan normal bir Ubuntu kurulumuna yüklemek isterseniz, bkz. MATE'yi (masaüstü ortamı) nasıl yüklerim? kurulum hakkında bilgi için. Yüklemenin birden fazla yolu olduğunu unutmayın; Bazıları Linux Mint depolarını eklemeyi içerir ve potansiyel olarak sorunlara neden olabilir.

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 30.04.2018 10:31
63

Panteon

Panteon, temel OS Luna ve daha sonra kullanılmak üzere tasarlanmış masaüstü kabuğudur. Bununla birlikte, Ubuntu'da kullanım için de ayarlanabilir.

Özellikler

 • Üst panele WingPanel denir. GNOME 2 ve GNOME Shell panelleri arasındaki bir miktara benzer.
 • Slingshot, Pantheon'un kullandığı uygulama başlatıcısıdır.
 • Pantheon Wallpaper, Nautilus yerine masaüstü duvar kağıdını yönetmek için kullanılır.
 • Plank, Doo'nun Mono yerine Vala'yı kullanması için yeniden yazılan yeni sürümüdür. Bir dock görevi görmek için ekranın altında oturur.
 • Cerebere, arka planda oturan ve tüm diğer bileşenlerin çalışmasını denetleyen ve çökmeleri durumunda bunları gerektiği şekilde yeniden başlatan bir programdır.
 • Panteon, hafif ve modüler olarak tasarlanmıştır. Kullanmak istediğiniz bileşenleri seçip seçebilir ve başkalarıyla birlikte uygun gördüğünüz şekilde değiştirebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

temel işletim sistemi Jüpiter GNOME 2'yi ve Plank'ın eski bir sürümünü kullandı. Temel OS Luna sürümü GNOME 3 ve Panteon'a geçti ve daha hafif olması gerekiyordu . Ubuntu'yu rahatça çalıştırabilen bir makinenin Pantheon'u ele alma konusunda hiçbir problemi olmamalıdır.

Temel projenin, daha fazla bilgi sağlayan temel işletim sistemi kullanıcı kılavuzunda bir Teknik Özellikler sayfası var. Pantheon'un sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekenleri gösteren bilgiler.

Nasıl Gidilir?

Detaylı talimatlar için Pantheon masaüstü ortamı nasıl kurulur? sayfasına bakın.

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 07.11.2017 21:51
60

GNOME Flashback (Ubuntu Classic / GNOME Panel)

Bu, yeni GTK3 ve diğer modern teknolojileri (GTK3 ve diğer teknolojilerle entegrasyon GNOME Flashback ve MATE arasındaki temel farktır) kullanmak için kullanılan temel veya klasik GNOME masaüstü bilgisayardır. GNOME Flashback, Ubuntu'nun (Ubuntu 10.10 ve önceki sürümleri) önceki sürümlerinde kullanılan aynı masaüstü ortamıdır. Ancak her şey gibi, yeni sürümde de gelişmeler oldu.

Neden bugün kullanmalı? Unity, GNOME Shell veya KDE gibi bir '3D' masaüstü ortamı olmadığı için eski donanımlarda daha hızlı çalışır. Aynı zamanda standart Ubuntu'da çok verimli bir kurulum, Birlikten farklı birkaç bağımlılık var ve pek çok ekstra uygulamada çekilmez. Kısacası, Birlik olmadan saf bir 'Ubuntu' deneyimi istiyorsanız, GNOME Flashback'i kullanın.

Özellikler (GNOME 2'ye kıyasla)

 • Klasik menü hala mevcut, ancak Sistem Ayarları panelini kullandığımızdan beri Sistem menüsü artık yok.
 • Gnome Panel 2'nin özelleştirildiği gibi aynı şekilde özelleştirilebilir, ancak bunu yaparken Alt tuşunu basılı tutmanız gerekir.
 • Önceden sahip olduğumuz tüm özelliklerin yanı sıra daha kararlı ve kullanışlı hale getirmek için düzeltmeler yapıldı: applet'ler sol, orta veya sağa gruplandırıldı, böylece Applet'ler Gnome Panel 2'de olduğu gibi karıştırılmaz. GTK3'e geçmek, dikey paneller için daha iyi destek anlamına gelir.

Nasıl edinilir?

