Kabukta çalışmayan ok tuşları, Ana sayfa, Bitiş, sekme-tamamlama tuşları

73

Ubuntu'yu minimumda (mini.iso) vm'ye yükledim. Ardından root olarak giriş yapmak ve useradd -m admin ile bir hesap oluşturmak için kurtarma modunu kullandım ve sonra passwd admin ile bir parola ayarladım.

Yeni hesapta oturum açtığımda normal komut yerine yalnızca $ işareti görüyorum. Bir komutu veya dosya adını sekmeyi tamamlamaya çalışırsam, normal bir sekme yazdırır. Ok tuşlarını kullanmaya çalışırsam, ^[[A , ^[[B , ^[[C veya ^[[D değerini yazdırır. Ayrıca, ls artık renk eklemiyor.

Bu sorunların hiçbiri kurtarma modunda değildi. Bunu nasıl düzeltebilirim?

    
sordu Runemoro 28.07.2013 22:09

3 cevap

144

Muhtemelen yeni kullanıcı hesabının / bin / sh ile / bin / sh yerine, giriş kabuğunun (varsayılan olarak önyükleme kalıbını sembolik olarak) oluşturulduğu anlamına gelir - kullanıcının giriş kabuğunu 'chsh ile değiştirebilirsiniz. 'komut

sudo chsh -s /bin/bash <username>

(değişikliğin yürürlüğe girmesi için çıkış yapıp tekrar açmanız gerekir). Renk istemini almak için varsayılan .bashrc / etc / skel değerini de kopyalamanız gerekebilir.

Gelecekte, 'useradd' yerine 'adduser' komutunu kullanmak isteyebilirsiniz - varsayılan bir .profile ve .bashrc gibi şeyler dahil olmak üzere daha eksiksiz bir kullanıcı ortamı oluşturur ve giriş kabuğunu 'bash' olarak ayarlar. '

    
verilen cevap steeldriver 28.07.2013 22:21
5

VNC ile başsız bir XFCE4'e bağlanırken sekme tamamlamayı kullanamadım. Burada listelenen cevap işe yaramadı ama bu yaptı:

xml dosyasındaki Klavye Kısayollarını Düzenle:

sudo nano ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-keyboard-shortcuts.xml

Bul:

<property name="&lt;Super&gt;Tab" type="string" value="switch_window_key"/>

Şunu değiştirin:

<property name="&lt;Super&gt;Tab" type="empty"/>

Çıkış / yeniden başlatma ve gitmek için iyi olmalı

    
verilen cevap Kyle 07.05.2016 12:21
-1

Bu, hepsini çözecek: yapıştır ve bas. Bundan sonra, geçmişi kullanarak otomatik olarak tamamlayabileceksiniz, yukarı ok tuşlarını kullanabileceksiniz.

bind '"\e[A": history-search-backward'

Alınan: İşte Ayrıca geçmişinizi görmek için Ctrl + R'yi kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap Josef Klimuk 07.01.2018 15:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku