Basit görüntü düzenleyici?

178

Mac'lerde "önizleme" benzeri bir şey istiyorum. Örneğin: SADECE kontrast, doygunluk, pozlama, renk tonlamalarını artırma / azaltma gibi basit ayarlamalar yapan bir görüntü düzenleyici istiyorum .... döndürme, dikey çevirme, yatay çevirme, siyah-beyaz yapma, boyut veya format değiştirme, kırpma.

BUNLAR. Biliyorum gimp bütün bu şeyleri yapabilir ama biraz aşırı. Sadece bir resme sağ tıklamak, daha önce anlattığım bu büyülü programla açmak, birkaç hızlı ayar yapmak ve sonra kaydedip çıkmak istiyorum. Gerçekten süslü bir şey yok.

Böyle bir şey bilen var mı? Btw ubuntu kullanıyorum 12.04 :) Bu kayalar ve macdan geçiş yaptığım için sevindim, sadece bu tek yazılım parçasını değiştirmem gerekiyor.

    
sordu mandy 17.07.2012 01:22

6 cevap

167

Pinta

Çok basit bir resim editörü.
Pinta, Paint.NET üzerinde modellenen bir çizim / düzenleme programıdır. Amacı, geçici kullanıcılar için GIMP'ye basitleştirilmiş bir alternatif sunmaktır.

Özellikler

Bunlar, web sitelerine göre özelliklerdir -

Özelliklerinden bazıları şunlardır: - Ayarlamalar (Otomatik seviye, Siyah Beyaz, Sepya,…) - Efektler (Hareket bulanıklığı, Glow, Çözgü,…) - Çoklu katmanlar - Sınırsız geri alma / yineleme - Çizim araçları (Boya fırçası, Kalem, Şekiller,…)

Pinta'nın bir diğer özelliği de, tüm katmanları sağlam tutmaya devam edebilmek için bir çalışmayı devam ettirmek istediğinizi (daha sonra bunları daha sonra kaldırabilmeniz için), dosyayı .ora biçiminde kaydedebilmenizdir. Yaptığınız her düzenlemeyi koruyarak değişiklikleri tersine çevirebilirsiniz.

Yükleme

Ubuntu sürümleri için 12.04'e kadar , bunu yüklemek ve güncellemek için bir PPA eklemeniz gerekir.

PPA Ekleme
Ubuntu Maverick, Natty & amp; Oneiric
sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable/ubuntu

Yukarıdaki PPA'yı bir kez kurduktan sonra, sisteminizi paket listeleriyle güncellemeniz gerekir. Aşağıdaki komutu çalıştırın:
sudo apt-get update

Pinta ile bir PPA kurulumunuz olduğunda ve paket listenizi güncelledikten sonra, şimdi Pinta'yı yüklemeye hazırsınız.

Ubuntu için Hassas
sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable

Ubuntu Güvencesi İçin (14.04)
Ubuntu Yazılım Merkezi'ndeki Pinta'yı arayın ve yükleyin ya da aşağıdaki komutu kullanarak Pinta'yı terminalden yükleyin:

sudo apt-get install pinta

Yukarıdaki PPA'yı bir kez kurduktan sonra, sisteminizi paket listeleriyle güncellemeniz gerekir. Aşağıdaki komutu çalıştırın:
sudo apt-get update

Pinta ile bir PPA kurulumunuz olduğunda ve paket listenizi güncelledikten sonra, şimdi Pinta'yı yüklemeye hazırsınız.

Terminal aracılığıyla Pinta yükleme
PPA kurulduktan sonra (yukarıya bakın), Pinta'yı yükleyebilirsiniz.

Pinta'yı bu komutla terminalden kolayca yükleyebilirsiniz:
sudo apt-get install pinta

Pinta'yı Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden yükleme
PPA'nın kurulumunu ve sisteminizi paket listesi ile güncelledikten sonra, şimdi Pinta'yı Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden kurabiliriz:

  • Ubuntu Yazılım Merkezi'ni başlat
  • "pinta" ara
  • Pinta'yı yüklemek için 'Yükle' düğmesine tıklayın.

