UEFI HP dizüstü bilgisayarında Windows 10 ve Ubuntu'yu nasıl önyükleyebilirim?

98

Windows 8 ile gelen bir HP Pavilion Touchsmart dizüstü bilgisayarım var. 8.1 sürümüne yükseltildim ve şimdi Windows 10 ile bir Ubuntu dağıtımını çift-boot yapmak istiyorum. Windows 8.1 ile çift önyükleme yapıldığında, Windows GRUB'u yükledikten sonra bile Boot Manager her zaman önceliğe sahiptir. GRUB'u Windows Önyükleme Yöneticisi yerine varsayılan önyükleyici olarak almak için ne yapmam gerekir?

    
sordu Michael Hoffmann 28.08.2015 01:43

5 cevap

190

Bu bir StackExchange sitesinde yaptığım en uzun gönderiydi, ancak bu işlem çok fazla açıklama ve ayrıntıya dikkat gerektiriyor. Ayrıca, daha fazla açıklama gerektiren söz konusu donanım için biraz spesifiktir.

Bir çok baş ağrısından sonra, iki yanlışlıkla sabit disk reformu ve HP'nin buggy firmware uygulaması ile bir sürü hayal kırıklığı yaşadım. Sonunda Xubuntu ve Windows 10'un iyi bir şekilde yan yana çalışmasını sağladım. Bunu Windows 10 ile yaptım, ancak Windows 8.1 ile de çalışmalı. Bu yeni işletim sistemlerinin her ikisi de, çift önyükleme ile en çok kafa karışıklığının ortaya çıktığı geleneksel BIOS sistemi yerine yeni (ish) UEFI ürün yazılımı sistemini kullanıyor. Bir BIOS sistemi ile çift-önyükleme için talimatlar içeren pek çok yerden pek çok şey okuyorum, UEFI hakkında sadece farklı bir BIOS türü ya da BIOS ile bir işletim sistemi arasında isteğe bağlı bir katman gibi konuşuyor. UEFI ve BIOS aynı şey değildir; UEFI bir BIOS değildir ve bir BIOS UEFI değildir. Tamamen farklılar. Bir UEFI sistemi ile ikili önyükleme yapıldığında farklı yapılması gereken bazı şeyler var.

Öncelikle EasyBCD'yi kullanmayın . EasyBCD'yi öneren çok sayıda güncel olmayan çift kullanımlı eğitici gördüm, ancak Windows 7 ve Windows Vista tarafından kullanılan geleneksel BIOS sabit yazılımı ile çalışmak üzere tasarlanmış ve yeni UEFI ile iyi çalışmıyor. firmware (Windows 8, 8.1 veya 10). Daha önce EasyBCD ile uğraştıysanız endişelenmeyin, muhtemelen en kötüsü, EFI önyükleme girişlerinde MBR'ye bir şeyler yazarak karışıklık yaratır. Bunu 4. adımda temizleyeceğiz. MBR'den bahsetmek, veba gibi olmaktan kaçının. Ana Önyükleme Kaydı, sabit disk sürücünüzün önyükleme bölümünde (veya Windows tarafından yazılırsa, hangisi daha önce yazılırsa) yüklenen bir bootloader listesi olarak kullanılan geleneksel BIOS belleniminde kullanılan şeydir. Bu, sabit sürücüdeki işletim sistemlerini listelemek ve önce hangisinin önyükleme yapılacağını bildirmek anlamına gelir. Bu, HP'nin UEFI ürün yazılımı ile iyi çalışmaz. Öyle görünüyor ki, MBR modifikasyonu yapılmışsa, HP'nin UEFI firmware'i karışık oluyor ve GRUB'u tamamen atlayacak olan Windows Önyükleme Yöneticisine geri dönüyor.

