Windows 10 yükseltme öldürür grub ve önyükleme-onarım yardımcı olmaz

75

Ubuntu 14.04 yüklü olan bölümlenmiş dizüstü bilgisayarımda Windows 8.1'den Windows 10'a yeni yükseltildim. Grub artık önyüklemede görünmüyordu, bu yüzden bir Ubuntu liveUSB'den önyükleme onarımı yaptım. Bunun herhangi bir etkisi yok gibi görünüyor. Kontrol ettim ve bagajım hala devre dışı bırakıldı.
Önyükleme onarımından giriş yapın: İşte
Peki sırada ne var?
Güncelleme: Grubumu Ubuntu bölümümden güncellemek için chroot kullanmaya çalıştım. update-grub, hem linux hem de windows boot yöneticisini başarılı bir şekilde bulmaya çalışır ancak işlemin hala bir etkisi olmaz. grub-install, EFI dizinini bulamadığından şikayet ediyor (ancak her şeyi doğru bir şekilde monte ettim).
Update2: Sadece ubuntu içine chroot sonra efibootmgr çalışan ubuntu hiç önyükleme sırasına sahip olmadığını gösterir keşfetti. Siparişi manuel olarak değiştirdim ve yükselticinin sıfırlandığını bulmak için yeniden başlattım. Pencerelerde koşuyorum: bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi Fakat bu, 'İşlem Başarılı' rapor ettikten sonra bile bir etkisi yok.

    
sordu Nicholas Verstegen 31.07.2015 13:24

13 cevap

101

Sadece bunu Windows'da bir yönetici olarak çalıştırmam gerekiyordu:

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

Veya:

bcdedit /set "{bootmgr}" path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

PowerShel'i kullanıyorsanız.

Grub başlangıçta iyi görünüyor ve Ubuntu ve Windows 10'a önyükleme yapabilirim.

    
verilen cevap Nicholas Verstegen 01.08.2015 08:30
16

Benim için çalışan tek çözüm şu şekilde açıklanmıştır: bağlantısı Bu konuyu Google'da bulmak daha kolay olduğu için tekrar buraya getirdim.

Esas olarak, adımlar:

 1. Ubuntu Live modunu kullanarak 'Ubuntu'yu deneyin' modunu başlatın.
 2. Doğru linux bölümünü doğrulamak için GParted kullanın (ör. /dev/sda2 ).
 3. Linux bölümünü takın:

  sudo mount /dev/sda2 /mnt #Replace sda2 with your partition number
  
 4. Diğer tüm Linux sistem klasörlerini bağlayın:

  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  

  Bir UEFI sistemi çalıştırıyorsanız, EFI dizini aşağıdaki komutu kullanarak da yüklemeniz gerekir:

  sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi
  
 5. yüklemenize chroot

  sudo chroot /mnt
  
 6. Artık kurulumunuza giriş yaptığınız (Ubuntu Live değil) sadece yapmalısınız

  update-grub
  grub-install /dev/sda
  update-grub
  exit
  sudo reboot
  

Ve bu kadar! Krediler, yukarıda bahsettiğim linkte Scott Severance'a gider.

    
verilen cevap Nir 30.10.2015 20:43
4

Eşimin makinesi daha yaşlı (UEFI olmayan) ve Ubuntu'nun mantıklı bir genişletilmiş bölüme kurmuştu. Windows 10'a yükseltmek ilk önce grubun yeniden başlatılmasını sağladı, böylece yeniden başlatmalar LiveUSB'den BootRepair ile geri yüklediğim "grub kurtarma" istemiyle sonuçlandı, fakat Linux bölümüm eksikti! Bunu, bölümün bulunduğu ve kurtardığı LiveUSB'den ayrılmış kurtarma ile geri yükledim. Oradan, bölümleri LiveUSB'den kurdum ve bir grup kurulumu yaptım ve kurtarılan Ubuntu ve Win10'a geri yüklendi. Umarım bu başkalarına yardımcı olur.

 • LiveUSB ile Ubuntu'yu kurmak için kullandığım USB sürücüsünü kastediyorum (bkz. İşte ). Önyüklenebilir bir CD de kullanabilirsiniz. Bu cihazdan önyüklendikten sonra, BootRepair ve gparted uygulamaları bulabilmeniz gerekir.
verilen cevap bheeshmar 17.08.2015 21:37
4

Burada aynı sorun, çift önyükleme bilgisayarında Windows 7'den 10'a yükseltme ... Bu şekilde çözdüm:

 1. Windows'u Yükselt
 2. Yükleme işlemi sırasında, ilk yeniden başlatma işleminden sonra, grubun kurtarma istemini alıyorum, bunu BootRepair ile bir USB çubuğunda sabitledim
 3. Windows kurulumunu tamamladı, GRUB gitti ve canlı bir cd parçasıyla tüm bölümlerin hala var olduğunu fark ettim ama hepsi NTFS idi
 4. Windows'tan TestDisk kullanıldı Linux bölümüm kurtarıldı
 5. BootRepair tekrar ve her şey yolunda görünüyor (ben GRUB menüsünde yinelenen Windows sesim var .. neden bilmiyorum, ama her şey bana şimdi iyi görünüyor!)

