Orta fare düğmesini tıklatmayı nasıl devre dışı bırakırım?

97

Varsayılan olarak gnome'da olan orta fare düğmesi yapıştırma davranışını devre dışı bırakmanın bir yolu var mı?

Hassas bir fare tekerleğim var ve metinleri her kaydırdığımda, bazen yazıya rastgele bir şekilde yapışır. Rastgele metin parçacıklarının üzerine yapıştırılmış bir başkasına bir dosya gönderdiğimde çok fazla güvenilirlik kaybediyorum.

Bir farenin orta tuşunu olmayan bir fare düğmesiyle eşleştiren "çözüm" , ancak orta fare düğmesinden tamamen kurtulmayı (yani sekmeyle kapanmayı, yeni bir sekmeye otomatik olarak bağlantı açmayı vb.) ). Orta fare düğmesini aktif tutmak istiyorum, sadece yapıştırma davranışını devre dışı bırak.

Bu aynı zamanda touchpad'imle metin kaydırdığımda da (yanlışlıkla iki parmağınızla yanlışlıkla çarptığında) gerçekleşir.

Bu yüzden sorun sadece yeni bir fare için değişerek düzeltilmeyecek (aslında benim touchpad'imle faremden daha sık gerçekleşeceğine inanıyorum).

    
sordu levesque 21.09.2010 17:26

21 cevap

15

Sorunun çözümü için lütfen yazdığım şu kılavuzu okuyun: İşte

Veya daha doğrudan, GTK'daki 'orta fare düğmesi yapıştırma' işlevini devre dışı bırakmak için yama: İşte

    
verilen cevap Jelle Geerts 17.09.2011 23:27
33

Makinemde çalışan Jared Robinson basit bir çözüm verdi :

Aşağıdaki komutu çalıştırın:

xmodmap -e "pointer = 1 25 3 4 5 6 7 8 9"

Bu davranışı sürdürmek için ~ / .Xmodmap dosyasını düzenleyin ve

ekleyin
pointer = 1 25 3 4 5 6 7 8 9
    
verilen cevap Jay Goldfarb 06.08.2011 02:32
23

Bunun tam olarak istediğiniz cevap olmadığını anlıyorum, ancak Firefox'ta bunu kapatabilirsiniz (örneğin, başka bir yerde özelliği gözardı etmese de, Firefox'ta yeni sekmelerde bağlantı açmak için hala ortadaki tıklamayı istiyorsanız).

Hakkında: config, set

middlemouse.contentLoadURL false
middlemouse.paste false

İstediğin gibi değil, ama bu soru birkaç yerden bağlandığından, birisinin bu cevabı yararlı bulacağını umuyorum.

    
verilen cevap Ben 21.01.2012 10:11
18

Bu şu anda mümkün değil - yine de belirttiğiniz gibi, MOUSE 3 düğmesini devre dışı bırakmanın yolları vardır - ya da remap - bunların kaynağında sorun yok. X11 Ana Seçimi.

Bu bir çözüm olmasa da, umarım bu açıklama NEDEN açık hale getirecektir. Ubuntu'da işte iki pano var. Herkesin aşina olduğu bir, freedesktop.org panosu (yakalar Ctrl + C komutu) İkincisi, Ubuntu'dan bile beri oyunda olan bir pano yöneticisidir. - X11. X Sunucusu (X11) diğer üç panoyu yönetir: Birincil Seçim , İkincil Seçim ve Pano . İşaretçinizle metni seçtiğinizde, XServer, Birincil Seçim'de bir arabelleğe kopyalanır ve Mouse 3 düğmesi aracılığıyla yapıştırmayı bekler. Diğer ikisi, uygulamalar arasında ortak bir panoyu paylaşmak için başka uygulamalar tarafından kullanılmak üzere tasarlandı. Bu durumda, Ubuntu'daki freedesktop.org pano yöneticisi bunu zaten yapıyor.

Araştırmamın kapsamı boyunca X11 seçim yöneticisini devre dışı bırakmanın bir yolunu bulamıyorum. Bunu devre dışı bırakabilecek derleme bayrakları, uygulamaları veya yapılandırma değerleri yoktur. Bunun için uygulama bazında çeşitli yollar vardır (bu uygulamaların çoğunluğu komut satırı olanlarıdır) - fakat küresel ölçekte hiçbir şey yoktur.