GNOME Flashback resmi Ubuntu depolarında kullanılabilir. Mevcut bir yüklemeye kurmak için, buraya tıklayın:

Veya bu komutu Terminalde kullanabilirsiniz: sudo apt install gnome-session-flashback

Bağlantılı Soru:

 1. GNOME Klasik Masaüstüne nasıl geçilir?
verilen cevap suli8 13.04.2017 14:25
48

Müthiş

Özellikler

Awesome, bir pencere yöneticisi olarak maskeleyen bir masaüstü ortamıdır. Varsayılan olarak, favori uygulamalarınızı Gnome, Xfce, vb .'den tutabilen bir systray içeren temel bir üst panel ile birlikte gelir. Awesome'ın temel işlevlerini genişleten çok iyi bilinen "widget" kitaplıkları vardır.

Awesome bir döşeme penceresi yöneticisidir, yani pencereleri örtüşmeden otomatik olarak düzenleyebilir ve böylece ekranı doldururlar. Windows ayrıca "yüzer" (Windows, OS X, vb. Standart davranış) için de yapılabilir.

Awesome'ın döşeme özellikleri aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 1. Boş ekran alanı yok.
 2. Pencereleri istenen düzenleme ile düzenlemek için fare / trackpad ile uğraşmanız gerekmez.
 3. Yerleşik döşeme düzenleri, ortaya çıkan sık karşılaşılan senaryoları kapsar.
 4. Döşeme düzenlemeleri kolayca kodlanır ve anahtar sözcükler aracılığıyla dinamik olarak çağrılabilir.
 5. Mouse desteği tümleşiktir. Bir fare üzerinde yoğun olarak çalışanlar için bu, tipik yüzer pencere yöneticilerinden geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Awesome, son derece özelleştirilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır (yapılandırma bölümüne bakın) ve özellikle masaüstü ortamlarında büyük bir kontrole sahip olan "güç kullanıcıları" arasında özellikle popülerdir (örneğin, Arch Linux topluluğunda harika bir takip vardır). .

Sistem gereksinimleri

Harika, çok hafif. Zenix dağıtıcısı onu kullanır ve 128MB'lık RAM ile çalışabilir (yalnızca takas bölümü ile 64MB). Sistemimde, LXDE'den daha az kaynak kullandığını gördüm! Awesome, kompozisyon veya herhangi bir efekt yapmaz, bu yüzden eski grafikleri olan sistemler için yararlıdır (kompozisyon xcompmgr , vs kullanılarak etkinleştirilebilir.)

Kurulum

Harika Kurmak basittir. Ubuntu depolarından Awesome'ı yüklemek için terminalde sudo apt-get install awesome yazmanız yeterlidir. Yükleme, giriş yöneticisi Lightdm'de ​​Harika bir oturum içerecektir. Awesome'ı bu şekilde başlatmak, kablosuz, ekran vb. İle çalışmak üzere yapılandırılması sırasında birçok baş ağrısından kaçınacaktır.

Yapılandırma

Harika, Lua'da yazılan bir harici yapılandırma dosyasıyla yapılandırılır ( ~/.config/awesome/rc.lua ). Lua bilgisi gerekli değildir ve basit uzantılar ve varsayılan rc.lua ( /etc/xdg/awesome/rc.lua ) değiĢiklikleri ile çok şey yapılabilir. Otomatik geçiş uygulamaları basittir: rc.lua öğenizin sonuna uygun "spawn" komutunu ekleyin, ör. awful.util.spawn_with_shell("conky &") , conky çalışacaktır.

İki ekran görüntüsüyle ilgili olarak - 'temiz' sürümde, üst panel, solda beş etiket (veya "çalışma alanı") ve sağda çalışan çeşitli kısır widget'lar içeren varsayılan değerdir. . nm-applet ve pidgin systray alanındadır. Alttaki 'panel' aslında conky . 'Kirli' sürümde, conky gmusicbrowser 'dan parça bilgisini görüntülüyor, pencereler döşeniyor (bir Firefox penceresi görev listesi alanına küçültülmüş) ve Gnome Do, merkezde yüzüyor .

    
verilen cevap Chan-Ho Suh 18.08.2012 09:15
46

Aydınlanma (E)

Aydınlanma, son derece hafif olmakla birlikte, göz şekerine çok odaklanmak için kendini ayrı tutar.

Enlightenment'ın iki kullanılabilir sürümü, E16 (eski sürüm) ve E17 (yeni kararlı sürüm) vardır.