İhtiyacınız olacak:

 • Tercih ettiğiniz Ubuntu dağıtımına sahip canlı bir USB veya kurulum CD'si.
 • Windows işletim sisteminiz için yükleme ortamı. Windows 8.1'den yükseltme yapıyorsanız, Windows 10 için tam 3+ GB .iso'yu indirmeden yapabilirsiniz. Yüklediğinizde onu yükleyen bir web yükleyici vardır - ancak bu yöntem için .iso'nun çıkarılması gerekir. CD veya USB sürücüye. Gelecek için elinizin altında olması iyi bir fikirdir, bu yüzden şimdi de oluşturabilirsiniz. Bu soru, bir UEFI sistemi ile çift-yüklemeyle ilgili olduğundan, 64 bit işletim sistemine ihtiyacınız olacaktır.
  • Ürün Anahtarınızı aldığınızdan emin olun, aksi takdirde yükseltme / yükleme yapamazsınız.
 • İsteğe bağlı, ancak şiddetle tavsiye edilir : Mevcut Windows dosyalarınızı yedekleyecek kadar büyük bir sürücü.
 • Her iki işletim sistemi için de sabit diskinizde yeterli alan, önyükleme bölümü (yalnızca 200 MB) ve bir linux takas bölümü (genellikle fiziksel RAM'inizle aynı boyuttadır).

Adım 1: Yedekleme yapın

Kaybedilmesini istemediğiniz tüm Windows dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedekleyin. Yeni Ubuntu bölümünüz için yeterli boş sabit disk alanınız olduğu sürece, bu işlem Windows dosyalarına müdahale etmemelidir. Olmalı yine de riskli bir kelimedir.

Windows 8.1'de bir "kurtarma diski oluştur" aracı vardır, ancak onunla yaptığım yedeklemeyi geri yüklemek için işe yaramaz ve işlevsiz buldum. Kaybetmek istemediğiniz dosyaları korumanın en kolay yolu, Windows Gezgini'ni açmak ve bunları bir yedek diske kopyalamaktır. Sonsuza kadar sürer, ama buna değer.

Adım 2: Hızlı Başlangıç'ı devre dışı bırakın ve bilgisayarınızı kapatın

Bunu yapmak için yönetici olarak giriş yapmanız gerekir.

GRUB'u yüklemeden önce Hızlı Başlangıç ​​özelliğini devre dışı bırakmak çok önemlidir, çünkü Ubuntu yükleyicisinin Windows'un varlığını algılayıp algılamadığı Windows'un önyükleme bölümünde kendini nasıl temsil ettiğine bağlıdır. Hızlı Başlatma düzgün şekilde devre dışı bırakıldığında algılanmalıdır. Algılama, 4. adımda ele alınacaktır.

Windows 8, 8.1 ve 10, Hızlı Başlangıç ​​olarak adlandırılan bu süslü yeni şeyi kullanır; bu, ürün yazılımınızın sistemi ön kapatma durumuna çok hızlı bir şekilde geri yükleyen özel bir önyükleyiciyi yüklemesini söyler. Çok havalı, ha? Peki, EFI sisteminin bir sonraki önyükleme seçeneğini değiştirdiği için GRUB'u yüklerken bu özellik devre dışı bırakılmalıdır.Bu, aşağıdakileri yaparak yapılabilir:

 1. Denetim Masası'nı açın (Windows 8 + 'da masaüstünden Windows + X-> Denetim Masası)
 2. Güç Seçeneklerine Gitme
 3. "Güç düğmesinin ne yaptığını seç" i tıklayın.
 4. "Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" i tıklayın.
 5. "Hızlı başlangıç ​​özelliğini aç (Önerilen)" yazan kutunun altta değil olduğundan emin olun.

Daha ayrıntılı talimatlar buradaki . GRUB'u yükledikten sonra Hızlı Başlatma'yı yeniden etkinleştirebilirsiniz ve Ubuntu / GRUB önyükleme ile ilgili herhangi bir soruna neden olmaz. Kurulum sırasında devre dışı bırakıldığından emin olun.

Hızlı Başlangıç'ı devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınızı kapatın. Hızlı Başlangıç ​​devre dışı bırakıldığından, Windows tam bir kapatma işlemi yapar ve bellenimin EFI yöneticisinde bir sonraki önyükleme seçeneğini değiştirmez. (Layman'ın şartları: Windows, HP sisteminizin bir sonraki açılışında Hızlı Başlangıç ​​dosyasını açmasını söyleyemez, bu yüzden EFI önyükleme yöneticisinin listesini gerektiği gibi kullanacaktır. GRUB kendini bu listeye yerleştirecektir.)

