Yetişkinlere yönelik içeriğe erişimi kısıtlamanın en iyi yolu nedir?

65

Çocuklarımı bir PC aldım ve üzerine 12.04 (Unity) yükledim. Sonuç olarak, çocuklarımın denetimsiz bilgisayarı kullanmasını istiyorum, ancak güvenmediğim herhangi bir şeye erişemediklerini biliyorum.

Neye baktım:

Scrubit 'e, kablosuz yönlendiricimi içerik engellemek için yapılandırmamı sağlayan bir araç arıyordum ve bu çözüm diğer bilgisayarlarımı ve mobil cihazımı da koruyacaktı. Bu çözümün tek bir bilgisayarda çalışmasını istediğimden çok fazla olabilir.

Ayrıca bazı Google aramaları yaptım ve Dadı adı verilen uygulamaya rastladım.

Sizin için önemli olan 12.04 LTS'deki yetişkin içeriğini sınırlamak için en iyi yolun olduğunu anlamak için bilgi ve deneyiminizden yararlanın . Belki de bir şeylerin birleşimi, bu soruyu "bu ya da bunu deneyin" cevabını vermeyin, sonra ne kadar iyi olduğunu ve elbette herhangi bir kısıtlama varsa deneyiminizi paylaşamadığınız sürece bana biraz PPA verin.

    
sordu stephenmyall 02.07.2012 11:22

7 cevap

46

Bunu yapmanın kolay ve harika bir yolu doğrudan kaynağa gidiyor ve bu amaç için DNS filtrelemesi kullanıyor.

Onunla yüzleşelim, çocuklarınızı tüm internet risklerinden her zaman koruyamazsınız, fakat bir çeşit filtreleme kullanarak en azından onu evinizde zorlayabilirsiniz.

DNS kullanarak filtrelemenin avantajlarından biri, Ubuntu LiveCD'yi kullanarak sistemindeki yüklü yazılımları engellemeyi bilen akıllı bir çocuğa sahip olsanız bile, DNS kullanımı, DHCP kullanan sistemde DNS kullanımı zorlanabilir. yönlendirici.

Bir DNS filtresinin bilgisayarlarınız için nasıl çalışacağıyla ilgili bir örnek için OpenDNS ebeveyn denetimleri seçeneğine bakın. evde. Diğer birçok DNS sunucusu bunu yapmanıza izin verecek, OpenDNS normalde kullandığım bir tane.

Bir hesap oluşturun, yönlendiricideki değişiklikleri OpenDNS'den DNS sunucularını kullanmak, ebeveyn filtrelemesini etkinleştirmek ve çocuklarınızın işletim sistemi üzerinden bir IP elde eden işletim sistemi işletim sistemi kullanımının sorunlu sitelere erişiminin engellenmesinden bağımsız olarak yapın.

Elbette, eğer çocuklarınız yeterince zekiyse ve onları baypas etmeleri kolaylaştıracak kadar şaka yapabileceklerini bilirseniz, daha önce de söylediğiniz gibi, çocuklarınızı her zaman tehlikelerden koruyamazsınız. İnternet hediyeleri.

    
verilen cevap Bruno Pereira 02.07.2012 12:14
39

İnternet çocuklar için güvenli bir yer değildir.

Hepimizin ister istemez, ister istemez maruz kalması için çocuklarımızın maruz kalmasını istemediğimiz içeriği biliyoruz. Bu yüzden bu konuda bir şeyler yapmalıyız. Bazı güvenlik elde etmek için farklı yaklaşımlar vardır, ancak tüm detaylar söz konusu olduğunda başarısız olur. Nedenini açıklayayım:

 • Beyazlisteler
  Beyaz listeler istenmeyen içeriği güvenli bir şekilde engeller ve çeşitli tarayıcı eklentileri veya ebeveyn kontrol yazılımı tarafından oluşturulabilir ancak uzun sürmez. Çocuklarımızın dünyayı keşfetmelerini, interneti nasıl kullanacaklarını öğrenmelerini, bilgi edinmeyi öğrenmelerini ve kendileri için güvenli oyunlar oynamayı öğrenmelerini istiyoruz. Bir düğme üzerinde bir sonraki tıklamanın " BANNED" sayfasına yönlendirdiği, yalnızca Baba tarafından verilen küçük bir site listesine erişimleri varsa bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeyeceklerdir. Sadece çok küçük çocuklar bir ay boyunca beyaz listeden mutlu olabilirler.

