Disk görüntüsü nasıl oluşturulur ve daha sonra nasıl geri yüklenir?

153

Yeni bir Linux kullanıcısıyım. Sistemi çalıştırırken ve çalıştırırken (sürücüler, çözünürlük , vb.) Bir şeyleri kırdım (X, grub, bilinmeyenler) ve işe geri dönemem. Özellikle benim gibi bir yeni kullanıcı için, tüm shebang'leri yeniden yüklemek, başarısız olan birkaç "başarısız" girişimi sorununu gidermeye çalışmaktan daha kolay (ve çok daha hızlı).

Windows'dan geldiğimde, bir şeyler yapmadan önce Linux kurulumunun (ve önyükleme bölümünün!) bir görüntüsünü yapmak için çalıştırabileceğim bir "disk imajı" yardımcı programı olduğunu umuyorum. Sonra, makinemi kandırdıktan sonra, makinemi bir şekilde o çalışan enstantaneye geri yüklerim.

Acronis True Image veya Norton Ghost ?

Not: Benzer bir soru buldum: Yüklü sistemin kolayca yedeklenmesi / geri yüklenmesi

    
sordu Torben Gundtofte-Bruun 03.01.2011 21:07

12 cevap

82

Clonezilla Live: İşte

Clonezilla'nın öğreticisi burada bulunabilir

    
verilen cevap user8290 03.01.2011 21:22
104

dd , bu görevi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz düşük seviyeli bir yardımcı programdır, temel olarak düşük seviyedeki byte-byte kopyalama yardımcı programıdır. Bunu başarmanın "UNIX" şeklini istiyorsanız, o zaman okumaya devam edin.

Dosya sistemine ve sabit disklere yapılan tüm referanslar, sanal /dev/ dosya sisteminde yerel olarak bulunur. Bilgisayarınızdaki hemen hemen tüm aygıtlara arabirim oluşturan /dev/ bir çok "düğüm" vardır. Örneğin, /dev/hda veya /dev/sda , sisteminizdeki ilk sabit sürücüyü ifade eder (hda vs sda sabit sürücüye bağlıdır) ve /dev/hda1 , sabit sürücünüzdeki ilk bölüme başvurur.

Bölümlerinizin ham görüntüsünü oluşturmanın en yalındır yolu, tüm bölümü tek bir dosyaya dökmek için dd kullanmaktır (işletim sisteminin bir dosya arabirimi üzerinden /dev/sda1 bölümüne erişildiğini unutmayın). Daha büyük bir bölüm üzerinde veya ikincil bir sürücüde olduğunuzdan ve aşağıdaki komutu gerçekleştirdiğinizden emin olun.% Co_de% yedeği (farklı bölümler için tekrarla)
dd if=/dev/hda1 of=./part1.image geri yüklemek için

Tüm sabit diski yedeklemek için tam olarak aynı komutu kullanabilirsiniz ( dd if=./part1.image of=/dev/hda1 'yi hda1 ile değiştirin). Dosyayı depolama için sıkıştırmak için herhangi bir sıkıştırma programını (gunzip, zip, bzip) kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın klonlarını yapmak için tüm bölümlerin kopya kopyalarını yapmak için aynı tekniği kullanabilirsiniz.

Yedeklemeyi geri yüklerken, bölümün görüntüyü aldığınız bölümle aynı boyutta (veya daha büyük) olması gerekir, bu nedenle bir geri yükleme durumunda seçeneklerinizi kısıtlar. Ancak, yedeği hda veya gparted kullanarak geri yükledikten sonra bölümü her zaman genişletebilirsiniz. Tüm disk kopyalarını geri yüklemeye çalıştığınızda, resim daha da bulanık olur, ancak, aynı tam güçteki yedeği geri yüklüyorsanız, bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak, bir "dostça" yardımcı programı ala norton hayaleti istiyorsanız, bu öneri sizin için olmayabilir.

    
verilen cevap crasic 03.01.2011 21:44
25

Ubuntu'da "Diskler" ( gnome-disk-utility ) olarak adlandırılan ve daha sonra Ubuntu'da varsayılan olarak gelen bir GUI var.