3. Adım: Bölümleri gparted

ile ayarlayın

Ubuntu'yu kurmadan önce, canlı CD / USB'nizi ayrı bir bölüm oluşturmak için kullanacaksınız. Bu şekilde, * Windows'un üzerine yazmaz.

* Yedeklemenizin olduğundan emin olun. Garantiler yok - bu, Windows'un önyükleme bölümünüzde ne yapmaya karar verdiğini ve hangi Ubuntu sürümüne / dağıtımına bağlı olduğunuzu da gösterebilir - ben hepsini kullanmadım.

Bölmeleri yapmak için, canlı CD / USB'nize önyükleme yapmalı ve gparted'i açmalısınız. Gparted'i kullanmanın birçok öğreticisi var ve bunu anlamak oldukça kolay, dolayısıyla size ve Internet'e özgü bilgileri bırakacağım.

 • 4 bölüm gerekir:

  1. Bir önyükleme bölümü. Zaten Windows yüklü ise, herhangi bir şey yapmanıza gerek yok - zaten sürücünüzdeki ilk bölümlerden biri olmalıdır. Bazen Windows ayrıca Kurtarma adı verilen diskin başında küçük bir bölüm oluşturur. Sadece bunu yalnız bırakın.

   • Yeni bir kurulum yapıyorsanız ve her şeyi baştan başlamak istiyorsanız ( tüm verilerinizi silecek ), devam edip sürücünüzdeki tüm bölümleri silin, ve sonra bu bölümü yapın. İlk bölüm olmalı; biçimi FAT32 olmalıdır; ve boyutunda en az 200 MB olmalıdır. Eğer gparted'in etiketleme seçeneği varsa, sadece boot olarak adlandırın. Etiket seçeneği yoksa endişelenmeyin. Bununla birlikte, yapmanız gerekir , ancak bu bölümdeki "önyükleme" ve "esp" işaretlerini ayarlayın; onlar olmadan, Ubuntu yükleyici bunu görmezden gelecektir ve eski bir mod yüklemesi kullanacak ve Windows (10) "yeni bir bölüm oluşturamadık veya var olanı bulamamış" hatayla birlikte tamamen yüklemeyi reddedecektir. Ya da değil. Windows'un o günü nasıl hissettiğine bağlı gibi görünüyor ...
  2. Bir Windows bölümü. Yine, zaten Windows yüklü ise, bu bölüm açıkça, boot ve Kurtarma bölümleri sonra burada olmalı. İstediğiniz yer burasıdır, ancak Ubuntu bölümünüze yer açmak için yeniden boyutlandırmanız ve linux takas bölümüyle yeniden boyutlandırmanız gerekir. Bunu yapmak için gparted'in yeniden boyutlandırma / taşıma seçeneğini kullanın. Ubuntu'nun en az 5 GB'a ihtiyacı vardır ve linux-swap bölümünün fiziksel RAM'inizin en az yarısı kadar olması gerekir, bu yüzden pencere bölümünü yeniden boyutlandırın. Gparted, olası veri kaybı hakkında sizi uyaracaktır - böylelikle bölümünüzün küçülmediği sürece, bölümünüzün herhangi bir veriyi yok etmemesi veya bozmaması gerekir.