 • Karalisteleri
  Örneğin, teklif edilen kara listeler DNS hizmetleri tarafından bilinen tüm kötü siteleri içermesi ve bunları engellemesi amaçlanmaktadır. Bu görev çok saçma. Tüm kötü siteleri bilmemiz mümkün değil. Her gün binlerce insanın karşısına çıkıyorlar. Dansguardian 'in yapımcıları şu şekilde yorumladı:

    

  Web hızla değişen bir yer ve hatta Google ya da Altavista ya da Yahoo gibi büyük web arama motorları bile bunun yarısını bile bilmiyor. Bu, web sitesiyle (URL) filtrelemeyi siteler değiştikçe ve yeni olanlar her zaman ortaya çıktıkça zorlaştırır.

 • İçerik Filtreleri
  Kara listenin sınırlamalarının üstesinden gelmek için, ek olarak, dansguardian , ayrıca temelli bir proxy oluşturmayı da içerir. Squid3 . Yine de, filtreleri korumak için sıkıcı. Bu, tam zamanlı çalışanın tüm işi yaptığı zaman okullar için iyi olabilir, ancak bunu yapmak için evde zamanın bulunma ihtimali düşüktür. Önceden yapılmış filtreleri kullanmak, kötü siteler kendileri hakkında bilgi sahibi olduklarından ve bu şüpheli ifadelerin sayfalarında görünmesini engellemekten (örneğin, aldığınız spam postasına bakın ve nasıl yaptıklarına dair bir fikriniz olsun) kötü bir fikirdir.

 • Akıllı Çocuklar
  Daha önce de bahsettiğimiz gibi çocuklar zeki olurlar ve umutsuzca onların böyle olmasını isteriz. O zaman, onlar da filtrelerimizin çoğunun üstesinden nasıl geleceğimizi öğrenecekler. Akıllı olduklarında istedikleri her şeye erişebilirler (evet, ne yaparsak yapalımlar). Tüm engelleme çabalarımız o zaman başarısız olacaktır. Ancak bundan önce tüm bu yetişkin şeylerle ilgilenmeyebilirler. Yani gerçekte herhangi bir şeyi engelleme ihtiyacı olmayacaktı. Akıllı olduklarında, kötü bir sitenin ne olduğunu bilmek için yeterince akıllı olmaları gerekiyor ve yetişkinlere yönelik sayfalarda ziyaret etmek yerine başka şeylerle ilgilenecek kadar akıllı olmalılar.

 • Akıllı Ebeveynler
  Hepimiz akıllı ebeveynleriz veya oluruz. Çocuklarımıza Ubuntu'yu nasıl işleteceklerini ve interneti nasıl keşfedeceklerini öğretmek istiyoruz. Akıllı ebeveynler çocuklarının ne yaptığını izle ve yaptıklarıyla ilgili olarak konuşup . Onlara farklı veya zararlı olabilecek sitelere geldiklerinde ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi vermeliyiz. Çocuklarımızın yaptıklarını söylemelerini istiyoruz. Akıllı ebeveynler çocuklarıyla birlikte bir ebeveyn kontrolü kurmak ve sürdürmek için ihtiyaç duyacakları zamanı harcadılar. Ayrıca çocukları yalnız bırakmamalıyız. Bilgisayarı geçebileceğiniz bir yere koyun ve ekranda nelerin görüntüleneceğini kısa bir görünüme sahip olun.