E17 daha modern.

Enlightenment'in özelliklerinin ayrıntılı olmayan bir listesi bu Wikipedia sayfasında hakkında bilgi edinilebilir.

Sisteminizde Aydınlanmayı nasıl ayarlayacağınız hakkında bir kılavuz için bu Ubuntu Dokümantasyon sayfasına bakın, ya da belki bu soru : Enlightenment'i (E17) nasıl yüklerim? .

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 13.04.2017 14:24
35

i3wm

i3wm (iyileştirilmiş döşemeli wm), dinamik ve döşeme penceresi yöneticisidir. Basitliği, hem kodu hem de konfigürasyonu vurgulayan en basit ve en temiz döşeme penceresi yöneticisidir.

Özellikler

 • Belgelenmiş kod.
 • Çoklu monitör desteği.
 • UTF-8 desteği.
 • Basit yapılandırma (programlama dili kullanılmamıştır)
 • Pencere yönetimi tamamen kullanıcı için ayrıldı. Bu, kullanıcının farklı düzenleri dinamik olarak denemeyi ücretsiz olduğu anlamına gelir.
 • Kayan açılır pencerelerin daha iyi kullanımı (şifrenin çoğu ve diğer bildirimler fayans olarak gösterilmez)
 • Vim'de olduğu gibi farklı modlar
 • Genişletilebilirlik için IPC (unix soketleri kullanarak).

Ekstra

 • posta listesi, IRC ve sss kullanarak büyük kullanıcı desteği.
 • bildirim arka planı (dunst) ve daha fazla özelleştirme için j4status ( j4tools 'dan)

Kurulum

i3, apt

kullanılarak yüklenebilir
sudo apt-get install i3

i3, linux'un popüler rakamlarından bazıları tarafından kullanılmıştır. 1 2

    
verilen cevap Avinash R 30.01.2014 19:04
31

Chrome OS Masaüstü Ortamı

NOT: adlı proje Nisan 2016'ya kadar öldü .

Bu, Google'ın Chrome OS işletim ortamıdır ve bildiğim kadarıyla, yalnızca 64 bit makinelerde çalışır.

Masaüstü ortamını kurmak için masaüstü ortamını kullanın, indirin buradan ve ardından çift tıklayarak yükleyin.

Komut isteminden indirmek ve yüklemek için aşağıdaki komutları da kullanabilirsiniz:

wget https://github.com/downloads/dz0ny/lightdm-login-chromeos/lightdm-login-chromiumos_1.0_amd64.deb 
sudo dpkg -i lightdm-login-chromiumos_1.0_amd64.deb

    
verilen cevap bkd.online 29.04.2016 13:11
30

Mythbuntu

Mythbuntu, XFCE 'yi kullanır, ancak bazı Ekstra özelleştirmeler. Öncelikle, MythTV ile kullanım için medya bilgisayarları içindir.

Sistem Gereksinimleri

sistem gereksinimlerinin eksiksiz bir listesi mythbuntu.org adresinde bulunabilir.

Nasıl Gidilir?

mythbuntu-desktop paketini apt-get veya Ubuntu Yazılım Merkezi'ni kullanarak yükleyebilirsiniz. Mythbuntu SSS kurulum hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

    
verilen cevap Graham 13.04.2017 14:25
30

Qtile

QTile, tamamen Python'da yazılmış bir pencere yöneticisidir. Python dilini kullanarak son derece yapılandırılabilir ve bunu çoğunlukla istediğiniz gibi yapmak için betimleyebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, bir döşeme pencere yöneticisi, bu da oldukça düzenli bir masaüstü olsun demektir.

Nasıl elde edilir

11.10 (Oneiric Ocelot), 12.04 (Precise Pangolin), 12.10 (Quantal Quetzal), 13.04 (Ringing Ringtail), 13.10 (Saucy Salamander), 14.04 (Trusty Tahr) ve 14.10 (Utopic Unicorn) için paketler mevcuttur.

sudo apt-add-repository ppa:tycho-s/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install qtile

Yükleme bilgisi: İşte

    
verilen cevap Jo-Erlend Schinstad 30.11.2015 03:11
22

Unity 8 / Next (Masaüstü modu) (Üretilmiyor)

Softpedia’dan Resim

Unity 8 (veya Unity Next), Ubuntu Touch'da (telefon ve tabletler için) kullanılan arayüzdür ve sonunda Unity 7'nin yerini yeni bir masaüstü modu ile değiştirmesi planlanmıştır. Ağır gelişme altındaydı, ancak Ubuntu'nun 17.04 olduğu zaman devam etmedi.