Yüklendikten sonra artık Pinta'yı kullanabilirsiniz. Şuraya git: Menu > Graphics > Pinta

Ekran

Umarım beğenirsiniz.

    
verilen cevap Ashu 17.07.2012 09:28
49

Shotwell , sorduğunuz her şeyin bir çoğunu yapmanıza olanak tanıyan tek bir fotoğraf görünümüne sahiptir. Shotwell, elbette, modern Ubuntu'da varsayılan olarak dahil edilmesi avantajına sahiptir, böylece takılacak hiçbir şey yoktur.

Ana Shotwell uygulamasını ayrı olarak başlatmadan Shotwell görüntüleyicisine erişmek için fotoğrafı sağ tıklayın ve Birlikte Aç menüsünden Shotwell Fotoğraf Görüntüleyici 'ni seçin >:

(Sağ tıklama menüsünden Özellikler 'i seçerek ve orada Birlikte Aç sekmesinde gezinerek fotoğrafları açmak için Shotwell görüntüleyicisini varsayılan program olarak yapabilirsiniz.)

Shotwell görüntüleyicisinden döndürme, kırpma, renk düzeylerini düzenleme vb. yapabilir ve işiniz bittiğinde dosyayı kaydedebilirsiniz. Araçları pencerenin alt kısmında görebilirsiniz:

Genellikle, Shotwell tahribatsızdır (fotoğraflarda yaptığınız her türlü manipülasyon, sadece dışa aktarırsanız bir fotoğraf dosyasına kaydedilir), görüntüleyiciden kaydetme, değişiklikleri dosyaya yazar.

Tam açıklama: Ben Shotwell'de değil, Yorba'da çalışıyorum.

    
verilen cevap chazomaticus 17.07.2012 02:24
16

Basittir ve kontrast, parlaklık, vb ile yapabilmeleri için gerekli tüm temel ayarlara ve hatta katman işlevselliğine sahip olduğundan, Pinta dosyasını (repos içinde yer alır) deneyebilirim. Hızlı bir kırpma, yeniden boyutlandırma veya kırmızı göz düzeltme için idealdir. Tablodaki sürüm 1.1'dir, ancak isterseniz geliştiricilerin bir ppa kullanabilirsiniz. Daha yeni bir sürüme sahip olmak için ppa'yı kullanıp kullanmama konusunda sitedeki notları inceleyin. Ancak, varsayılan sürüm gayet iyi ve bu hızlı düzeltmeler için çok kullanışlıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, gezinmek kolay ve kullanımı basit ve sezgiseldir.

    
verilen cevap user76204 17.07.2012 02:25
10

gThumb 'ı beğenebilirsiniz. Bahsettiğin her şeyi yapabilir ve başka bir şey yapamaz.

    
verilen cevap xjonquilx 17.07.2012 01:42
7

GThumb

GThumb, aşağıdaki gibi temel düzenleme araçlarıyla gerçekten güzel bir resim görüntüleyicisidir:

  • Mahsul
  • Dönüşümlü
  • beraberliği
  • Kontrastı Değiştir
  • Odağı Değiştir
  • Renkleri Değiştir
  • Temel efektleri uygula (Gri Tonlama, Negatif, vb.)

Kurulum:

sudo apt-get install -y gthumb

Ekran görüntüleri:

https://i.stack.imgur.com/cMWVMm.png "> p>

Yüksek kalitede görüntülemek için tıklayın

    
verilen cevap Sheharyar 30.10.2016 22:54
3

Benzer bir şey arıyordum. Vikipedi'de bazı adaylar buldum ve bazılarını kontrol etmek üzereyim.

Şimdiye kadar bulduğum birkaç tanesi: Shotwell , fotoxx ve daha önce bahsedilen gthumb . Ubuntu deposunda hangileri olduğunu henüz bilmiyorum.

DÜZENLEME: Shotwell'i uzun zamandır kullanıyorum ve istediğim şeyin çoğunu çok hızlı ve kolay bir şekilde yaptığını görüyorum. Olmadığı zaman, GIMP gibi tam bir editörü doğrudan işini yapmak için doğrudan açabilir.

Özellikle görüntüleri kolayca yeniden boyutlandırabilirim, çok fazla şey yapıyorum.

    
verilen cevap Marty Fried 17.07.2012 02:13

Etiketlerdeki diğer soruları oku