Umarım birileri için yararlı olabilir!

    
verilen cevap Francesco 05.08.2015 08:39
2

Önyükleme sıranızın sırasını kontrol ettiniz mi? Microsoft önyükleme yükleyicisi 2 numaradaysa, en alta getirin ve yeniden başlatın.

Terminalde sudo efibootmgr -v dosyasını çalıştırarak Ubuntu içinden kontrol edebilirsiniz.

    
verilen cevap Adam Elvin 16.08.2015 19:29
1

Bunun ilgili olduğundan emin değilim ama Windows 8.1 / debian ikili önyüklemesini Windows 10'a yükseltmeye çalışan bir sorunla karşılaştım.

Temel olarak, yükseltme işleminin bir noktasında, grubun debian bölümünün işlemde ve dolayısıyla önyükleme dosyalarında silinmesi nedeniyle gruba girdim. (Genellikle ayrı bir önyükleme bölümüm var ama bu sefer değil ...). Bu bağlantıya bir göz atın: Windows 10 yükseltme grubun kurtarılmasına yol açtı.

Sorun şu ki, pencereler yükseltme işlemi sırasında bölüm tablosunu doğru yazmamış.

Her neyse, bir Win8.1 yükleme harici hdd'de önyükleme yaparak sorunu çözdüm ve şu talimatları takip ettim: İşte (win8 / 8.1'e ilerleyin). O sildi grubunu ve mSoft'un önyükleyicisini yeniden yükledi. Daha sonra yükseltme işlemini tamamlamayı başardım ve debian'ı bir arada topladım çünkü o zamanlar bölüm tablosunun doğru yazılmamasıyla ilgili bir problem olduğunu anlayamadım. Yine de daha iyi bir çözüm, bölüm tablonuzu (testdisk kullanarak) denemek ve kurtarmak ve daha sonra yeniden yüklemek / güncellemek olacaktır.

Umarım yardımcı olur.

PS: Çift önyükleme yapılandırması olan kişiler hakkında bir şey vermediğiniz için microsoft'a teşekkür ederim ...

    
verilen cevap Jérémy Riviere 02.08.2015 12:24
1

Rescuetux / supergrubdisk'i kullandım. Android tabletimde DriveDroid'ten başlattım. Daha sonra otomatik tespit rescuetux kullanılır. WINDOWS düğmesine bastıktan sonra, betaWindowsMBR onarım düğmesine basın. Ve / dev / sda2 seçildi tamam tamam. Sonra başarılı dedi. Şimdi sadece windows uefi menüsüne geri boot ettim.

    
verilen cevap Beezy Weezy 12.08.2015 00:25
1

Düzeltmem, @Francesco'ya yakın ama biraz farklıydı.

 1. Windows'u 7'den 10'a yükseltin.
 2. Yükleme işlemi sırasında, ilk yeniden başlatma işleminden sonra, grubun kurtarma istemini alıyorum, bunu BootRepair ile bir USB çubuğunda sabitledim.
 3. Grub şimdi görünüyor, ancak Windows değil, Ubuntu bölümünü gösteriyor.
 4. Ubuntu'ya giriş yapın, terminale gidin ve update-grub yazın
 5. Artık Windows, grup menüsünde yedekleniyor, Windows 10 yükseltmesine devam ediyor.
verilen cevap Metropolis 14.08.2015 05:52
1

Win10 yükleme medyanız varsa, bunu yeni bir yeni MBR yüklemek için kullanabilirsiniz. Sadece "Şimdi kur" (veya benzer) görüyorsanız, ancak üzerine tıklamayın. "Tamir araçları" (ya da bir şey) söyleyen küçük bir bağlantı var. Buradan komut istemine girebilirsiniz.

cd c:\windows\system32
bootrec /fixmbr

belki bile

bootrec /fixboot

Bu sorunu düzeltmeli. Ancak, Linux'unuz, Microsoft'un halkların kendi tercihlerine karşı duyduğu cehalet nedeniyle çok sustu. Sadece, HDD'nizde bulunan ve sevmedikleri şeyleri silebilmelerinin tamam olduğuna karar verdiler. Bunun için MS'in bir avuç dolusu olduğuna yasal olarak karar verebiliriz ...

