Uzun Süreli Destek Sürümü ve Normal Sürüm arasındaki fark nedir?

85

Ubuntu Uzun Süreli Destek sürümü (LTS) ve normal sürüm arasındaki farklar nelerdir?

    
sordu Olivier Lalonde 06.12.2010 02:42

5 cevap

89

Sürüm numarası year.month olan (Nisan 2016'da 16.04 yayınlandı) her 6 ayda bir (Nisan ve Ekim aylarında) yeni bir sürüm var. Her iki yılda bir Nisan sürümü, Uzun Vadeli Destek sürümüdür.

  • Tüm normal sürümler (13.04 ve üstü) yalnızca 9 ay için desteklenir.

  • Tüm LTS sürümleri (12.04 ve üstü), hem masaüstü hem de sunucuda beş yıl boyunca desteklenir.
    Eski sürümler biraz farklı destek döngüleri, ancak şu anda desteklenmedikleri için bunlar dahil edilmedi. Geçmiş bilgiler için Ubuntu Wiki 'ye bakın.

Şimdi, destek araçları:

  • Olası güvenlik sorunları ve hatalar için güncellemeler (yeni yazılım sürümleri değil)

  • Canonical'dan ticari destek sözleşmelerinin kullanılabilirliği

  • Canonical'ın kurumsal odaklı sunucu yönetim aracı seti olan Landscape by

Masaüstü , ana ve kısıtlı depolarda bulunan paketleri ifade eder. Synaptic'teki küçük Ubuntu simgesine sahipler ya da sırasıyla Yazılım Merkezinde Destekleniyor olarak işaretlenmişlerdir.

Sunucu paketleri, "sunucu gemisi" ve "desteklenen ortak" tohumlar 'da olanlar ( mevcut farklı tohumların tümü .)

Bunun nasıl göründüğü:

Ubuntu.com 'dan görüntü

Bir LTS sürümünün kullanılmasının başlıca nedeni, buna bağlı olarak düzenli olarak güncellenmesi ve bu nedenle güvenli ve kararlı olmanızdır.

Bu yeterli olmamış gibi, Ubuntu son LTS'nin sürümleri arasında 14.04.1 gibi sürümlere kadar tüm güncellemeleri bir araya getiren sürümleri yayınlar. Buna Point-Release (veya bazen snapshot ) denir. Gerektiği gibi, bunlar her çeyrek ila yarım yıl arasında açıklanır.

Desteğe ek olarak, bir LTS sürümünü farklılaştıran Geliştirme stratejileri vardır:

  • İşletim sistemi Debian'ın tabanı , üç sürümde gelir: Kararlı, Test Etme ve Kararsız. Normalde Ubuntu, Kararsız'a dayanır; LTS sürümleri Testlere dayanmaktadır. 14.04 LTS'den başlayarak , tüm yeni sürümler Debian Unstable temel alınacaktır.

  • Bir LTS sürümü için geliştirme çabası, yalnızca LTS sürümü yayınlamak isteyen müşteriler için değil, gelecek üç Ubuntu sürümü için de taş katı tabanı sağlamaya odaklanmıştır.

Oli'yi son bölümden çıkarmak için teşekkürler, bundan emin değildim.

    
verilen cevap Stefano Palazzo 06.12.2010 03:14
41

En önemli şey (çoğu insan için), bir sürüme geçme yükseltmesi yapmak zorunda kalmadan bir yükleme kullanmanızın ne kadar süredir. Ubuntu'nun LTS olmayan bir sürümü, piyasaya sürülmesinden itibaren 9 ay boyunca yalnızca güncellemeleri alır - bu yüzden kritik önem taşır - yılda iki kez yükseltme yapmanız gerekir; Her Ubuntu sürümünde yükseltmeniz gerekiyor…

Tersine, bir Ubuntu LTS sürümü 5 yıl boyunca desteklenir ve doğrudan LTS'den LTS'ye yükseltebilirsiniz. Bu size uzun ömürlü, sağlam bir taban kazandırır ve bu da karar verdiğinizde sürüm yükseltme işlemini süper kolay hale getirir. Bu nedenle, toplu dağıtım, yüksek kullanılabilirlikli sistemler ve yalnızca sürüm yükseltmeleri yapmayı sevmeyen kişiler için idealdir.

Son iki LTS sürümünde, LTS sürümlerinin kullanım ömrünü uzatan yeni donanımı (çekirdek, sürücü ve X yığını) desteklemek için nokta güncellemeleri de kullanıma sunulmuştur. Orijinal yığınlar da korunur.

Diğer uygulamaların çoğunda sürümler atlanmayacak, bu nedenle katı ve öngörülebilir bir dağıtım gerçekleştirecek.

Ubuntu geliştirme süreci açısından Ubuntu, paketlerinin çoğunu Debian'dan çekiyor. Debian, genellikle paket yaşıyla ilişkilendirilen birden çok versiyona (stabil, test ve kararsız) sahiptir. Bir LTS için paket çekme, daha kararlı Debian versiyonunu destekleyecektir. Bunun istisnaları olduğuna eminim.

Ayrıca, bir LTS sürümü için hata düzeltmeye daha fazla odaklanacağı da var. Daha fazla insan bir LTS'nin başarısına büyük bir ilgi duymaktadır. Bu nedenle, daha fazla kişinin yayınlama öncesi test ettiğini düşünmek istiyorum.

    
verilen cevap Oli 06.12.2010 03:07
3

Önceki masaüstü LTS sürümleri 3 yıl için desteklendi.

Ancak, hem masaüstü hem de sunucu sürümleri için 5 yıl için Ubuntu 12.04 LTS desteklenecektir.

    
verilen cevap Şâkir Aşçı 01.03.2012 01:18
2

Canonical, LTS sürümleri için masaüstünde 3 yıl ve sunucu sürümü için 5 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sağlar. Normal sürüm yalnızca 18 aylık güncellemelerle desteklenir.

    
verilen cevap Dennis VanMeter 06.12.2010 02:53
1

Basitçe söylemek gerekirse, LTS sürümleri, Normal sürümlerden daha az yeni teknolojiyi tanıtıyor ve bunları, eskiden olduğu gibi daha uzun süreli, daha iyi test edilmiş teknolojilerle değiştirdiğini söyledi.

    
verilen cevap Jebeld17 26.07.2012 07:20

Etiketlerdeki diğer soruları oku