   • Her iki işletim sistemini de sıfırdan ( tekrar yüklüyorsanız, bu, tüm verilerinizi silecektir ), Microsoft diyor 64 bit işletim sistemi için en az 20 GB gerekir, bu nedenle bu bölüm en az 20 GB olmalıdır. Muhtemelen bundan daha fazlasını isteyeceksiniz, ancak: Windows için önyükleme bölümünün ardından alanın yarısını ve Ubuntu ve linux-takas için yarısını kullandım. Sıfırdan gidiyorsanız, bu bölümün FAT32 olarak biçimlendirilmesi gerekiyor. Windows'u yüklediğinizde, bunu NTFS'ye biçimlendirir. Bunu gparted ile yapmayın; Windows NTFS'nin uygulanması, gparted uygulamasından farklıdır ve Windows bu bölümü tanıyamayabilir. Windows 10 yükleyicide, Windows 10'u yerleştirmek için hangi bölümün seçilebileceğini seçmelisiniz. FAT32 olarak biçimlendirilmişse, Windows onu görebilmeli ve kendisini orada yüklemelidir. Bu bölümü etiketleyebiliyorsanız, Windows etiketleyin. Bu, Windows yüklemesi sırasında sizin için daha kolay hale getirecektir. Windows yükleyicisinden bahsetmişken, henüz başlama. Aynı anda hem Ubuntu hem de Windows için yeni yüklemeler yapıyorsanız, 8 veya 8'den yükseltmek yerine.1'den 10'a kadar, önce Ubuntu'yu yüklemek daha kolay .
  3. Linux bölümü. Windows bölümü gibi, bu boyut olarak da değişebilir, ancak Ubuntu'nun web sitesi en az 5 GB önerilir . Yine, muhtemelen bundan daha fazlasını isteyeceksiniz. Her iki işletim sisteminden yeni bir yükleme yapmak yerine yükseltiyorsanız, bu bölümü gparted'de gösterilen yeni "ayrılmamış" alanda oluşturabilirsiniz. İstediğiniz kadar büyük hale getirin, ancak kullanmayı planlıyorsanız linux-takas bölümü için alan ayırın 'ı unutmayın. Ext4 olarak biçimlendirilmelidir. ext2 veya ext3, eğer bir sebepten ötürü bunları tercih ederseniz de çalışmalıdır.
   • Sıfırdan kurulum yapıyorsanız, Ubuntu bölümünüzü yukarıda açıklandığı gibi yapın. ext4, ext3 veya ext2 olarak biçimlendirildiğinden emin olun. Bu, Ubuntu'nun kullanmasına izin verecek, ancak Windows 10 yükleyicisinin onu tanımasını engelleyecektir, bu da 3. adımda yaptığınız FAT32 bölümünün varsayılan olarak okunabilmesine neden olacaktır.
  4. İsteğe bağlı, ancak önerilir: linux takas bölümü . Fiziksel RAM'inizin en az yarısı iyi bir başlangıçtır, ancak ayrıntıları . 8 GB RAM ve 1 TB sabit sürücüm var, bu yüzden bu bölümü fiziksel RAM'imle aynı boyutta yaptım.

4. Adım: Ubuntu'yu önce yükleyin

Mevcut bir Windows İşletim Sisteminden Windows 10 sürümüne geçiyor olmanız veya Windows 10 ve Ubuntu dağıtımını yeni veya yeni olarak yeniden bölümlenmiş bir sabit sürücüye yüklüyorsanız, ilk önce Ubuntu'yu kurmak çok daha kolaydır. Ubuntu, GRUB 2'yi bootloader olarak kullanıyor ve bu da bir EFI bootloader'ın yapması gerekenleri yapıyor. Windows 10, Windows Önyükleme Yöneticisini kullanır. Bu da Windows’un yaptığı gibi ... Windows’u yüklerseniz, önyükleme işlemi sırasında özel bir tuşa basmadan Ubuntu’ya önyükleme yapamayacaksınız. Windows Önyükleme Yöneticisi'nin, önyükleyicileri listesine eklendiğinde GRUB'a saygı duymaması nedeniyle Windows Önyükleme Yöneticisinin yüklenmesini durdurmak. Bunun yerine önce Ubuntu ve GRUB'u yükleyin, ardından Windows Önyükleme Yöneticisi için GRUB'a bir giriş ekleyin.

Adım 4.1: Eski EFI girişlerini temizleme (isteğe bağlı)

Lütfen burada dikkatli olun. Yanlış olanı silmek büyük sorunlara neden olabilir.

