Tüm işletim sistemini yükseltmeden uygulamaları neden güncelleyemiyorum?

62

Ubuntu’da, bir kez bir sürüm yüklendikten sonra yazılımı yüklenen güvenlik güncellemelerini alır. Windows'da, yeni özelliklerle programların yeni sürümlerini alabilirim. Windows bunu nasıl yapabilir ve neden Ubuntu'yu başaramaz?

    
sordu niagr 14.01.2012 10:58

11 cevap

38

Bu, Ubuntu Yazılım Merkezi ekibinin çözmenin ilerlemesi.

Sorun şu ki Ubuntu, uygulamalarının çoğunu geleneksel olarak Debian GNU / Linux geliştirme-geliştirme şubesinden alıyor. sistem — ve daha sonra bir sürümde yer almak için bir anlık görüntüsünü “dondurur”. "Evren" olarak adlandırılan toplum tarafından korunan yazılımın bu gövdesi - 80.000 yazılım paketinden oluşmaktadır; Ubuntu geliştiricileri, tüm bu yazılımlar için, desteklenen her sürümde, aynı seviyede kaliteyi korurken, büyük güncellemeler sağlayamaz.

Bu sorunu çözmek için Ubuntu, MyApps geliştirici portalını oluşturdu. Ubuntu, yirmi milyonu aşkın kullanıcısı olan büyük bir platform olduğu için, geliştiricilerin doğrudan Ubuntu'ya uygulama göndermeleri ve Ubuntu sürümleri boyunca yazılımlarına periyodik güncellemeler yayınlamalarıyla ilgilenecekleri umuluyor.

"Evren" için - Yazılım Merkezi ekibi en sonunda mevcut yazılımın küçük bir kısmını oluşturmayı umar - isteğe bağlı yazılım yükseltmelerinin "yedek sistemler" sistemi (zaten yarı fonksiyonel düzeyde) zaten artacaktır.

Büyük yazılım güncellemeleri için Yazılım Merkezi arayüzü bir Canonical UI çalışanı tarafından tasarlanmıştır , ama henüz uygulanmadı:

Ubuntu'daki uygulama dağıtımının geleceği ile ilgileniyorsanız, Ubuntu Yazılım Merkezi'ni ve Evrenin Geleceğini izlemenizi öneririz. .

    
verilen cevap Jjed 15.01.2012 08:27
103

Bu aslında Ubuntu’nun özelliği .

Yazılımı en son sürümüyle güncellemede sorun yoktur ve Ubuntu geliştiricileri kolayca yapabilir. Ve aslında Arch dahil olmak üzere diğer Linux dağıtımlarında da yapılıyor.

Fark ettiğiniz gibi, Ubuntu yazılımı yalnızca güvenlik güncellemeleri ve kritik hata düzeltmeleri ile güncellenir. Tüm özellikler "donmuş" ve bir Ubuntu sürümünden sonra hiçbir yazılım yeni bir ana sürüme güncellenmiyor. Her ne kadar Ubuntu'nun bir dezavantajı gibi görünse de, aslında onun avantajlarından biridir.

Uygulamaların sürümlerini neden dondurup neden güncellemeyin? Bunun çeşitli nedenleri vardır.

