“TTY” ne anlama geliyor?

124

Wikipedia'nın makalesi (Bilgisayar terminali) altında basılı kopya terminalleri makalenin başlığında" Bilgisayarlara bağlı olan kullanıcı terminalleri, elektromekanik teleprinter veya tele-yazıcı (TeleTYpewriter, TTY) ... "

TTY, tele-yazıcılar için duruyor mu? Ama benim için hiçbir anlam ifade etmiyor çünkü onu hiç görmedim ve "tele" nin ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yok.

    
sordu MathCubes 11.06.2014 18:56

6 cevap

90

Bilgisayarlara bağlanan ilk kullanıcı terminalleri, elektromekanik teleprinter veya tele-yazıcı (TeleTYpewriter, TTY) idi ve o zamandan beri TTY, salt metin konsolunun adı olarak kullanılmaya devam etti, ancak şimdi bu salt metin konsolu sanal bir konsol değil. fiziksel bir konsol.

Klavye kısayolları Ctrl + Alt + F1 - Ctrl tarafından erişilen Ubuntu'da 6 sanal konsol var. + Alt + F6 . Sanal klavyeden uzaklaşabilirsiniz (konsolu arka plana taşıyabilirsiniz) Ctrl + Alt + F7 klavye kısayolunu kullanarak.

Ubuntu 17.10'da oturum açma ekranı şimdi sanal terminal 1'i kullanır. Ubuntu 17.10'da ve sonra Ctrl + Alt + F3 'e Ctrl + Alt + F6 ve Ctrl + Alt + tuşlarına basın. F2 , masaüstü ortamına geri dönmek için.

Ubuntu 18.04 sanal konsolu

    
verilen cevap karel 11.06.2014 19:18
66

Evet, Unix'teki TTY 'nin kökeni teletimlemeden geliyor. Telefon, tele-yazı yazıcısı, vb. İçindeki tele , uzak ya da uzak bir Yunan kökünden geliyor. tele + phon (ses) = Uzakta konuşma vb.

Devre Dışı Sistemler (Unix öncesi), planladığınız süre boyunca bilgisayarı (paylaşım) yapabilmenizi sağlayan fiziksel terminaller geliştirdi. Bu terminaller, onu kullanmak için bilgisayarın önünde fiziksel olarak olmanız gerekmediği anlamına geliyordu. Ayrıca, çıktıyı o konumda basacak bir tele-yazıcıya da gönderebilirsiniz.

Unix geliştirildiğinde mevcut fiziksel altyapıydı, bu yüzden Unix ağı için kullanılması doğaldı. Fiziksel terminallerdeki özelliklerin sanal veya yazılım terminallerindeki öykünmeler, eski kod veya ağ altyapısının kırılmasını önlemiştir.

Fiziksel terminallerdeki bu kökeni (ve sonuç olarak telgrafta (uzak yazma) sistemdeki orijinleri ve günümüzde belirli terminal standartlarını hesaba katan kontrol kodlarını kullanırlar. Bunlar standart 80 karakter genişliğini, satır başı ve satır beslemesini içerir. kodlar.

    
verilen cevap chaskes 11.06.2014 19:29
59

Bu bir teletype yazarıdır:

Bir tuşa basıldığında seri bağlantıya bir karakter gönderilir. Seri bağlantıdaki gelen karakterler yazıcıda yazdırılır. Bu yüzden, ls yazdığınızda, dosya listesinin basılı kopya 'ını alırsınız.

( İşte 'den)

    
verilen cevap pjc50 12.06.2014 12:50
9

İlk baskı telgraf makinesi 1846 yılında patentliydi. Çeşitli firmalar bunları geliştirmeye devam ettiler ve "Teletype" kelimesi ilk olarak 1921'de markalandı. Bu şirketlerden biri 1928'de adını Teletype Corporation'a çevirdi ve AT & amp; 1930’da T. (Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Teleprinter)

Böylece, bu makineler ilk bilgisayarlardan önce neredeyse 100 yıllık bir gelişme görmüş ve bir insan arabirim cihazı için bariz bir seçim olmuştur. Daha pahalı terminaller vardı, ancak Teletypes genellikle en ucuz ve en güvenilir seçimlerdi. Unix ilk geliştirildiğinde Teletype şirketine ait AT & amp; T / Bell Labs ve standart ekipman olarak Teletype 33ASR terminalleri üzerinde bulunan Digital Equipment bilgisayarları geliştirildi. TTY, Unix'in oluşturduğu PDP-7 ve PDP-11 üzerindeki terminaller için cihaz adıydı, muhtemelen PDP-1'e geri döndü ve kimin bundan önce geldiğini bilen. Bu yüzden Unix için bir terminal cihaz işleyicisinde çalışmaya başladıklarında neden başka bir şey kullanacaklar?

MSDOS'un COM kullandığını ilk öğrendiğimde kafam karıştı: seri bağlantı noktaları için cihaz adı. TTY'nin eskilerden ayrıldığını sanıyordum, bu sapkınlık!

    
verilen cevap someoldguy 12.06.2014 03:32
1

Teleteklerin sonraki günlerinde, bir iletişim biçimi olarak sağır topluluk tarafından kabul edildi. Resmi olarak TDD (Sağırlar için Telefon Cihazı) olarak adlandırılan geliştirme & amp; Baudot ve Ascii'nin aynı iletişim araçlarını kullanan teçhizatın rafine edilmesi, "TTY" yi imzalamak için işitme engelli tarafından yaygın bir şekilde benimsenmiştir, çünkü "TDD" den daha kolay imzalanması daha kolaydır. Bugünlerde, sağır insanlar iletişim kurmak için video röleleri kullandıkça hızla antik oluyor. TTY / TDD'ler, kablosuz cihazların çoğalması nedeniyle genellikle kullanılmayan havalimanları, kamu kurumları, kamu alanları vb. Kamu ortamlarında bulunur.

    
verilen cevap Sean Barr 12.06.2014 20:33
0

Öyleyse, geri gün içinde. Bahsettiğiniz Teletype'a seri bağlantı yoluyla bağlanan bilgisayarlar. Aslında matris yazıcılarıydılar. Youtube’a bakabilir ve nasıl çalıştıklarını görebilirsiniz. Eski kodu korumak için, sahip olduğunuz her terminal veya UI penceresi / dev altındaki bir cihaza sevilir.

Anlambilimden başka bir şey yok.

    
verilen cevap user1048138 11.06.2014 19:16

Etiketlerdeki diğer soruları oku