Ubuntu’yu kurmadan önce, geçmiş işletim sistemi kurulumlarının hayaletlerinin gelecekte bizi ziyaret etmeye gelmeyeceğinden emin olmak istiyoruz. Bir UEFI sisteminde, işletim sistemleri firmware'i anlatmak için EFI (genişletilebilir bellenim arabirimi) dosyalarını kullanır: "Hey, ben varım. Beni burada bulabilirsiniz." Yeni bir işletim sistemi kurulduğunda, EFI Önyükleme Yöneticisine bir liste ekler ve bu da kendisine benzersiz bir giriş numarası verir ve EFI Önyükleme Yöneticisine EFI dosyalarının nerede olduğunu söyler (Windows birkaç farklı EFI dosyası kaydeder) Biri düzenli açılış için, biri kurtarma önyüklemesi için, bir Hızlı Başlangıç ​​için - muhtemelen ürününüze ve işletim sisteminizin sürümüne bağlı olarak). EFI Önyükleme Yöneticisi de önyükleme sırasını takip eder: ilk önce neyin önyüklendiğini belirten bir giriş numaralarının listesi. EasyBCD'yi kullanıyorsanız; bcdedit; Windows 'Boot Onarım veya Kurtarma araçları; Linux işletim sisteminde önyükleme onarımı; veya Windows'u güncellediyseniz veya yeniden yüklediyseniz bile, EFI giriş listenizde artık birkaç kopya var. En azından benimkinde durum buydu. Buradaki çoğaltmaları, önyükleme işleminizi tersine çevirebilir, çünkü yazılım, çalışmakta olan bir önyükleyiciyi bulana kadar güncel olmayan veya yanlış dosya girişlerini gözden geçirir. Aynı zamanda, bootloader A'nın, bootwareer B'ye firmware'i, A'ya işaret eden bir noktaya işaret ettiği bir önyükleme döngüsüne de neden olabilir ve sonra işler çok, çok uzun bir zaman almaya başlar ...

Yine de, EFI giriş listenizi görmek ve nelerin temizleneceğini görmek için, canlı CD / USB'nizle efibootmgr paketini kullanın. Bir terminalde sudo apt-get install efibootmgr kullanarak yüklemeniz, ardından sudo efibootmgr kullanarak çalıştırmanız gerekir. Varsayılan olarak, şunun gibi görünen bir giriş listesi alırsınız:

Bu aracı ilk olarak EasyBCD ile uğraştıktan sonra ve doğru sırada önyüklemeyi denemeye çalışırken bcdedit kullandığımda, çoğunun çoğunu burada yüzlerce giriş yapmıştım.

Önyükleme yöneticisi listeniz çok dağınık değilse veya nelerin silinebileceğine ve nelerin silinmeyeceğine karar vermekte rahat değilseniz, adım 4'e geçin.

İhtiyacınız olmayan tüm girişleri temizlemek için, efibootmgr -b <hex_number> -B değerini kullanın; burada hex_number , önyükleme girdisiyle listelenen numarayla değiştirilir. Bu nedenle, yukarıdaki resimdeki USB Drive (UEFI) girdisini (numaralı 2001 ) kaldırmak için sudo efibootmgr -b 2001 -B kullanıyorum. Bazı kopyalar bıraktığımı fark edeceksiniz (tüm 3000+ numaralı girişler).% Co_de% değerini farklı seçeneklerle kullanarak, işaret ettikleri dosya yolları gibi girdilerin diğer özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Bu girişler kopyalar gibi görünüyor, ancak hepsi HP dizüstü bilgisayarımın BIOS'unu güncellemek için kullandığı farklı dosyalara işaret ediyor. Lütfen ne kaldırdığına dikkat edin. Buradaki şeyleri değiştirmek çok zor ya da imkansız olabilir. Ayrıca görüntülendikleri BootOrder'ı değiştirmek için efibootmgr kullanabilirsiniz. Bu kullanışlı araç hakkında daha fazla bilgi için man sayfasına bakın.

Adım 4.2: Ubuntu'yu Kurma

EFI Önyükleme Yöneticisi girişlerini temizledikten sonra, bunu yapmayı seçtiyseniz, Ubuntu'yu yükleme zamanı geldi. Canlı CD / USB'niz yüklü olduğunda, önyükleyici menüsünden yükleme seçeneğini seçin veya giriş yaptıktan sonra masaüstünden başlatın. Yükleyicinin ilk sayfasında seçeneklerinizi seçin. İkinci bölüm şunun gibi bir şeye benzeyecektir: (Xubuntu 14.04 kullanıyorum, bu yüzden yükleyiciniz değişebilir, ancak seçenekler oldukça benzer olmalıdır.)