Özellikler

 • Compiz, daha hafif ve daha yumuşak bir deneyim sunması gereken Qt lehine düştü.
 • Benzer şekilde Mir, Wayland ve geleneksel X11 sunucusu için tercih edilir.
 • Kapsamlar, objektifler, çizgi vb. için yeniden tasarlanmış bir yaklaşım.
 • Yakınsamaya odaklanma, aynı DE anlamı, tüm form faktörlerinde (telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar), duruma uygun şekilde kendini değiştirerek kullanılabilir.
 • Başlatıcıyı, gösterge menülerini, uygulama değiştiriciyi ve uygulama menülerini açığa çıkarmak için kenarda hızlı kaydırma yapan bir arayüz.

Nasıl elde edilir

Not: Unity 8, masaüstüne hazır kabul edilmez ve Canonical tarafından daha fazla geliştirme iptal edilmiştir. Açıkçası, hatalar mevcut olacak, ancak bazı bölümlerin bir fare ve klavye ile daha iyi bir şekilde kullanımını kolaylaştırmak için optimize edilmesi veya eklenmesi gerekebilir.

Yine de denemek istiyorsanız, "Ubuntu" için bir günlük derleme Bir sonraki "masaüstü" indirilebilir. Normal bir görüntü gibi bir LiveUSB / DVD oluşturmak için kullanabilirsiniz. Canlı medyadan önyükleme yapmaya çalışırken COM32 veya benzeri olmayan bir görüntüden şikayet eden bir terminal alırsanız, Sekmesi 'ye basarak ve live ya da live-install ( "COM32R değil görüntü "USB anahtarından yüklemeye çalışırken hata" .

Düzenli Ubuntu'nuz zaten kuruluysa, ayrıca Unity 8 nasıl kurulur? / a> yükleme yönergeleri için veya aşağıdaki düğmeyi tıklayın:

Durdurulama notu

Birlik 8, Ubuntu 17.04'ün piyasaya sürülme süresi boyunca, telefonlar ve tabletler için Ubuntu Touch ile birlikte durduruldu. Mark Shuttleworth tarafından yapılan iptal bildirimi burada ve nedeninin Ubuntu'nun Bulut ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformları üzerinde sürekli gelişimini daha iyi odaklamak olduğunu belirtiyor. Bu nedenle kullanıcılar, Unical 8'in daha fazla geliştirilmesinin Canonical tarafından yapılmayacağını ve Unity 7'nin bir başka masaüstü ortamına (GNOME Shell gibi) geçiş yapmasını ve Unity 7'nin varsayılan masaüstü ortamı olarak değiştirilmesini dikkate almalıdır. 18.04 LTS tarafından düzenli Ubuntu için.

Eğer Unity 8'i masaüstüne zaten yüklediyseniz ve kaldırmak istiyorsanız, Kaldırma talimatları için Unity 8'i masaüstü bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 01.05.2017 00:41
21

Razor-qt (Durdurulan)

Bu, Ubuntu için kullanılabilen çok hafif bir masaüstü ortamıdır.

Yüklenecek adımlar:

sudo add-apt-repository ppa:razor-qt
sudo apt-get update
sudo apt-get install razorqt

    
verilen cevap bkd.online 23.08.2017 08:54
19

Deepin DE

Deepin, Deepin Music, Deepin Movie, Deepin Store ve kendi Control Center gibi diğer birinci taraf uygulamalarıyla entegre edilmiş kendi amaca yönelik masaüstü ortamını kullanır.