Win10 yükleme ortamı yaratıcısı aracı, İşte 'den ücretsiz olarak indirilebilir.

    
verilen cevap 19Vidar75 02.09.2015 23:45
1

Burada, sorunu nasıl düzelttiğimize ilişkin adımlar sağlayan bir dizi yanıtımız var (en son Win10 güncellemesinden dolayı Grub menüsü kaybı). Çeşitli cevaplar, makine yapılandırmaları benzersiz olmadığından çözümün benzersiz olmadığını kanıtlıyor.

Sistemim için ( Acer E5-575G-57D4 ) , aşağıdaki düzeltme:

Kısa cevap :

1) Windows'da, Nicholas tarafından belirtildiği gibi, Windows komut isteminde aşağıdaki komutu yönetici olarak girin.

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

2) Canlı Ubuntu CD / USB ile önyükleme onarım yardımcı programını çalıştırın.

Uzun cevap:

1) Windows'ta oturum açın.

2) önyüklenebilir bir USB çubuğu oluşturun (Ubuntu sürümünüzle) ve takın.

3) Bu komutu komut isteminde yönetici olarak girin:

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

Yeniden .

4) Önyükleme menüsünü görmek için F12 tuşuna basın . "Linux" u seçin. Not: Bunun için, BIOS ayarlarında "F12 önyükleme menüsü" etkinleştirilmelidir (Önyükleme sırasında F2 tuşuna basın).

5) Menüde, Canlı Ubuntu oturumu için "Yüklemeden ubuntu deneyin" seçeneğini belirleyin.

6) WiFi'nize bağlanın. Aşağıdaki komutları kullanarak önyükleme onarımını indirin ve çalıştırın :

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Grubun sabitlendiğine dair mesaj gelene kadar istemleri takip et. Benim için çalıştı.

Teşekkürler:)

    
verilen cevap umash07 25.02.2018 22:09
0

8/8/15 Ben Windows 10'a Windows 7 yükseltme ve Windows 10 yüklü sonra Firefox'u varsayılan tarayıcı yapılmış ve benim PC kapatmaya, 15 saniye bekledi ve PC'yi çalıştırıldıktan ve hatta bulunarak, bunun beklemiyorduk bana 5 seconds.I Ubuntu tıkladım ve bir sonsuzluk görünüyordu için gri ekran ile belirsizlik içinde asılı gibiydi içinde hala Ubuntu seçmek için bir seçenek vermek ama olsun girişimi için klavyedeki enter tuşuna dokunulduğunda dışında bir şey yapmadım Bir şey olacak ve bekledi, sonunda Ubuntu ya da gelişmiş seçenekleri seçmek için tanıdık siyah ekran belirdi. Ubuntu'da çok güzel bir şey. Pencereleri 10 kapatıp kapattıktan sonra, Windows'taki saat ve tarih 5 saat daha hızlıydı, tıpkı Windows 7'nin Ubuntu, LOL kullandıktan sonra yaptığı gibi. Bir dahaki sefere Ubuntu'yu önyükleme yapmak için seçtim. Bekle biraz daha kısa oldu.

    
verilen cevap James 09.08.2015 06:46
0

Benim için süreç oldukça karmaşıktı. Ben usb sopa önyükleme onarım formu kullanın ve ben usb çubuğu kaldırmak ve bilgisayar sadece yeniden başlattığınızda sadece ubuntu giriş seçeneği geldi. Bilgisayarımın sabit diskinde yüklü olan Ubuntu'ya giriş yaptıktan sonra tekrar önyükleme onarımını kullanıyorum. Bundan sonra bilgisayarımı yeniden başlattığımda, hem Unbunt hem de winsows 10'a giriş yapma seçeneğim var ve gayet iyi çalışıyor.

    
verilen cevap mr_azad 16.08.2015 12:50
-2

Acer Aspire-AXC-605 üzerinde Windows 10'a yükselttikten sonra, ubuntu'ya önyükleme yapamadım ve F2 tuşu bios ekranını açmayacaktı ve böylece USB ubuntu'dan canlı olarak önyükleme yapamayacaktı.

Esc tuşunu kullanmak zorunda kaldım, bu sırada bir "Diagnose PC" ekranı açıldı ve oradan USB'yi önyükleyebiliyordum.

    
verilen cevap Geo 28.10.2015 22:56

Etiketlerdeki diğer soruları oku