Yükleyiciniz Windows kurulumunuzu (benimki gibi) algılamıyorsa, "Başka bir şey" seçeneğini seçmeniz gerekir. Buradan, bölümlerinizi oluşturmak için kullandığınız gparted menüye benzer bir ekran alacaksınız. Yaptığınız bölümleri seçin ve bir bölüm seçip "Değiştir" i tıklayarak doğru montaj noktasına yönlendirin.

 • Her iki işletim sistemini de sıfırdan yüklüyorsanız, aynı şeyi yapın. Otomatik yükleme seçeneğini kullanmayın. Ubuntu'nun ext2 / ext3 / ext4 bölümünde, FAT32 Windows bölümünü yüklemediğinden emin olmanız gerekir.

Adım 5: Windows saniye'yi güncelleyin veya kurun

Windows 10 için bir yükleme diskiniz olmalıdır. Yüklemeye başlamadan önce, ürün anahtarınızın yakınlarda olduğundan emin olun, aksi takdirde yükleme / yükseltme yapamazsınız. Kurulum CD / USB'sine ön yükleme yaptığınızda, yükleyici oldukça basittir. Rahatlığım için biraz fazla basit olan tek düğme "Install Windows 10" ya da bunun gibi bir şeydi ve Windows 8, 8.1 ve 10, sahne arkası enstantane enstalasyonları için rezil edildi. şeyleri hazır hale getirme "ve sisteminize gerçekte ne yaptığını hiçbir ayrıntıya yer vermez. Şimdiye kadar bu talimatları uyguladıysanız, düzenli olarak yüklemeye başlamak için Tamam yapılmalıdır.

 • Windows 8 veya Windows 8.1'den yükseltiyorsanız, yükleme işlemiyle özel bir şey yapmanız gerekmemelidir. (Çok uzun) yüklemeyi geçin ve 6. adıma geçin.

 • Yeni bir yükleme yapıyorsanız, yükleyici Windows 10'u yüklemek istediğiniz yeri soracaktır. 2. adımda yaptığınız FAT32 bölümünü seçtiğinizden emin olun, başka bir bölüm yoksa veya bu bölüm silinmeli ve biçimlendirilmelidir. Ubuntu zaten yüklenmiş olduğundan, Windows 10 önyükleme bölümüne saygılı olmalı ve yeniden biçimlendirmemelidir. EFI Boot Manager'ın listesinden temizlenen çöp girişlerinin olması, küçük 200 MB'lık önyükleme bölümünde yer açacak ve Windows'un kafasının karışmasına ve sinirlenmesine ve tüm şeyi kendi başına temizleyeceğine dair şansınızı azaltacaktır.

6. Adım: GRUB'u güncelleyin ve (isteğe bağlı olarak) özelleştirin

Windows 10'u yükledikten veya yükselttikten sonra, listeden Windows Önyükleme Yöneticisi'ni içerecek şekilde GRUB'u güncellemek için Ubuntu'ya yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmadan önce Hızlı Başlatma'yı tekrar devre dışı bırakın. Bu adım 2'de nasıl yaptığınıza benzer şekilde yapılır. Kontrol paneli ve ayarlar UI biraz farklıdır, ancak seçeneklerin çoğu hala var .