Bunun ideal bir çözüm olmadığını anlıyorum - ancak sorunun gerçek olduğu anlaşılıyor. Toplayabileceğim tek çözüm aslında bir korsanlıktır, Birincil Seçimi null değeriyle değiştiren sonsuz bir döngü yürüten bir betik oluşturur.

İlk olarak xsel yükleyin (X seçiminin manipülasyonu için araç) sudo apt-get install xsel

Kod aşağıdaki gibidir:

while(true)
do
    echo -n | xsel -n -i
    sleep 0.5
done

Bunu bir komut dosyasına yerleştirirseniz ve bunu başlangıç ​​komut dosyalarınıza eklerseniz, bu bir sorun olmamalıdır.

    
verilen cevap Marco Ceppi 23.09.2010 20:56
15

Ubuntu 16.04'te orta düğme yapıştırma işlemini devre dışı bırakmak için gnome-tweak-tool kullanıyorum.

sudo apt install gnome-tweak-tool

Yüklü uygulamalarda "ince ayar aracını" arayın. Çalıştır.

Veya bir terminalde gnome-tweak-tool yazın.

"Klavye ve fare" ye gidin - & gt; "Orta tıklama yapıştırma" Kapatın.

Bu kadar. Ubuntu üzerinde test 16.04

    
verilen cevap Sunny127 15.01.2017 13:03
14

Her nasılsa, Ubuntu yüklememde herhangi bir xmodmap dosyası olmadan sona erdi, bu yüzden bu soruna farklı bir yaklaşım bulmak zorundaydım.

xinput komutuna bir göz atın.

xinput list | grep -i mouse

fareniz hakkındaki bilgileri listeler. Bu benim fare "Dell Premium USB Optik Fare" ve ayrıca "Macintosh fare düğmesi emülasyonu" olduğunu gösteriyor. Bu bilgi ile silahlı olabilirim

xinput get-button-map "Dell Premium USB Optical Mouse"

bana benzeyen bir liste veriyor

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

İşte yararlı, gerekli bilgi. Faremde teorik olarak 18 düğme var. Her düğmenin varsayılan eylemi, düğme numarasıyla aynı ada sahiptir. Başka bir deyişle, 1. düğme eylem 1 yapar, 4 düğmesi 4 eylemi yapar. Eylem 0 "kapalı" anlamına gelir.

Girişteki konum , o düğmeye atanan işlevi gösterir. Yani benim buton haritanız okuysa

1 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 

bu, düğme 1 (konum 1) eylem 1 (normal sol düğme), düğme 2 (konum 2) eylem 3 (orta düğme) ve düğme 3 (konum 3) eylem 2 (sağ düğme) yapar. / p>

İhtiyacınız olan bir sol fare yapmak için ihtiyacınız olan bir düğme haritası olacaktır

3 2 1 4 5 .....

Veya sizin durumunuzda, orta düğmenin, düğme 1 (sol düğme) ile aynı şeyi yapmasını istediğiniz gibi görünüyor, böylece haritanızın başlaması gerekiyor

1 1 3 ....

Fare düğmesi eşlemleri sıfırladım:

xinput set-button-map "Dell Premium USB Optical Mouse" 1 1 3 5 6 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Durumunuzda, farklı sayıda eşlenmiş düğmeniz olabilir ve önceden tanımlanmış bazı özel düğme haritalarına sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde, farenizin de farklı bir ismi var. İlk önce, farenizin "adını" alın. Ardından, temel düğme haritanızı bulmak için düğme haritası işlemini kullanın. Son olarak, set-button-map seçeneğini kullanın, 2. eylemi yapmak için buton 2'yi değiştirin.

Bu kalıcı bir değişiklik değil. Gerekli kodu .bashrc adresime ekledim, böylece her giriş yaptığımda veya bir terminal açtığımda çalışır.

Bunun yardımcı olacağını umuyorum.

    
verilen cevap Wes Miller 12.01.2012 13:58
4

En çok benim için işe yarayan bunlardan birini kullanmanızı öneririm:

xbindkeys kullanarak: ortadaki düğmeye basıldığında, ana panoyu temizleyin. En azından sistemimde yapıştırma gerçekleşmeden önce temizlenir. Ayrıntılar: xbindkeys-config oluştur:

xbindkeys --defaults > $HOME/.xbindkeysrc

Aşağıdaki yeni kısayol tuşunu yapıştırın:

"xclip -i /dev/null"    
    b:2''

xbindkeys (ör. killall xbindkeys; xbindkeys) öğesini yeniden yükleyin. Bitti.