Ya

sudo apt-get install gnome-disk-utility

Açıkça, bir bölüm kullanımda kopyalanamaz : kopyalanmadan çıkması gerekir, bu nedenle kopyalama sırasında değişiklikler yaşanmaz (ki bu kendiliğinden belirgindir). Bu nedenle, sistem bölümünüzü yedeklemek için, bir usb canlı sistemde veya yukarıdaki görüntüde görüldüğü gibi ayrı bir (çoklu önyükleme) sistemde önyükleme yapmanız gerekir. Sistem bölümü, bir yıldızla işaretlenmiş olan bölümdür. Sistem bölümünü kopyalamaya çalışırsanız, yakında bir hata mesajı alırsınız:

Ayrıca, önyüklenebilir bölümlerin yedeklenmesi ve geri yüklemesinin hem riskli prosedürler olduğunu hem de değerli / hassas verilerin yedeklenmesinin farklı bir şekilde yapılması gerektiğini (veriyi kopyalayarak) fark etmek gerekir. tüm bölümün, vb. - Benim sınırlı deneyimimden, bu Ubuntu sistem bölümleri ile çalışır, ancak Windows ile değil.

    
verilen cevap cipricus 23.02.2015 23:00
14

Ubuntu depolarındaki "döküm" ve "geri yükleme" yedekleme yardımcı programları, tüm sistemin "sistem durumunu" yedekleme ve kurtarma becerisi sağlar.

"Döküm" ve "geri yükleme" yardımcı programları aşağıdakiler kullanılarak depolardan yüklenebilir:

sudo apt-get install dump

Aşağıda, Man sayfalarına bağlantılar verilmiştir:
Döküm
Geri Yükleme

Durumunuzda, sistemi taşınabilir bir sürücüye yedekleyebilirsiniz:

dump -0uan -f my_file /

Kurtarma için yapmanız gereken:

 1. Ubuntu CD / DVD / USB'nizden önyükleme yapın.

 2. Döküm yardımcı programını yükleyin.

 3. Sabit sürücünüzü takın.

 4. Geri yükle (ör. restore -r -f my_file /my_mount ).

Not: Yeni bir diske geri yüklüyorsanız, önyükleyicinizi (GRUB) yüklemeniz gerekir.

Daha fazla bilgi adresinde bulunabilir. Linux'u başka bir sabit sürücüye (döküm, geri yükleme, yedekleme) taşıyın

    
verilen cevap Sparky 15.08.2012 08:20
5

Bu görev için RemasterSys'i öneririm.

Taksitlenmeniz için iso, Deja Dup ile Yedekleme kullanıcı Tarihi oluşturur.

    
verilen cevap BigSack 19.08.2012 12:22
3

Ayrıca, Linux için Ghost , ancak Clonezilla daha iyi bir seçenek - daha güncel. Ghost for Linux'un en son sürümü Mayıs 2009'da listelenmişken, Clonezilla'nın en son sürümü Kasım 2010'da yayınlanmıştır. Clonezilla'nın Ghost'a kıyasla küçük bir sınırlaması, Norton Ghost'un geri yükleme sırasında bölümü geri yükleyememenizdir.

Muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacak, ancak Clonezilla ayrıca çoklu yayınlamayı da destekliyor.

    
verilen cevap Scaine 03.01.2011 21:38
3

CloneZilla 'yı kullanarak tam olarak ne istediğinizi yapabilirsiniz.

    
verilen cevap Mitch 16.08.2012 13:46
3

Aşağıdakiler Ubuntu Wiki 'den adımlardır

dd ile yedekle
Aşağıdaki örnek /dev/sda bir sürücü görüntüsü oluşturacak, görüntü harici bir sürücüye yedeklenecek ve sıkıştırılacaktır. Örneğin, maksimum sıkıştırma için bzip2 kullanabilir:

sudo dd if=/dev/sda | bzip2 > /media/usb/image.bz2

Bir sürücü resmini geri yükleme
Bir sürücü görüntüsünü geri yüklemek için, canlı bir ortama önyükleme yapmak isteyecek. Restorasyon oldukça basittir ve gerçekten sadece if ve değerlerin tersine çevrilmesini içerir. Bu, dd dosyasının sürücünün dosyada saklanan verilerle üzerine yazılmasını söyleyecektir. Resim dosyasının geri yüklediğiniz sürücüde depolanmadığından emin olun. Bunu yaparsanız, nihayetinde işlem sırasında dd görüntü dosyasının üzerine yazarak, dosyayı ve sürücünüzü bozar.

Yukarıdaki sürücüyü geri yüklemek için:

bzcat /media/usb/image.bz2 | dd of=/dev/sda

Tüm sürücüyü geri yüklerken, sistem cihazları otomatik olarak oluşturmaz ( /dev/sda1 , /dev/sda2 , vb.). Otomatik algılamayı sağlamak için yeniden başlatın.

Ubuntu'yu yeni bir sürücüye ve UUID'lere geri yüklediyseniz (bkz. UsingUUID daha fazla bilgi için) değişti, o zaman bootloader ve mount noktalarını değiştirin. Biri aşağıdakileri bir terminal aracılığıyla düzenlemek isteyecektir:

sudo nano /boot/grub/menu.lst
sudo nano /etc/fstab 

Sürücüleriniz için yeni UUID'lerin ne olduğunu öğrenmek için aşağıdaki komutu kullanın:

sudo blkid 

Bu listeden, hangi sürücünün hangisinin olduğunu öğrenmek için bilgileri fdisk ile çapraz referansa alabilirsiniz. Daha sonra UUID'leri hem GRUB hem de fstab dosyalarında güncelleyin.

    
verilen cevap jtlindsey 28.08.2017 02:34
2

"Döküm" ve "Geri Yükleme" özelliklerini kullanmak, virtual.stack ile belirtildiği gibi bir çözümdür.

Ancak, harici bir USB sabit disk sürücünüz veya NAS'ınız varsa Clonezilla'yı kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece burada (global indirme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz), yak "Brasero" ile. Clonezilla Live CD'den önyükleme yapın ve ana sabit disk sürücünüzün (sağlıklı Ubuntu'nuzla) bir yedeğini (diske veya bölüme) uygulayın. Yedekleme hedefi olarak monte ettiğiniz bölümü yedekleyemediğinizi (oldukça mantıklı) unutmayın. Sisteminiz bozulduysa, Clonezilla Live CD ile tekrar önyükleme yapmanız ve sisteminizin geri yüklemesini yapmanız gerekir. Clonezilla'nın anlık görüntü oluşturduğunu unutma, bu yüzden eğer Ubuntu sistemi ile aynı disk / bölümdeki verileriniz ("/ home", "/ etc", ...) varsa, yedeklemeden birini geri alacaksınız. ve bu yedeklemenin yapılmasından bu yana ne yapıldı ...

Burada Clonezilla Live için bir eğitici bulabilirsiniz: Clonezilla Nasıl Kullanılır - Eğitici

Ayrıca, verilerinizin yedeğini almak için "Geri Dönüş Zamanı (backintime-gnome)" (Ubuntu Yazılım Merkezi'nden alınabilir) veya başka bir şey (Déjà Dup, ...) kullanabilirsiniz. Yedekleme profiline ("/ home", "/ etc", "/ var", "/ usr / local", ...) eklemeniz yeterlidir. Bunun gibi, Clonezilla ile sağlıklı sisteminizi geri alabilir ve daha sonra "Back In Time" ile veya en son verilerinizi geri alabilirsiniz.

    
verilen cevap Golboth 15.08.2012 10:05
1

Wubi'yi kullanıyorsanız, neden sadece Windows'a önyükleme yapmıyor ve root.disk dosyasını kopyalamıyorsunuz?