Hızlı Başlangıç ​​özelliğini tekrar devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows varsayılan olarak önyükleniyorsa, dizüstü bilgisayarınızın sistem menüsüne erişmek için özel tuşunu basılı tutmanız gerekir. HP Touchsmart'ımda bu anahtar Esc. Diğer ortak tuşlar F12, Sil, F10 ... Bilgisayarınızın kılavuzunda size yardımcı olabilir. Ürün yazılımı menüsünden GRUB'a önyükleme yapın. Orada "bir önyükleme aygıtı seç" veya benzeri bir seçenek olmalı ve Ubuntu veya GRUB orada listelenmelidir. Listelenmemişse, bir EFI dosyasından önyükleme yapmak için bir seçenek arayın ve /EFI/ubuntu/grubx64.efi veya (Güvenli Önyükleme etkinse), bunun yerine EFI / ubuntu / shimx64.efi dosyasına gidin. Bu dosyaların gerçek yolları seçeneklere ve önyükleme bölümünüzün nasıl kurulduğuna bağlı olarak değişebilir, ancak dosya adları aynı olmalıdır. Bu .efi dosyalarından birini seçmek, Ubuntu dağıtımınıza önyükleme yapabileceğiniz GRUB'a önyükleme yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra bir terminal açın ve efibootmgr yazın. Bu, GRUB'un grubun EFI dosyasına hangi girdilerin dahil edileceğini, hangi renklerin kullanılacağını vb. Söyleyen grub.cfg'yi derlemek için kullandığı os-prober komut dosyasını çalıştırır. Os-prober betiği Windows Önyükleme Yöneticisini tanımlamalı ve otomatik olarak ekleyecektir. liste.

İsteğe bağlı olarak, menü girişlerinin sırasını değiştirmek ve GRUB menüsünün davranışını, rengini ve arka planını değiştirmek için Grub Özelleştiricisini yükleyebilirsiniz. Bunu sudo update-grub kullanarak bir terminalden yükleyebilir ve sonra sudo apt-get install grub-customizer dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Bir Windows işletim sistemi ile paylaşılan bir UEFI sisteminde GRUB kullanırken, MBR'ye KURMAYIN. Bazı öğreticiler, Grubun Özelleştiricisi'nin "MBR'ye Yükle" seçeneğini Dosya altında kullanmanın önemli bir adımı olarak listelemektedir. Menü. Çoğu UEFI sisteminde bunu yapmamalısınız . MBR (Ana Önyükleme Kaydı) BIOS yazılımları için tasarlanmıştır ve Windows Önyükleyici tarafından hala bir ölçüde kullanılmaktadır. MBR'ye GRUB eklemek, zaten EFI giriş listesinde bulunduğunda çok sayıda saç topuna neden olabilir. GRUB'un önyükleme sırası listesindeki ilk giriş olduğundan emin olmanız gerekiyorsa (örneğin, her zaman doğru yaptığınız halde Windows önyükleme yapıyorsa), efibootmgr (adım 4.1'e bakın).

Notlar

Güvenli Önyükleme 'den bahsetmedim, çünkü Ubuntu'nun kurulumunu normal olarak etkilememelidir. Birçok çift çekmeli öğretici, devre dışı bırakılması hakkında konuşur, ancak bu genellikle geçerli bir 64 bit yükleyici ile gerekli değildir. Ancak, her bilgisayar farklıdır ve Güvenli Önyükleme oldukça yeni (2012), bu yüzden farklı yazılımlar işleri farklı şekilde uygulayabilir. Örneğin, HP ürün yazılımımın sürümü, Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakan ve yüklü işletim sistemlerini BIOS sabit yazılımı gibi ele alan bir "eski önyükleme" seçeneği içerir: bazı kullanıcılar bu önyükleme için yükleme için bunu etkinleştirmenizi önerir. Sistemimdeki eski önyükleme modunda Ubuntu'nun yüklenmesi GRUB'un kendini EFI giriş listesine eklemesini engelledi, böylece tek başına Windows Önyükleme Yöneticisinin tam denetime sahip olduğu MBR'ye kendini eklemek oldu. Windows Önyükleme Yöneticisi, girişlerin listesini bile görüntülemek için çok fazla değişiklik yaptı ve tüm bunlardan sonra Windows girişlerini önyükleyerek, her açtığımda EFI dosyasını el ile seçmeden GRUB'u kullanılamaz hale getirdi.

