SSH üzerinde yükseltme riski nedir?

65

Çalıştığımda

sudo do-release-upgrade

ssh üzerinde, aşağıdaki iletiyi alıyorum.

This session appears to be running under ssh. It is not recommended
to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it
is harder to recover.

If you continue, an additional ssh daemon will be started at port
'9004'.
Do you want to continue?

ssh üzerinden yükseltmenin gerçek riski nedir? Ek ssh daemon bunu nasıl hafifletir?

    
sordu C. Ross 22.10.2010 17:16

4 cevap

47

Yapmayı önerdiğim şey, sunucuda bir ekran oturumu başlatılması ve ekranda yükseltmenin çalıştırılmasıdır - bu şekilde SSH oturumunuz düşerse (her ne sebeple olursa olsun) yükseltme işlemi durmaz.

Ekran , bir makinedeki kalıcı terminal (ler) e izin veren bir programdır. Böylece bir ekran oturumu başlatabilir ve makine bu ekran oturumunda olduğu sürece (ve geçmişi, çalışan programları, vb.), Hiç kimse kullanıcı makinede olmasa bile çalışmaya devam edecektir. X Server günlerinden önce çok pencereli bir metin terminali sağlamak için ilk günlerde tasarlandı. APT'yi kullanarak yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install screen

Böylece sunucunuza girebilir, ekranı başlatabilir, yükseltme işlemini başlatabilir ve Internet bağlantınızı kaybettiğinizden veya bilgisayarınız çöktüğünüzden, yükseltme bing'i hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

    
verilen cevap Marco Ceppi 22.10.2010 18:48
72

@ Marco-Ceppi'nin çözümü zaten do-release-upgrade 'ye entegre edilmiştir.

do-release-upgrade çalıştırdığınızda, otomatik olarak bir ekran oturumu başlatır. Ssh oturumunuz kesilirse, yüklemeyi devam ettirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni bir ssh oturumunu açmak ve do-release-upgrade 'yi tekrar çalıştırmaktır. Önceki yüklemenize yeniden bağlanacaktır.

@ sepp2k tarafından işaret edilen ikinci bir risk, sshd sunucunuzun yükseltilmesi gerekebileceğidir ve belki de doğru şekilde yeniden başlatılamayabilir. Bu nedenle, yükseltme programı belirtilen bağlantı noktasında ikinci bir deamon çalıştırır. Devam etmeden önce bu bağlantı noktasından erişebildiğinizden emin olmak için ağ yapılandırmanızı kontrol etmelisiniz.

İyi şanslar.

Ayrıca, do-release-upgrade ekran oturumunun kendisi kendi başına başlıyor, root hesabının altında çalışıyor, bu yüzden kendi ekran oturumunuz çökerse, sudo screen -x çalıştırıyorsanız, (herhangi bir nedenden dolayı) do-release-upgrade komutu, kendisi tarafından ele alınmaz, bu da ortak görünmektedir.

    
verilen cevap jarondl 02.02.2012 09:34
16

ssh sunucusunun yeni bir sürümü yükseltmenin parçası olarak yüklüyse, kamera yeniden başlatılacak. Güncelleme bir sebepten dolayı cini bozarsa, tekrar başlayamaz ve artık makineye giriş yapmanın bir yolu olmaz.

Init sistem tarafından ele alınmayan ve böylece yükseltme sırasında yeniden başlatılamayan ayrı bir sshd başlayarak, sshd'nin eski sürümünün, yeni sürüm başlatılamayacak olsa bile hala çalışır durumda olması sağlanır. Böylece sisteme girebilir ve daemonun neden kırıldığını görebilirsiniz.

    
verilen cevap sepp2k 22.10.2010 17:46
3

Bunu yapmada hiç sorunum olmadı (henüz), ancak yarım düzine kadar kutuya bu şekilde yükseldim. Sadece bir şey ters giderse, SSH ek programı ziyaretten kaçınmak için tek umudunuz olabilir (ya da sahip olduğunuz uzaktan yeniden yükleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz).

    
verilen cevap Cry Havok 22.10.2010 17:31

Etiketlerdeki diğer soruları oku