Ardından geri yükleme, root.disk 'yi başka bir şeye yeniden adlandırmak ve kopyayı root.disk olarak yeniden adlandırmak kadar kolay.

    
verilen cevap Roy 09.09.2012 16:14
1

Kasım 2015’te UPDATE

Yeni Remastersys, Pinguy Builder ve kişisel olarak tercih ettiğim Systemback adında bir uygulama da var. . İşte nasıl kurabilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

GÜNCELLEME 05.01.2015

Bu ve diğer adım 2 adımlarında verdiğim bağlantı artık çalışmıyor. Ancak, web sitesi kapatılmadan önce Remastersys dosyalarını indirdim ve Ubuntu Yazılım Merkezi aracılığıyla mükemmel şekilde kurulabilirler. !! Dosyaların Ubuntu Yazılım Merkezi'nde mevcut olup olmadığından emin değilim, ancak bilgisayarınızda varsa bunları yükleyebilirsiniz.

Bir iso dosyası oluşturabilen bir programa ihtiyacınız var ve bu da Remastersys.

Bu komut seti, Ubuntu 14.04.1 32bit üzerinde remastersys'i başarıyla yüklememi ve çalıştırmamı sağladı ve aynı zamanda, oluşturduğum özel iso ile başarıyla bir önyüklenebilir flash sürücü oluşturup kullanmamı sağladı.

Not: Sistemin bir görüntüsünü oluşturmadan önce, bir nedenle çekirdeği yükseltmeyi manuel olarak yapmadığınız sürece bir flash sürücü çalışır.

 1. Ctrl-Alt-T tuşlarına basın ve çalıştırın

   sudo apt-get install plymouth-x11 
  
 2. Bu bağlantıya gidin ve 32 bit veya 64 bit sistem için remastersys sürümünü indirin

  İşte

  ÖNEMLİ: 3.0.4-1 i386 sürümünü indirdim ve İŞLETİM 3.0.2 sürümünü kontrol ettim ve çalışmıyor.

 3. Programlar ve Güncellemeler'i açın (Dash'ta veya Sistemin parametrelerinde arama yapın)

 4. Programlar ve Güncellemeler'de, Diğer sekmesine gidin ve Ekle ...

 5. 'ye basın.
 6. Bunu kopyala / yapıştır

    deb http://www.remastersys.com/ubuntu precise main 
  

ve Tamam'a basın

 1. Şimdi Diğer sekmesinde bulabileceğiniz "www.remastersys.com/" ile iki satır arayın ve her iki kutuyu da işaretlediğinizden emin olun. İstendiğinde bir şifre girin.

 2. Ctrl-Alt-T tuşlarına basın ve çalıştırın

   sudo apt-get install remastersys-gui 
  
 3. Remastersys-gui'yi açmak için, her zaman kök rüşvetlere gereksinim duyarsınız. Yani terminalde (Ctrl-Alt-T) yapın

   sudo -i remastersys-gui 
  
verilen cevap Stasia Trubitsyna 25.12.2014 17:25
0

Clonezilla'yı kullanabilirsiniz

 • Clonezilla canlı CD'sini indirin
 • ISO dosyasını bir CD'ye yazdırın
 • İlk makinenizi yeniden başlattıktan ve Clonezilla Live CD'nizi başlattıktan sonra ilk sabit diskinizden başkalarına bir klon yapın.

Bu ekran görüntülerini buradan kontrol edin ve herhangi bir belirsiz menü için ayrıntılar sormaya çekinmeyin

Ayrıca Ghost for Linux G4l'yi de kullanabilirsiniz.

buradan indirip Cd’ye yazıp Canlı CD’yi kullanın.

verilen cevap Maythux 04.03.2014 06:53

Etiketlerdeki diğer soruları oku