Ubuntu ve Güvenli Önyükleme ve Eski Önyükleme hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin ve UEFI arasındaki fark hakkında bilgi edinin. ve genel olarak BIOS kurulumları.

    
verilen cevap Michael Hoffmann 28.08.2015 01:43
7

Potansiyel politika ihlali nedeniyle bir gönderiyi çoğaltmak istemiyorum, bu yüzden cevabımı bu sorunla ilişkilendireceğim. Kısacası, Windows 10 zaten yüklenmiş yüklü bir Samsung dizüstü bilgisayarım var ve birden çok örnekle linux yüklemeye çalışıyorum ; Ubuntu 12.04, 14.04 ve 16.04. Kurulum BIOS'um 'u Önyükleme-Onarma ' nı ve Önyükleme Önceliği 'ni kullandım, bu da işlevsel ancak karışıklık ile sonuçlandı. GRUB ilk yükleme. Kullanıcıya Michael Hoffmann ile Yanıt Verme , boş sürücüye yükleme ve GRUB'u nasıl temizleyeceğimiz konusunda iyi bir açıklama sağlar ama Windows 10 yüklememi kaldırmak istemedim.

Detaylı açıklama gönderimimde BURADA bulunabilir.

    
verilen cevap Paresh471 27.04.2016 08:56
4

Size bu problem için basit bir korsanlık sunabilirim, yasal çözümlerin hiçbiri probleminizi çözmezse kullanın.

Windows önyükleme sırasını değiştirmeye devam ederken, bilgisayar korsanlığı Windows'un Ubuntu grubunu Windows önyükleme dosyası olarak tanımasını sağlamaktır. bootmgfw.efi

  

Bölüm 1: Windows'ta EFI klasörüne erişme

Yönetici olarak cmd açın ve erişmek için EFI klasörünü takın. Aşağıdaki komutları tek tek yürütün. Aşağıda, bağlantıya g harfi atadım, PC'nizde atanmamış bir harf atadığınızdan emin olun.

mountvol g: /s
g:
cd EFI\

EFI içinde bir Microsoft klasörü ve Ubuntu klasörünü görmelisiniz.

  

Bölüm 2: Ubuntu'dan Microsoft \ Boot \ 'a kadar grubx64.efi kopyalayın bootmgfw.efi

Önce bootmgfw.efi

yedeğini oluşturun.
cd Microsoft\Boot\
rename bootmgfw.efi bootmgfw_.efi

Şimdi kopyalayıp yeniden adlandırın.

copy g:\EFI\ubuntu\grubx64.efi g:\EFI\Microsoft\Boot\
rename grubx64.efi bootmgfw.efi
  

Bölüm 3: EFI klasörünü ayırın

Aşağıdaki komutları tek tek yürütün.

c:
mountvol g: /d

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ubuntu GRUB yüklemesini görmeli ve Windows'un önyüklemek için Windows UEFI yükleyicisi seçeneğine sahip olmalıdır.

    
verilen cevap Envy 24.08.2016 19:29
2

Yukarıdaki sorun için biraz daha kolay bir çözüm.

 1. Gelişmiş BIOS ayarlarından çıkmak için önyükleme sırasında F10 tuşlarına basın
 2. BIOS Önyükleme Sırası ayarları, hem UEFI hem de Eski Önyükleme Sırasını etkinleştirecek Eski Önyükleme sırasını etkinleştirir.
 3. Önyükleme Gecikmesini 5 saniyeye yükseltmek, önyükleme zamanı işletim sistemi seçimi sırasında biraz zaman verecektir.
 4. BIOS ayarlarını kaydedin ve çıkın.
 5. Bir sonraki açılışta önyükleme seçim seçeneği hakkında soru sorulur. Uygun önyükleme seçeneğine (Windows OS Boot Manager veya Ubuntu) girmek ve seçmek için F9 tuşuna basın
verilen cevap vishal yadav 20.12.2015 17:14
0

Windows 10 yüklü HP dizüstü bilgisayarında (355 G2) çalışan çok daha basit bir çözüm buldum

 1. Önyükleme sırasında çıkış tuşuna basın
 2. Önyükleme seçenekleri için F9'a basın
 3. değil UEFI olan USB seçeneğini seçin (benimki en altta listede yer aldı) ve Enter'a basın
 4. Ardından bir hata mesajı ekranını alacaksınız. Ancak, işletim sistemini veya 'canlı yüklemeyi' denemek için 'canlı' yazmanız ve yüklemek için enter tuşuna basmanız yeterli, ve hepsi de yüzmeye gitmeli ....
verilen cevap Amphibio 05.03.2017 23:00

Etiketlerdeki diğer soruları oku