xdotool kullanarak: Pencere odak değişiminde panoyu temizle (çoğu pencere yöneticisi ile çalışmalıdır). Detaylar: Aşağıdaki komutu yürütün:

xdotool search --onlyvisible . behave %@ focus exec xclip -i /dev/null

Bu komutla aynı pencerede hala birincil panoyu kullanabileceğinizi veya odaklanmadan ÖNCE başka bir pencereye bastırarak baslayabileceğinizi unutmayın ("focus mouse takip ediyor" veya başka bir şey aktifse).

    
verilen cevap spawn 22.02.2016 12:10
3

Şimdiye kadar bulduğum en iyi yol, genel olarak ortadaki düğmeyi tıklayabilen ve yalnızca belirli uygulamalarda ortadaki düğme olarak davranmaya izin veren EasyStroke'ı kullanmaktır.

Bu engellemeyi birden çok uygulamada bir kerede uygulamak için EasyStroke'de "grup" ekleyebilirsiniz. Bazı metin editörlerim, IDE ve MATLAB'mn bazılarında orta tıklamayı devre dışı bırakmayı ve istenen şekilde çalışmayı seçtim.

Referans: İşte

EasyStroke Nasıl Yapılır? İşte

    
verilen cevap dbdq 03.02.2013 13:13
2

Bu orta fare düğmesi yapıştırma davranışı, X sunucusunun (ve metin konsolundaki gpm) bir özelliğidir ve bildiğim kadarıyla, en azından X.org bunu devre dışı bırakmak için yapılandırılamaz - tek yapmanız gereken Önceden önerilenler gibi fiziksel fare düğmelerinin eşleştirmesini değiştirin.

Değişiklikler, touchpadinizi istenmeyen orta tıklamaları önlemek için yapılandırabileceğiniz, düzenleyicinizi yapılandırma için kullanmayı tercih ederseniz, gpointing-device-settings (varsayılan olarak yüklenmemiş) veya synaptics manpage'ini görebileceğiniz şekilde iyidir.

    
verilen cevap Florian Diesch 23.09.2010 20:52
2

Aşağıdaki bağlantı benim için sorunu çözdü.

İşte

Yukarıdaki bağlantı tarafından yönlendirilen sayfa, kullanıcının fare düğmelerinin eşleştirmesini alabileceği ve eşlemeyi değiştirebileceği birkaç komutu çalıştırarak kaydırma tekerleğinin orta fare yapıştırma işlemini nasıl devre dışı bırakacağına dair bir bölüm içerir. sayfada açıklandığı gibi, i komutu çalıştırarak ortadaki tuşu devre dışı bıraktım:

$ xinput set-button-map 4 1 0 3
    
verilen cevap Ahmad Bawaneh 05.01.2014 15:38
1

Aynı problemi birkaç ay önce yaşadım ve fareyi değiştirerek çözdüm! Ancak, sizler gibi, basit düğme haritalama probleminin bir yazılım düzeltmesiyle zarif bir şekilde çözülemeyeceğini hayal kırıklığına uğrattım. Neyse ki, iş bilgisayarımda sorun vardı ve işverenim çeşitli yedek fare denetleyicilerine sahip. Bu bir maliyet düzeltmesi oldu!

Uygun bir fare donanımı uygulamasının kaydırma yaparken rasgele orta tıklama göndermemesi gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda, Windows kullanırken bile rahatsız edici olmak için bu davranışı buldum!

Şimdi donanım hatalarını uygun donanım çözümü ile çözdüm (fareyi değiştir). Hatta "orta tıklamada yapıştırma" davranışına bir bağımlılık başladım!

Mutlu linuxing!

Sincerly,

    
verilen cevap Jonathan 16.08.2012 20:44
1

SW: Ubuntu 14.04, Gnome ile geri çekiliyor. HW: Bir dizüstü bilgisayarım var ve ortadaki düğme aslında dizüstü bilgisayarın üstünde. Çözüm: Ubuntu SW merkezine gidin ve Unity Tweak Tool'u indirin. Tweak Tool'u başlatın. Fare ayarları altında, orta tıklama ekini açmak / kapatmak için geçiş yapar. İyi günler.

    
verilen cevap user2712329 12.09.2014 01:32
1

Merkez fare "düğmesini" (aslında bir tekerleği) değiştirerek xinput-yönlendirme hilesini denedim, böylece sol fare düğmesi gibi davranıyor. Hala bir tekerlek gibi çalışır ve (görünüşte) bir şeyleri geçmişte ilerledikçe kaynak kodumun ortasındaki rastgele yerlere yapıştırma işlemini durdurdu.

