“autoclean”, “autoremove” ve “clean” seçenekleri arasındaki fark nedir?

123

apt-get 'nin bana aynı görünen birkaç seçeneği vardır: autoclean , autoremove ve clean . Her biri ne yapıyor?

    
sordu Antony 27.08.2010 01:01

2 cevap

157

apt-get man sayfasından:

  • temizle : temizlenen paket dosyalarının yerel deposunu temizler.        Kilit dosyasını her şeyden kaldırır        / var / cache / apt / archives / ve / var / cache / apt / arşiv / kısmi /. Ne zaman        APT dselect (1) yöntemi olarak kullanılır, temiz otomatik olarak çalıştırılır.        Dselect'i kullanmayanlar, apt-get clean'i çalıştırmak isteyeceklerdir.        zaman zaman disk alanını boşaltmak için.

  • autoclean : Temiz gibi, otomatik temizleme, alınan yerel depoyu temizler        paket dosyaları. Fark, sadece paket dosyalarını kaldırmasıdır        Artık indirilemez ve büyük ölçüde işe yaramaz. Bu        önbellek, uzun bir süre boyunca korunmaz        kontrol dışı büyüyor. Yapılandırma seçeneği        APT :: Clean-Installed yüklü paketlerin olmasını engeller        kapalı olarak ayarlanmışsa silinir.

  • autoremove : Otomatik olarak gelen paketleri kaldırmak için kullanılır        Bazı paketler için bağımlılıkları tatmin edecek şekilde kurulmuş ve        daha fazla gerekli.


Her komutun bir manuel sayfası vardır, eğer bunların parametrelerinin ne olduğunu veya her birinin ne yaptığını bilmek istiyorsanız, sadece man <command> Ex kabuğunu yazınız. % Co_de%

verilen cevap Decio Lira 27.08.2010 01:31
20

autoclean: artık indirilemeyen paketler için önbelleğinizdeki depolanmış tüm arşivleri kaldırır (böylece artık repoda bulunmayan veya repoda daha yeni bir sürümü olan paketler).

temizle: depolanan tüm arşivleri önbelleğinizde kaldırır.

autoremove: tamamen farklı bir şey olan bu seçenek, zaten kaldırılmış bir paketin bağımlılığı olarak yüklenen ve bunları kaldıran paketlerin aranmasını sağlar. Bu, sisteminizde kalan kullanılmayan bağımlılıkları temizlemek için kullanılır.

Cevap bulundu: İşte

    
verilen cevap Antony 27.08.2010 01:01

Etiketlerdeki diğer soruları oku