 • Yeni sürümler çoğunlukla daha eski ve daha eski sürümlerdir. Biraz daha eski bir versiyon kullanmak, iyi bir şekilde test edilmesini sağlar.
 • Ubuntu'nun belirli bir sürümde önemli ölçüde değişmeyeceğine güvenebiliriz. Bu çok önemlidir örn. Ubuntu 10.04 kullanıyorlarsa güvenmek isteyen büyük şirketler için her zaman aynı şekilde çalışıyor ve her zaman aynı özellikleri barındırıyor.
  • Bu aynı zamanda, Ubuntu 10.04'ün her zaman 10.04 olduğu anlamına geliyor, çünkü Windows’un aksine Servis Paketleri sisteminizde çok değişiklik yapıyor ve bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Ubuntu geliştiricileri size en kararlı yazılımı sunmak için özel dikkat gösterir mevcut. Windows'da, genellikle bir üçüncü tarafın bir güncelleme yayınlama kararı vardır. Bu, bazılarının en son sürümü kullanabilmenizi, yeni harika özellikleri kullanabilmenizi ve diğerlerinin yalnızca daha uzun bir süredir test edildiğinde özelliklerin yayınlanmasını isteyebileceği anlamına gelir. Bu, oradaki güncellemelerin neler olduğunu asla bilmediğiniz anlamına gelir.
 • Bu, Ubuntu geliştiricilerinin sürümleri yönetmesini kolaylaştırır. Ubuntu, her 6 ayda bir piyasaya sürülüyor ve bu süre zarfında Ubuntu geliştiricileri, yeni özellikler ve daha yeni yazılımlar ile paketlemek için yeni sürümü hazırlıyor. Bunu yalnızca şu anda geliştirilmekte olan sürümüne eklerler ve tüm desteklenen (daha eski) Ubuntu sürümlerine değil: Daha az iş gerektirir.
  • Örneğin, GNOME'u 10.04'te sürüm 3'e güncellemek istediyse, bu, diğer uygulamaların tamamen kırılmasını ve sistemin yeniden düzenlenmesini gerektireceğini ifade eder.
 • Güncelleştirmeler, Windows'ta yapıldığı gibi yazılım geliştiricilerinin değil, Canonical ve Ubuntu geliştiricileri tarafından sağlanır. Şahsen, Ubuntu geliştiricilerine ABC yazılım geliştiricilerinden çok daha fazla güveniyorum ve Ubuntu tarafından sağlanan yeni sürümün bilgisayarıma zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yukarıdakilerin hepsi Ubuntu kalitesinin ana bölümlerinden biridir. En iyi kalitede yazılımı ve işletim sistemini elde edersiniz ve en yeni değil, sadece birkaç aylık eski yazılımı kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca, yeni bir Ubuntu sürümüne güncellediğinizde, tüm yazılımların yine en yeni sürümde olduğunu (ancak bir sonraki sürümüne kadar bunu sürdürdüğünü unutmayın), yazılımın en yeni özellikleri içermediği önemli bir sorun olmadığını unutmayın. . Ve diğerlerinin önerdiği gibi, gerekirse yeni yazılımları başka kaynaklardan almak için PPA'ları kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap Rafał Cieślak 14.01.2012 11:55
31

Canonical (ubuntu'nun arkasındaki ana sponsorlar) başlangıçtan (v4) Ubuntu'nun 6 aylık bir döngüde dağıtılacağına karar verdi. Her 6 ayda bir, en son / en kararlı yazılımlar depolarda çoğunlukla debianın kararsız / test şubesinden alınacaktır.

Bu döngünün dışında, yazılımları derleyerek veya PPA'lar (kişisel paket arşivleri) olarak adlandırılan ek depoları da içeren en gelişmiş yazılımları elde edebilirsiniz.

Windows farklı bir stratejiye karar verdi - yeni özellikler genellikle (ancak her zaman değil) hizmet paketleriyle birlikte yayınlanıyor. Pencereler altında kötüleşir - yazılımlarının otomatik olarak güncellenip güncellenmeyeceğine karar vermek için bireysel yazılım satıcılarına bırakılır. IMHO - onun dağınık bir stratejisi ve sık sık bir yazılım veya başka bir kişi tarafından haydut güncellemeleri nedeniyle pencereleri yeniden yapmak zorunda kaldım.

Diğer linux dağıtımları farklı yayın stratejilerine sahiptir. Örneğin, Arch gibi bir haddeleme dağıtımını kullanabilirsiniz. Daha yeni yazılımlar piyasaya sürüldüğünde ve geldiğinde, yazılımcılar yazılımı yeterliyse, yazılımları depoları 'na aktarırlar. Potansiyel olarak bu, tam bir test paketinin yapılmayacağı için farklı yazılımlar arasında potansiyel çatışmalara yol açabilir. Uygulamada, bakıcılar iyi bir iş çıkardılar ve okuduğum istikrar sorunları nadiren bir sorundur.

Debian diğer rotayı aldı - sürekli olarak en istikrarlı paketlere dayalı bir dağıtım ve rafine etme. Çoğu zaman Ubuntu gibi dağıtımlardakinden daha eskidir.

Böylece - sizin karar vermeniz - (çoğunlukla) istikrar veya potansiyel kararsızlık.

    
verilen cevap fossfreedom 14.01.2012 11:38
7

Ubuntu, yazılımın sürümler arasında iyi bir şekilde test edilmiş ve kararlı olması için standart bir sürüm döngüsünü izler ve yükseltme yaparak bir sürümden diğerine geçersiniz. Öte yandan, paketlerin sürekli güncellendiği (en ünlü Gentoo, Arch Linux) bir haddeleme sürüm döngüsü kullanan dağıtımlar vardır.