Benim durumumda komut

idi
xinput set-button-map "PixArt USB Optical Mouse" 1 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

ancak fare modeliyle YMMV.

    
verilen cevap Stephen Bloch 03.12.2014 21:13
1

Bir lenovo X kullanıyorsanız, sizin için kısmi bir cevabım olabilir. temas noktası / dokunmatik yüzey. Synaptics fare düğmeleri ile "bilinen" bir hata var. Bir USB fareyi denerseniz ve sorun yok, ama touchpad / temas noktası faresiyle (klavyeye yerleştirdiğinizde) yazdığınız metinleri silebilen rasgele yanıtlar var, o zaman bahsettiğim hata olabilir.

İşte

Durumunuz buna uyuyorsa, adınızı bu hatayı, bu hata raporunda tanımlayan kişilerin listesine ekleyin. Belki bunu bildiren daha çok şey varsa, düzeltilebilirdi.

    
verilen cevap Jont Allen 15.07.2016 01:19
0

Bir gnome özelliğinden daha fazlası, neredeyse her yerde çalıştığını düşünüyorum, konsolda da çalışıyor ve sanırım "Linux'tan Scratch" da çalışmış.

Yani bu gerçekten çekirdekte bile bir yerde bile temel bir özellik.

BTW: Gerçekten kullanışlı ve Ctrl + V gibi düzenli bir macun değil, imleçle işaretlenmiş her şey ikinci bir depoda ve middleclick ile yapıştırabilir, en son ne yazdığınızı yazdı.

    
verilen cevap phiphi 23.09.2010 20:08
0

Yukarıdaki mesajlarda öğrendiklerimi kullanarak, bu bash tek liner benim için mükemmel çalışıyor ...

mouse_id=$(xinput list | grep 'Mouse' | awk '{print }' | sed 's/[^0-9]//g') && xinput set-button-map "$mouse_id" 1 0 3
    
verilen cevap Scott 04.12.2013 17:42
0

İki düğmeli fare taklit etmek isteyebilirsiniz. İki düğmeli fare ile, her iki fare tuşunu aynı anda (daha sonra kaydırma tekerleği) tıklatarak yapıştırın.

İşaretleme aygıtı ayarlarını yükle:

sudo aptitude install gpointing-device-settings

İşte

Alternatif olarak, gpointing-device-settings'i kurmak istemezseniz ve komut satırı seçeneklerinden rahatsız olmazsanız, bkz. İşte Bu wiki sayfasında birçok komut satırı / yapılandırma seçeneği vardır, tercih ettiğinizi seçin.

    
verilen cevap Panther 12.01.2012 19:47
-1

Bu, (henüz) için bir cevabım olmadığı iyi bir soru. Hızlı ve kirli bir çözüm, 0'a değil, 1'e kadar tekrar etmektir. Bu şekilde, ortadaki "tıklamayı" sol tıklatır ve kaydırıcınızı etkilemez ... Şimdiye kadar düşünebildiğim en iyisi.

Not: Bu bilgi Ubuntu Forumlarından geldi, kendi nogginim değil! :)

    
verilen cevap Tiede 23.09.2010 19:49
-1

Chrome / Chromium kullanıyorsanız, çoğu web sayfasında gezinmenizi sağlayacak bir uzantı yükleyebilirsiniz.

Otomatik Kaydır bağlantı uzantısı:

İşte

    
verilen cevap Robert Coleman 28.11.2011 07:43
-1

Bu sorunu basit ve hızlı bir şekilde çözebilirim, tıpkı fareyi çözerek, bir çift iğne uçlu pense alarak ve fiziksel olarak ortadaki fare düğmesini dışarı çıkararak yaptığım gibi. Sorunu düzeltmek için garantiliyim - asla kullanmayacağınızı varsayalım - benim gibi.

    
verilen cevap Kevin McCracken 17.03.2016 15:44
-3

gpm'i kontrol ettin mi? Daha fazla bilgi için İşte . Lucid üzerinde sudo aptitude install gpm ile kullanılabilir. Ubuntu paketinde devre dışı bırakma programını görmüyorum, ancak -A seçeneği denemeye değer olabilir.

    
verilen cevap koushik 21.09.2010 18:27

Etiketlerdeki diğer soruları oku