Özetle, çocuklarımızı istenmeyen siteleri ziyaret etmekten kaçınmanın "en iyi" yolu, çocuklarını zeki olmak için eğiten akıllı bir ebeveyn olmaktır. Ancak, kendi tecrübelerimden de bunun başarısız olabileceğini, tutarsızlıklarının olduğunu ve muhtemelen% 100 güvenliğe sahip olamayacağını biliyorum. Hala en iyisi.

    
verilen cevap Takkat 02.07.2012 14:37
7

Bu soruya seçilen cevabın tavsiyesini aldım ve Ubuntu bilgisayarımda OpenDNS kullandım, ancak başkalarına yardımcı olmak için daha fazla bilgi paylaşmak istedim.

OpenDNS nedir ve OpenDNS nasıl edinilir?

OpenDNS , yalnızca internetinizi hızlandıramayacak , aynı zamanda size seçenekler de sağlayabilecek bir ücretsiz DNS hizmetidir ...

 • Web içeriği filtrelemesi
 • anti-dolandırıcılık,

 • kötü amaçlı yazılım koruması

 • akıllı önbellek ve daha fazlası.

Alt satırda OpenDNS sunucuları, milyonlarca web sayfasının geniş bir koleksiyon IP adresine sahip. Bir web sitesi ararken, hemen ilgili IP adresini bulur ve daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sezgiseldir ve tam anlamıyla 10 dakikadan daha kısa bir sürede kurulabilir (yazılım yüklemesi gerekmez)

Tüm özelliklerini kullanmak için yapmanız gereken tek şey onlarla buradan kaydolun . Temel OpenDNS ev aletleri için uygun olup ücretsizdir. (İş çözümleri için yıllık nominal ücret alınır)

Kaydolduktan sonra, posta kutunuzda bir onay bağlantısı alırsınız. Bağlantıya tıklayın ve sizi ana web sitesindeki kontrol paneli ayarlarına yönlendirin.

IP adresinizi otomatik olarak algılar. IP adresinizin altında verilen Bu ağa ekle düğmesini tıklayın. Şimdi yapmanız gereken tek şey web sitesinde sağlanan Talimatları takip etmek ve bu IP adreslerini yönlendiricinize eklemek.

Preferred DNS server: 208.67.222.222
Alternate DNS server: 208.67.220.220

İşte bu! İşin bitti

OpenDNS özellikleri

Varsayılan olarak hiçbir şey engellenmez. 3 ön ayardan birini seçmek için TAM kontrolünüz var 1: Düşük 2: Orta veya 3: Yüksek filtreleme düzeyleri

Örnek: "Düşük" filtreleme düzeyini seçerseniz, tüm porno siteleri engellenir. Daha fazla kısıtlama uygulamak için filtre seviyesini artırırsınız. Ayrıca, ön kümelerden birinin belirli veya ince ayarını yapmanıza izin veren özel bir filtreleme düzeyi de vardır.

Alan adını girerek istediğiniz herhangi bir alanı engelleyebilir veya izin verebilirsiniz. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım ve botnet koruması ve kimlik avı koruması sağladığından ek bir güvenlik katmanı ekleyebilmenizi sağlar. Dahili IP adreslerini de engelleyebilirsiniz.

Önemli not:
Birkaç haftalığına OpenDNS kullanıyorum ve Firefox'ta bir yer imi oluşturdum. Aptalca, "Şifremi hatırla" yı tıklıyorum. Bu, herkesin yer imine tıklayıp OpenDNS'e girip değişiklik yapabileceği anlamına geliyor. O zamandan beri düzeltildim.

    
verilen cevap stephenmyall 04.07.2012 23:06
6
 1. İnternet geçmiş dosyalarınızı kontrol edin .

  Bu, çocuğunuzun uygunsuz siteleri ziyaret edip etmediğini size söyleyecektir. Web tarayıcınızda geçmiş sekmesine tıklayın. Kenar çubuğu olarak açılmalı. Bu olduğunda, çocuklarınızın hangi sitelere gittiğini kontrol edebilirsiniz. Engellemek istediğiniz herhangi bir şeyi not alın.