Windows ile karşılaştırdığınız için, çok fazla güncel değilim, bu yüzden o kısma kendiniz cevap verebilirsiniz. O OS'yi on yıldır kullanmadım.

    
verilen cevap steabert 14.01.2012 11:39
4

kısa cevap: yapabilir

uzun cevap: kararlılık sağlamak için varsayılan olarak değil

Hangi sürümleri seçip seçeceğimi seçmek ve seçmek için pinleme ve yetenekleri kullanıyorum. to-date-lık.

    
verilen cevap Jayen 15.01.2012 05:14
3

Ubuntu'nun güncelleme yöneticisi, yalnızca güvenlik düzeltmelerini değil, depodaki paketler için daha yeni yazılım sürümlerini ve hata düzeltmelerini de güncelleyerek çalışır. Bu, güncellemelerin denendiği ve test edildiği, çalıştığı bilinen ve daha yeni bir test edilmemiş bir sistemi kırmayacağınız anlamına gelir versiyon ...

Daha yeni bir sürüm istiyorsanız, getdab.net veya başka bir kaynak için depoyu arayın ve ekleyin ve paket / programınızı en yeni sürüme güncelleyecektir ...

    
verilen cevap TenPlus1 14.01.2012 11:29
3

Ubuntu bunu da yapabilir, ancak farklı bir politikası vardır. Her bir paketin güncellendiği Arch Linux'u kullanabilirsiniz, ancak bu, Pacman'daki (Arch paket yöneticisi) kısıtlamalar nedeniyle bazen manuel olarak bazı şeyleri yapmanızı zorlayabilir.

    
verilen cevap Pawel 14.01.2012 11:30
2

Sorudaki battaniye beyanına katılmam gerek.

"Yeni Özellik" paketleri, bazen profesyonel kapasitemde istediğimden daha sık olarak orta sürümlü olarak sunulmaktadır.

Örneğin, Canon Ubuntu 11.10 sürümüne paket yükseltmesi olarak 1.4.4'ten 1.5.0'a yükseltilmiş CUPS. Temel işlevler şu ana kadar aynı görünürken, varsayılanların oldukça azı farklıdır ve yapılandırmadan önce yapılandırma ayarlarımızda değişiklik yapılması gerekir.

    
verilen cevap Magellan 15.01.2012 02:05
2

Varsayılan olarak Ubuntu, güvenlik ve önerilen güncellemeler sunar. Bir kullanıcı "yazılım kaynakları" nı çalıştırmak ve güncellemeler sekmesini seçmek isterse yapabilir. Genellikle bana daha yeni sürümler sağlayan desteklenmeyen güncelleştirmeler (oneiric backports) kutusunu kontrol ediyorum. Ayrıca, daha fazla ancak zaman zaman daha az kararlı olan güncellemelere neden olabilecek Önceden yayınlanan güncellemeler için bir onay kutusu da vardır. Ayrıca, ilgilenen uygulamaların geliştirme akışları için ppa'ları da ekleyebilirsiniz. Ben, gimp 2.6 sürümünün beni, benim için önemli olan bazı yeni özelliklere sahip 2.7 geliştirme akışına götüren gimp için ppa'yı ekledim. Bir ppa eklendiğinde güncellemeler, desteklenen sürümün parçasıymış gibi gerçekleşir. Bu bana stabilite ve özelliklerle ilgili önemli bir kontrol sağlıyor.

    
verilen cevap fragos 15.01.2012 04:04
2

Ubuntu istediklerini yapabilir. Windows yapamaz.

 1. Windows için güncellemeleri koymak her zaman daha iyidir çünkü para için talepte bulunmadıkları için para isteyebilirler. Ubuntu ile karar verebilirim.
 2. ArchLinux tarafından sunulan altın güzelliği gibi hile ve işe yaramaz güncellemeleri sevmiyorum. İstediğimi kullanıyorum, bu mutlu ol. Windows ile zorlamayı seversiniz.
 3. Ubuntu'nun otomatik olarak güncellenmesi gerekmez. Kullanıcıların sağduyu için sorumlulukları vardır ve neden otomatik olarak güncellemeniz gerekir. Aptallar otomatik güncellemeyi kullanıyor muydun salak mısın?
 4. Virüs uygulamasını tekrar Windows gibi yapmayın.
verilen cevap YumYumYum 15.01.2012 14:38
1

Benim görüşüme göre çok fazla var. Yalnızca güvenlik seçeneğim var ve beklemede olan 47 tanesi çok az "güvenlik" sorunu olarak görünüyor. Çoğu yeni özellikler. Sahip olduğumu beğendim, bu yüzden yeni özelliklere ihtiyacım olduğuna inanmıyorum. Güvenlik risklerine sahip olmaya eğilimli yeni özellikler değil mi?

    
verilen cevap Kurt Sanger 11.08.2012 14:19

Etiketlerdeki diğer soruları oku