Topluluk üyeleri, hem Çin hem de uluslararası alanda kalkınma boyunca katılımcı bir rol oynamış ve "Özgürlük, Açıklık, Paylaşma, İşbirliği" sloganı ile faaliyet göstermektedir. Topluluk ayrıca belgelerin Çince'ye çevrilmesi ile Debian ile çalışır

Yüklemek isterseniz, terminalinizi açın ve

olarak yazın.
sudo -H gedit /etc/apt/sources.list

Ardından, açılmış dosyanın sonunda, muhtemelen başka bir Ubuntu sürümünün kod adıyla trusty değiştirerek borç satırları ekleyin (ancak başka değişiklikler yapmayın):

deb http://packages.linuxdeepin.com/deepin trusty main non-free universe
deb-src http://packages.linuxdeepin.com/deepin trusty main non-free universe

Şu anda deponun güvenilir (Ubuntu 14.04 LTS) ve kesin (Ubuntu 12.04 LTS) sürümleri vardır. Yüklediğinizde hangi sürümlerin desteklendiğini görmek için depoya göz atabilirsiniz . Ubuntu sürümünüzün kod adını bulmak için Sürümler wiki sayfasına bakın veya lsb_release -c dosyasını çalıştırın. Sürümünüz için özel olarak bir sürüm mevcut değilse, başka bir sürüm için oluşturulmuş sürümü deneyebilirsiniz (mümkünse sizinkilere yakın bir tane seçin).

Uygun satırları ekledikten sonra, dosyayı kaydedin, metin düzenleyicisinden çıkın ve terminale geri dönün.

Bu satırları tek tek yapıştırın:

wget http://packages.linuxdeepin.com/deepin/project/deepin-keyring.gpg
gpg --import deepin-keyring.gpg
sudo gpg --export --armor 209088E7 | sudo apt-key add -

O zaman neredeyse bitti. terminalde bu satırları tek tek yapıştırın

sudo apt-get update
sudo apt-get install dde-meta-core

Thats, Bu, bilgisayarınıza derinden DE yüklenecek ve giriş ekranından DE seçebilirsiniz.

    
verilen cevap Raja 16.02.2016 10:04
18

Budgie

Budgie, Solus İşletim Sistemi 'nin amiral gemisi masaüstüydü. Modern kullanıcı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, sadelik ve zarafet üzerine odaklanır.

Özellikler

 • Alternatif bir masaüstü deneyimi sunmak için temel teknolojileri kullanan GNOME yığınıyla sıkı bir şekilde bütünleşir
 • Yalnızca masaüstü için kullanıcılar oluşturuldu. Cep telefonu veya tablet yok!
 • Yolunuz dışına çıkar ve karmaşasız masaüstü deneyimi sağlar
 • Budgie Menu , hem kategori hem de kompakt görünümler sunan uygulamalarınıza hızlı erişim sağlar
 • Raven adlı yan panel, uygulamalara, bildirimlere ve özelleştirme merkezine tek bir yerden erişebilmenizi sağlar
 • Widget teması, simge teması, karanlık tema modu ve panellere derinlemesine modifikasyon dahil olmak üzere masaüstünüzün tüm yönlerini özelleştirin
 • Panel ayarları bölümü ile, panelin ve iç uygulamalarının nerede bulunduğunu ve tek tek uygulama ayarlarında ayrıntılı kontrolün olmasını seçebilirsiniz

Sistem Gereksinimleri

Budgie altta GNOME yığınını kullandığından, gereksinimler benzerdir. Budgie, Gnome Shell'den daha hafiftir.

Nasıl Gidilir?

17.04 ve üstü

Ubuntu'da Budgie masaüstünde bulmanın en iyi yolu, resmi lezzet Ubuntu Budgie . Bununla birlikte, Ubuntu'nun veya onun lezzetlerinden birinin mevcut bir yüklemesine kurmak isterseniz, Ubuntu Budgie için tüm Budgie Masaüstü Ortamı buraya tıklayarak yüklenebilir:

Veya bunu Terminal içinde çalıştırın:

sudo apt install ubuntu-budgie-desktop

16.10

16.10'dan itibaren, Budgie Desktop v10.2.7 doğrudan Ubuntu depolarından edinilebilir. Yüklemek için buraya tıklayın:

Veya bunu Terminal içinde çalıştırın:

sudo apt install budgie-desktop

16,04

Resmi olmayan lezzetleri budgie-remix 'i deneyin, ya da budgie-remix PPA :

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa
sudo apt update

Ardından burayı tıklayın:

Veya bunu Terminal içinde çalıştırın:

sudo apt install budgie-desktop
    
verilen cevap HEXcube 20.06.2017 20:54
14

Trinity

KDE3'ün bir çatalı olan Trinity masaüstü ortamı , ek depolar olmadan varsayılan olarak Ubuntu'da bulunmayan başka bir seçenektir. Yüklemek için talimatları izleyin:

 • Kesin olarak, deb kaynağını sources.list dosyasına ekleyin:

  deb http://ppa.quickbuild.pearsoncomputing.net/trinity/trinity-v3.5.13/ubuntu precise main
  deb-src http://ppa.quickbuild.pearsoncomputing.net/trinity/trinity-v3.5.13/ubuntu precise main
  deb http://ppa.quickbuild.pearsoncomputing.net/trinity/trinity-builddeps-v3.5.13/ubuntu precise main
  deb-src http://ppa.quickbuild.pearsoncomputing.net/trinity/trinity-builddeps-v3.5.13/ubuntu precise main
  
 • GPG anahtarını ekleyin:

  sudo apt-key adv --keyserver keyserver.quickbuild.pearsoncomputing.net --recv-keys 2B8638D0
  
 • Son olarak, paketleri indirin:

  sudo apt-get update
  sudo apt-get install kubuntu-default-settings-trinity kubuntu-desktop-trinity
  

Ubuntu'nun diğer sürümleri için, tüm belgelere buradan bakın.

    
verilen cevap bkd.online 13.03.2017 21:12
13

ince

  

sübtil, oldukça sıradışı bir döşeme yaklaşımı olan manuel bir döşeme penceresi yöneticisidir: Önceden tanımlanmış düzenlere güvenmek yerine, ince ekranı, ekranı özelleştirilebilir yuvalarla (yerçekimi olarak adlandırılır) bir ızgaraya ayırır.

Özellikler

 • Sıkı etiketleme: Diğer döşeme pencere yöneticilerinin aksine, ince, zayıf etiketlemeye izin vermez ve mevcut etkin görünüme bakılmaksızın, eşleşen etiketlerle birlikte pencereleri her zaman sanal masaüstlerine (görünüm olarak adlandırılır) eşler.
 • Yerleşik sistem tepsisi
 • Genişletilebilir yerleşik panel
 • Özelleştirilebilir tuş / fare eylemleri
 • Komut dosyasına odaklanın, Ruby'yi kullanın
 • Komut Satırı istemcisi
 • Genişletilmiş pencere etiketleme
 • Uyumluluk (EWMH / ICCCM / MWM / XDG Temel Dizini)
 • Çoklu başarı desteği (Xinerama / XRandR)

Nasıl Gidilir?

sübtil, 13.04 resmi depolarda kullanılabilir. 12.10 veya daha öncesinde, bu viiki ayrıntılarını kontrol edin.

sudo apt-get install subtle
    
verilen cevap Aryo Adhi 21.07.2013 07:50
10

Openbox

Openbox, kapsamlı standart desteği ile son derece yapılandırılabilir, yeni nesil bir pencere yöneticisidir. Kutu görsel tarzı minimalist görünümüyle iyi bilinir. Openbox, kutu görsel stilini kullanır ve tema geliştiricilere önceki kutu uygulamalarından daha fazla sayıda seçenek sunar.

Openbox, son derece yapılandırılabilir bir pencere yöneticisidir. Masaüstünüzle nasıl etkileşimde bulunduğunuzu hemen hemen her yönüyle değiştirmenize ve kullanmanın ve kontrol etmenin tamamen yeni yollarını bulmanızı sağlar. Pencereleri kontrol etmek için bir video oyunu gibi olabilir. Ancak Openbox, varsayılan kurulumda olduğu gibi, son derece basit tutulabilir, yani herhangi birisine uygun olabilir. Openbox, size her şeyi yapmadan kontrol sağlar.

GNOME ve K masaüstü uygulamaları göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir, bunların kolaylığını ve işlevselliğini Openbox'ın gücü ile birleştirebilirsiniz.

Artık durdurulan Crunchbang # tarafından kullanılan budur!

Daha fazla burayı öğrenebilirsiniz

    
verilen cevap Diego Lara 05.02.2016 21:23
10

LXQt (geliştirmede)

LXQt , hafif Qt masaüstü ortamıdır.

Senin yoluna girmeyecek. Sisteminizi asmaz veya yavaşlatmaz. Modern bir görünüm ve his ile klasik bir masaüstü olma üzerine odaklanmıştır.

LXQt, Linux ve BSD dağıtımlarının çoğuna zaten dahil edilmiştir, böylece normal sisteminizde veya bir VM'de deneyebilirsiniz. Yükleme hakkında daha fazla bilgi LXQt GitHub wiki'de bulunabilir.