 2. Gizlilik ayarlarınızı yapın .

  Çoğu tarayıcıda, gizlilik sekmesi, araçlar sekmesinin altında bulunan İnternet seçenekleri (veya seçenekleri) altında bulunur. Web sitesi bölümünde, engellemek istediğiniz siteleri geçmiş sayfasından kopyalayın ve bunları blok site alanına girin. Her seferinde bir siteyi bu şekilde engelleyebilirsiniz. Ancak, daha önce hiç ziyaret etmediğiniz siteleri engellemek için başka adımlar atmanız gerekecek.

 3. Site engelleyen bir yazılım paketi satın alın .

  Bu, çocuğunuzdan zararlı olabilecek içeriğe sahip olabilecek herhangi bir siteyi engelleme konusunda ek güvenlik seçeneği sunacaktır. Bu programların çoğu sadece zararlı siteleri engellemekle kalmaz, aynı zamanda çocuklarınızın çevrimiçi ortamda veya genel olarak ne yaptığını tam olarak görmenin bir yolu olarak kullanılır. Programı kurun ve istediğiniz güvenlik seviyesini ayarlayın. Genellikle bu programlar ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirilebilir.

 4. Çocuğunuz bilgisayarı kullandıktan sonra yazılımı ve İnternet geçmişinizi kontrol edin .

  Uygun olmayan bir aktivite devam ederse, çocuklarınızla bu konuda sakin bir şekilde konuşun. Çıldırırsanız, çocuğunuz sizden daha fazlasını saklamaya çalışacaktır.

 5. Bilgisayarı, çocukların neler yaptığını görsel olarak izleyebileceğiniz iyi kullanılmış bir alana yerleştirin .

  Bilgisayar sizinle aynı odada bulunuyorsa, çocuklarınızın uygunsuz bir şey yapması daha az olasıdır. İnternet süresini olabildiğince sınırlandırın ve uygun kullanım için net sınırlar belirleyin.

verilen cevap afshispeaks 09.11.2012 08:01
3

OpenDNS'ye ek olarak, çocuklarınızın bilgisayarda neler yaptığını kontrol etmenin kolay bir yolu olan Ebeveyn Kontrol Sistemleri vardır.

 • Her birinin günde ne kadar zaman geçirdiğini sınırlayabilirsiniz. web, sohbet ya da e-posta.
 • Günün hangi saatlerinde bu gibi şeyler yapabileceğine karar verebilirsiniz. kuyu.
 • İstenmeyen tüm ağları engelleyebilir ve çocuklarınızın bundan zevk almasını sağlayabilirsiniz. akılda kalmadan internet, artık endişe yok!

Ubuntu için İkili paket "Dadı" (12.04) buradan ulaşabilirsiniz

OR DansGuardian 'ı kullanarak, squid3 .

    
verilen cevap stephenmyall 05.07.2012 11:42
0

Dini ikna gücünüze bağlı olarak, Ubuntu tatlarını araştırırken Christian Ubuntu lezzetini deneyin. Bunu, reklamını yaptıkları dahili bir özellik olarak gördük.

    
verilen cevap Lionthinker 02.07.2012 15:59
0

Alternatif bir çözüm evde bir Pie Hole sunucusu kurmak olacaktır, burada tam olarak nasıl yapılacağına dair tam bir öğretici.

İşte

Pi Hole, reklamları ve rahatsız edici (ve genellikle kötü niyetli) izleyicileri bir Raspberry Pi'ye veya bu durumda bir Ubuntu Sunucusuna engelleme görevini boşaltma olanağı veren şık bir açık kaynak projedir. Kurulum gerçekten çok basittir ve temelde Web'den çok sayıda blok listesi içeren basit bir Web Arayüzü ile yapılandırılabilen bir dns sunucusudur.

    
verilen cevap Jaco Toledo 11.11.2017 05:59

Etiketlerdeki diğer soruları oku