Tarihsel olarak, LXQt, LXDE'nin ilk Qt aroması olan LXDE-Qt ile mevcut LXQt ile benzer hedeflere sahip bir Qt tabanlı masaüstü ortamı geliştirmeyi amaçlayan Razor-qt arasındaki birleştirme ürünüdür. LXQt'nin bir gün LXDE'nin bir ardılı olması gerekiyordu, ancak 09/2016'den itibaren hem masaüstü ortamları şu anda birlikte var olmaya devam edecek.

    
verilen cevap Woeitg 25.10.2016 11:48
9

Consort DM'si (Üretilmiyor)

Consort, GNOME 3 Yedekleme modunun bir çataldır. Tam olarak GNOME 2 gibi davranacak şekilde tasarlanmıştır ve mevcut GTK-2 kullanıcılarının GTK-3'e olanak sağlaması amaçlanmıştır.

Özellikler:

 • Gnome 2 tabanlı DM'yi sunar
 • GTK-3'ten yararlanma - GNOME 3 için uygulamaları çalıştırabilir
 • hafif / daha iyi performans ref

Distros eskiden kullanılmış

 • SolusOS
 • Colverleaf Linux

DM’nün DM’sini indirin veya ppa

GÜNCELLEME:

Bu, insan gücü eksikliğinden dolayı durduruldu Kapanış Kapılar

Colverleaf Linux şimdi bir dağıtım olarak durduruyor. Artık bir OpenSuse Eklentisi olarak geliştirildi ref

    
verilen cevap Avinash R 18.04.2014 01:05
7

KLyDE (Geliştirme Sürümü)

Bu, popüler masaüstü KDE ortamının hafif sürümüdür. Hala geliştirilmekte ve insanların kurulabilmesi için doğrudan mevcut değil, ama yakında bunu bekleyebiliriz.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinin here .

Lütfen bunun henüz erken geliştirme aşamasında olduğunu ve herhangi bir işletim sisteminde indirme veya yükleme için uygun olmadığını unutmayın. Bunu sadece tamamlanma uğruna söylüyorum.

    
verilen cevap bkd.online 09.03.2017 19:04
6

Xmonad

Xmonad, tamamen Haskell'de yazılmış bir fayans vitrin yöneticisidir. Haskell dilini kullanarak oldukça yapılandırılabilir ve bunu yapmak istediğiniz her şeyi yapmak için programlayabilirsiniz. Bir döşeme yöneticisi olduğu için, uygulama pencerelerini açarken otomatik olarak ekranın tamamını kullanır. Kullanılabilen çok sayıda pencere düzeni sezgiselliği vardır ve çalışma alanları, herhangi bir konfigürasyon deseni grubundan geçmek için ayrı ayrı konfigüre edilebilir.

Ekran görüntüsü, Xmonad’ın iki Xmobar durum çubuğu ile çalışmasını gösterir. Üst çubuk, düzenli olarak kullandığım 14 çalışma alanının her biri için farklı bir simge kullanacak şekilde özelleştirildi, bir guake benzeri terminal getirmek için bir simge, mevcut çalışma alanını belirleyen bir simge, etkin pencere başlığı ve diğer dinamik bilgiler. Sağ üstte, bir trayer sistem tepsisi görüntülenir. Alt Xmobar, sistem bilgilerinin çeşitli öğelerini görüntüler. xcompmgr, odaklanmamış pencerelerin opaklığını azaltmak için kullanılmıştır. Xmonad kullanıcıları ve geliştiricileri arasında çok iyi bir destek ağı var.

Çalışma alanı ve pencere yönetimi ve gezinme büyük ölçüde klavye kısayolları tarafından yapılır, ancak arabirimin fare olaylarına yanıt vermesi için yapılandırılması oldukça olasıdır.

Kişisel bir öneri olarak - Xmonad'ı beş yıldır kullandım, bu süre boyunca minimal bir konfigürasyondan çok kişisel bir konfigürasyona geliştirdim. Çok verimli bir arayüz haline geldi ve düzenli pencere yöneticilerine geri dönmek zorunda olduğum durumlar için onları tamamen inert ve tepkisiz buluyorum.

Nasıl elde edilir

Paketler ubuntu deposunda kullanılabilir. Muhtemelen xmobar ve tüccar yüklemek akıllıca.

sudo apt-get install xmonad xmobar trayer
    
verilen cevap Tony Martin 13.01.2017 17:44
4

Lumina® Masaüstü Ortamı

Lumina® Masaüstü Ortamı, herhangi bir Unix benzeri işletim sisteminde kullanılmak üzere tasarlanmış hafif bir sistem arabirimidir. Lumina®, tüm arayüzün her bir kullanıcı tarafından istenildiği gibi düzenlenmesini sağlayan eklentileri kullanmaya dayanır. Sistem geniş varsayılan düzeni de dahildir ve sistem yöneticisi tarafından yapılandırılabilir. Bu, her bir kullanıcının (veya kullanıcı oturumunun) bireysel kullanıcının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmasını sağlar.

Lumina® masaüstü geliştiricileri, bir bilgisayar sisteminin noktasının uygulamaları çalıştırması gerektiğini anlar, böylece Lumina® mümkün olduğunca az sayıda sistem bağımlılığı / gereksinimi gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, eski sistemlerin yeniden canlandırılmasına ya da kullanıcının daha önce sistem kaynaklarının daha yüksek bir yüzdesine ihtiyaç duyabilecek uygulamaları çalıştırmasına izin vermek için kullanılmasına olanak tanır. Daha önce diğer masaüstü ortamlarında kullanılabilir.

Tüm bunlar, minimum sistem yükü ile çok hafif, özelleştirilebilir ve pürüzsüz bir masaüstü deneyimi ile sonuçlanır.

Nasıl Gidilir?

En yeni Lumina masaüstü sürümü Ubuntu 16.04 LTS'ye bir PPA üzerinden yüklenebilir. Bu PPA'nın resmi olmadığını ve Lumina projesinden bağımsız olduğunu unutmayın.

Ayrıca çalışmayabilir. Bir şey kırarsa iki parçayı da tutarsın.

Denemek ister misin? Yeni bir Terminal penceresi açın ve çalıştırın:

sudo add-apt-repository ppa:samoilov-lex/lumina-desktop
sudo apt update && sudo apt install lumina-desktop qterminal

Bu, bir takım diğer bağımlılıkları çekecek. Oturum açın ve Unity Greeter'den Lumina masaüstü oturumunu seçin ve… belki de belki bir şeyler yüklenecektir.

Eğer yapmazsa (benim için yapmadıysa) Birlik Greeter'e geri çekileceksiniz. Sadece farklı bir oturum seçin (örneğin, Unity) ve giriş yapın.

    
verilen cevap Woeitg 06.05.2017 17:35
1

Hawaii (üretilmiyor)

Hawaii Masaüstü maui-projesi tarafından yapılmıştır, burada onların İşte var

Plazma Basit Kabuğu "PSS" ile Maui sonlandırıldı (son sürüm 0.5.1.).

    
verilen cevap JoKeR 25.10.2016 11:48
1

Ubuntu Masaüstü Lezzetleri

İşte

Tatlandırıcılar:
Varsayılan (Gnome (17.10 - mevcut)) ubuntu-desktop
Budgie (basit / zarif) muhabbet kuşağı masaüstü
Kubuntu (KDE Plazma) kubuntu-desktop
Kylin (zarif Çince) ubuntukylin-desktop
Lubuntu (LXQt - açık / hızlı) lubuntu-desktop
MATE (GNOME 2 çatal) arkadaş masaüstü
Studio (Multimedya) ubuntustudio-desktop
Xubuntu (XFce - açık / yapılandırılabilir) xubuntu-desktop

Alternatif Masaüstü Lezzetini Kurun:
(Birden fazla Masaüstü Lezzetini kurabilir, sonra bunları gerektiği gibi değiştirebilirsiniz)

sudo apt install [flavour]

Örnek:

sudo apt install budgie-desktop

Yeni lezzet oluşturduktan sonra yeniden başlat , ardından giriş ekranında şifre alanının üzerindeki Ubuntu simgesi 'ni tıklayarak bu yeni Masaüstü Lezzetini seçin.

Eski lezzetleri kaldırmak istiyorsanız , kaldırmak istediğiniz lezzeti kullanmayan bir oturuma giriş yaptığınızdan emin olun, sonra:

sudo apt remove --purge [flavour]

Örnek:

sudo apt remove --purge ubuntu-desktop
    
verilen cevap Broadsworde 09.08.2018 06:43

Etiketlerdeki diğer soruları oku